in

Köpekler popolarını neden yere sürter?

Köpeklerin popolarını yere sütmesi normal bir davranış olmamakla birlikte bazı sorunların da belirticisidir. Peki, köpekler neden popolarını yere sürterler?

Köpekler her ne kadar çok sevilen hayvanlar olsalar da her zaman bakımlarının en iyi şekilde yapıldığını söyleyemeyiz. Köpek bakımı konusunda bizlere yol gösterecek en önemli detay köpeklerin sergilediği her rutin dışı davranışı önemsemektir. Zira çoğu kez bizlere anlamsız ya da saçma gelen hareketler köpeklerin yaşadığı bazı sorunlara işaret ediyor olabilir. Popolarını yere sürtmek de bunlardan biri. Köpeklerin poposunu yere sürtmesi kesinlikle normal bir davranış değil ve bazı farklı sağlık sorunlarına işaret edebilen bir belirti. Eğer köpeğiniz poposunu yere sürtüyorsa bunu ciddiye almanız gerekiyor.

İşte köpeklerin poposunu yere sürtmesinin sebepleri:

ANAL KESE SORUNLARI

Köpeklerin anüsünün her iki yanında anal kese ismi verilen keseler vardır. Bu keseler köpeğin her dışkılayışında bir miktar sıvı salgılar, bu sıvı dışkının çıkışını kolaylaştırmanın yanı sıra köpeklerin dışkısına kendileri ile ilgili birçok bilgiyi de bırakmalarını sağlar. Çeşitli nedenlerle anal sıvı kanalları tıkandığında anal keseler dolar, enfeksiyon oluşur ve bu da köpeklerin anüsünde hem acı ve ağrı hem de kaşıntı oluşmasına yol açar. Köpeklerin poposunu yere sürtmesinin sebeplerinden biri anal kese sorunlarıdır.

BASUR

Köpeklerde basur olur mu diye düşünmeyin. Zira çok sık olmamakla birlikte köpekler de bu sorundan muzdarip olabiliyor. Üstelik köpeklerde basur aynı insanlarda olduğu gibi ağrı, acı ve kaşıntıya yol açıyor. Bu hisler de köpeklerin popolarını yere sürtmesi ile sonuçlanabiliyor.

İÇ PARAZİTLER

İşte geldik köpekler poposunu neden yere sürter sorusunun en sık karşılaşılan yanıtına; iç parazitler. Köpeklerde birçok iç parazit ya da halk arasında daha çok bilinen ismi ile bağırsak kurdu görülebiliyor. Bu parazitler köpeklerin anüsünde kaşıntı hissine yol açıyor, köpekler de kaşıntıyı gidermek için popolarını yere sürtüyorlar. Bu arada hazır yeri gelmişken köpeklerin iç parazitlere karşı mutlaka düzenli olarak aşılatılması gerektiğini, veteriner hekiminiz farklı bir takvim önermediği takdirde 3 ayda bir iç parazit aşılarının yapılması gerektiğini de eklemeden geçmeyelim.

Gördüğünüz gibi köpeklerin bizlere anlamsız gibi görünen hareketlerinden biri olan popoyu yere sürtme aslında birçok sağlık sorununa işaret edebiliyor. Dolayısıyla eğer köpeğiniz bu davranışı sergiliyorsa yapmanız gereken köpeğinizi zaman kaybetmeden veteriner hekime götürmek ve bu hareketin altında yatan nedenin teşhis ve tedavi edilmesini sağlamak olmalıdır.

Sorumluluk Reddi: ajanimo.com evcil hayvanlar için nitelikli tıbbi yardım kaynağı değildir. Bu içerik, bilgi amaçlıdır, gerçek bir tavsiye değildir. Köpeğinizin tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal bir veteriner hekime danışın.

Kediler neden kum kabının dışına tuvaletini yapar?

Kedilerde ağız kokusu nedenleri nelerdir?