in

Köpekler Neden Ulur? Köpeklerin Uluması Ne Anlama Gelir?

Köpeklerin neden uluduğu her zaman merak konusu olmuştur. Köpeklerin genelde tepki olarak verdiği bu davranış şeklinin altında birçok neden yatıyor olabilir.

Doğada kurtların uluma sebebi bir iletişim yolu olarak bilinse de, köpekler için her zaman bu durum geçerli olmayabilir. Köpek uluması bazı sorunların göstergesi olabilir. Köpeğinizin bir sorunu olup olmadığını anlamanız için köpekler neden ulur sorusunun cevabını öğrenmek çok önemlidir. İşte köpekler neden ulur sorusunun cevapları…

Uzmanlar köpeklerin dikkat çekmek, tehlikeye karşı uyarmak, başka köpeklerle iletişim kurmak ve bazı seslere tepki göstermek gibi birçok farklı sebepten uladıkları tahmin edilir. Bu davranışlar tamamen normaldir. Fakat bazen köpeğinizin uluması bir problemin göstergesi olabilir.

kopekler neden ulur 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Siren sesi, korna gibi yüksek sesler uluma

Köpeğinizin sirenler, kornalar gibi yüksek seslere tepki göstermek için uluması normaldir ama sürekli uluması kaygı uyandırabilir. Sürekli uluyan köpekler ayrılık kaygısı veya bir hastalıktan sıkıntı yaşıyor olabilir.

kopekler neden ulur 4

Ayrılık kaygısından uluma

Ayrılık kaygısı köpekler arasında yaygın bir davranıştır. Eğer komşularınız siz evde yokken köpeğinizin sürekli ulumasından şikayetçiyse, köpeğiniz dikkatinizi çekmeye veya sizi eve geri çağırmaya çalışıyor olabilir. Köpeğinizin sahibi evde yokken sıkıntıdan uluması da olası bir davranıştır.

kopekler neden ulur 5

Bir hastalık veya rahatsızlığa uluma

Köpeğiniz sizin yanınızdayken belirli bir neden olmaksızın uluyorsa bir veterinere danışmalısınız. Bu bir hastalığın işareti olabilir ve uzman bir kişiyle görüşmekte fayda vardır. Ayrıca veterineriz hayvan davranışları konusunda iyi bir bilgi kaynağıdır ve kendisinden istenmeyen ulumaları azaltmak için köpek eğitimi tavsiyeleri isteyebilirsiniz.

kopekler neden ulur 3

Ezan sesine uluma

Köpeklerin ezan sesine neden havladıklarına dair farklı rivayetler vardır. Bunlardan biri de, ezan okunurken cinlerin ve şeytanların ezan sesiyle birlikte kaçıştığı ve köpeklerin buna uluduğudur. Bilimsel kaynaklarda ise bu durum köpeklerin yüksek seslere karşı duyarlı olduğu ve bu sebepten olabileceği olarak belirtilmiştir.

Yorum

Yorum Ekle
  1. belediye hoparlörlerinden yayılan yüksek seslere veya marşlara değil de , ezana ulumaları , olayın salt yüksek sesle alakası olmadığını gösteriyor bence .. tamam bazı köpekler bu tip seslere de tepki veriyor ama ezan vaktinde hep bir ağızndan ulumaya başlamaları , bu durumun özel olduğunu gösteriyor bence .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

muhabbetkusuhastalikbelirtileri 1

Muhabbet Kuşlarında Hastalık Belirtileri

yesilyurmahallesimuhtaradayi 1

Yeşilyurt Mahallesi Muhtar Adayından Tepki Çeken Vaat