in

Daha Önce Pek Görmediğimiz 20 İlginç Hayvan

Bu içeriğimizde sizlere pek bilinmeyen 20 hayvan türünü tanıtacağız. İçlerinde ilginç bir photoshop çalışmasına maruz kalmış gibi görünen hayvanlar da var. Hadi bu ilginç 20 hayvan ile tanışalım.

Dünya üzerinde 20 ile 100 milyon arasında hayvan çesidi oludğu düşünülüyor.. Üstelik bu canlıların çoğu hala tanımlanmış değil. Tanımlanmış tüm canlıların (sadece hayvanların değil) %80’ini ise böceklerin oluşturduğu düşünülüyor. Soyu tükenen ve hiç görmediğimiz canlılar olduğu gibi yeni keşfedilen hayvanlar da mevcut. Bu içerikte sizlere daha önce pek aşina olmadığımız 20 hayvanı szilere tanıtacağız.

Yeleli kurt

Yeleli kurt, köpekgiller familyasından Güney Amerika’nın en büyük yaban köpeği. Avrasya ve Afrika’nın büyük yaban köpekleri gibi uzun bacaklı ve ince olmasına rağmen yaşam tarzlarıyla onlardan önemli ölçüde ayrılır. Yeleli kurt sürü avcısı değildir.

Püsküllü geyik

Püsküllü geyik geyikgiller familyasından, munçak geyiğinin yakın akrabası olan bir geyik türüdür. Orta Çin, kuzeydoğu Hindistan ve Myanmar’da yaşar. Yaşama alanı 4.500 metre yükseklikteki ormanlık dağlar olduğu için incelenmesi zordur

Grimpoteuthis

Grimpoteuthis, dumbo ahtapotları olarak bilinen pelajik şemsiye ahtapotlarının bir cinsidir. “Dumbo” adı, Disney’in 1941 filmi Dumbo’nun baş karakterine benzemesinden kaynaklanmaktadır ve her bir gözün üstündeki mantodan uzanan belirgin bir kulak benzeri yüzgeci vardır.

Patagonya tavşanı olarak da bilinen Patagonya Marası Arjantin ve Paraguay gibi ülkelerde yaşar.

Babyrousa

Geyik domuzu olarak bilinen bu tür Endonezya’da görülür.

Ay-ay

Ay-ay, Daubentoniidae familyasının tek üyesidir. Madagaskar’da yaşayan oldukça nadir bir makimsi maymun türü.. Uzun parmaklıgiller familyasının tek yaşayan üyesidir. Familyanın, büyük ayay adında diğer bir türünün soyu tükenmiştir. Ay-ay gece ortaya çıkan en büyük primattır.

Irrawaddy Yunusu

Irrawaddy yunusu Güneydoğu Asya ve Bengal Körfezi’nin bir kısmında nehirlerde, haliçlerde ve deniz kıyıları yakınlarında aralıklı olarak küçük popülasyon grupları hâlinde yaşayan bir örihalin okyanus yunusu türüdür.

Pembe armadillo

Pembe armadillo Arjantin kökenli olan bir çöl hayvanıdır.

Yıldız burunlu köstebek

Yıldız burunlu köstebek, köstebekgiller familyasına ait bir memeli hayvan türüdür.

Kiwa hirsuta

2005 yılında Güney Pasifik Okyanusunda keşfedilen bir kabuklu türüdür.

Asya dev kaplumbağası

Güneydoğu Asya’ya özgü bir tatlı su kaplumbağası türüdür.


 

Çöl Faresi

Gobi jerboa , Dipodidae ailesindeki kemirgen türüdür. Çin ve Moğolistan’da bulunur.


Gerenuk

Zürafa ceylanı olarak da bilinen gerenuk, Afrika’da bulunan uzun boyunlu bir antiloptur.

Dugong

Denizineği takımından olan bir deniz memelisi. Boyu 2.7 metre, ağırlığı 250–300 kg civarındadır. Dugonglar, Hint Okyanusunda, Doğu Afrika’da, Kızıldenizde, Güneydoğu Asya kıyılarında, Avustralya’nın kuzey kıyılarında ve Hindistan’ın batı sahillerinde yaşarlar

Fossa

Fossa, Madagaskar’a endemik bir memeli türü. Madagaskar’daki en büyük etçil memelidir. Son yapılan araştırmalara göre fossa daha önce sanıldığı üzere nokturnal bir hayvan değildir. Ancak, nadir bulunduğu için eskiden gece dolaştığı sanılmaktaydi, ama bu araştırmaya göre fossa hem gece hem de gündüz görülebiliyor.

Taşemenler

Çenesiz bir balık türü olan Taşemenşer  Bofa balığı olrak da bilinir.

Zebra duiker

Fildişi Sahili’nde, Sierra Leone’de ve az da olsa Gine’de bulunan küçük bir antiloptur.

Malezya uçar makisi

Malezya uçar makisi, sistematikteki yeri tartışmalı olan uçar makigiller familyasının monotipik Cynocephalus veya Galeopterus cinsinden memeli hayvan türüdür. Yaşayan tek yakın akrabası Filipin uçar makisidir ve onunla birlikte kolugo ortayla anılırlar.

Çıplak kör fare

Çıplak kör fare, Doğu Afrika’nın kurak bölgelerinde yaşayan çıplak kör fareler, kemirgen takımından hayvanlardır. Uzun ömürleri ve kanserojen maddelerle aynı ortamda bulunsalar dahi kanser geliştirmemeleri ile bilim dünyasının ilgisini cezbetmektedirler.

Damla Balığı

Blobfish, Scorpaeniformes takımına bağlı bir balık cinsidir. Bu balık ana kara kıyılarında derin sularda Avustralya ve Tazmanya’nın yanı sıra Yeni Zelanda sularında yaşamaktadır. 600 metre ile 1200 metre arasında yaşayabilmektedir. Rengi ve görünüşü nedeniyle çirkin balık olarak adlandırılmıştır

Ağaçta 3 Gün Boyunca Mahsur Kalan Kedi Kurtarıldı

Öğrencilerin Artan Yemekleri Hayvanlara Gidiyor