in

Kedilerin üzüm yemesi zararlı mıdır?

Üzüm, hiç şüphesiz insanlar için çok sağlıklı bir meyvedir. Ancak insanlar için sağlıklı olan bu meyve kediler için zararlı olabilir. Peki, kedilerin üzüm yemesi zararlı mıdır?

Üzüm denilince çoğumuzun aklına son derece faydalı bir besin gelir ki bu bizler yani insanlar için doğrudur. Ancak kedi bakımında yapılan en büyük hatalardan biri kedilerin insanlardan farklı canlılar olduklarını, dolayısıyla besin gereksinimlerinin de bizlerden farklı olduğunu unutmaktır.

İnsanlar için çok faydalı olan birçok besin maddesi kediler için zararlıdır. Hatta üzüm gibi bazı gıdalar kediler için ölümcül olabilme riski taşır.

Eğer kediniz kuru ya da yaş üzüm yerse ciddi sorunların ortaya çıkma olasılığı vardır. Bazen bu ciddi sonuç kedinizin ellerinizin arasından kayıp gitmesine dek varabilir.

ÜZÜM KEDİLER İÇİN SON DERECE TOKSİKTİR

İnsanlar için doğal bir şifa kaynağı olan üzüm kediler içinse son derece toksik yani zehirleyicidir.

Kediler kimi zaman tadı hoşlarına gittiği için kimi zamansa oynarken üzüm yiyebiliyorlar. Bu nedenle en doğrusu kuru ya da yaş fark etmeden tüm üzümleri kedilerin ulaşamayacağı yerlerde muhafaza etmek.

KEDİLERDE ÜZÜM ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Eğer kediniz üzüm yediyse ya da yediğinden şüpheleniyorsanız yapmanız gereken onu yakından gözlemlemek, zira kedilerde üzüm zehirlenmesi belirtileri kedi üzüm yedikten 12-24 saat sonrasında ortaya çıkıyor. Kedilerde üzüm zehirlenmesi belirtileri şunlar;

  • İştahsızlık
  • İshal
  • Letarji yani yaşamsal işlevlerin yavaşladığı patalojik uyku durumu
  • İdrara az çıkma
  • Karın ağrısı
  • Zayıflık
  • Ölüm

Elbette ölüm durumunda geç kalındığı açıktır. Ancak eğer üzüm yiyen ya da yediğinden şüphelendiğiniz kedinizde 12-24 saat içinde ölüm dışında saydığımız belirtilerden herhangi birinin varlığını fark ederseniz yapmanız gereken kedinizi en kısa sürede veterinere yetiştirmektir.

ÜZÜM, KEDİLERDE BÖBREK YETMEZLİĞİNE SEBEP OLABİLİYOR

Üzümün kediler için asıl tehlikesi ani böbrek yetmezliğine yol açabilmesidir. Özellikle zaten böbrek yetmezliği ya da böbrek hastalığı sorunu olan kedilerin üzüm yemesi neticesinde ölüm ortaya çıkma riski çok daha yüksek. 

Bu sebeple kediniz üzüm yediyse zehirlenme belirtilerini beklemeden veteriner hekime başvurmanız en doğrusu, zira kedinizde henüz teşhis edilmemiş bir böbrek sorunu bulunması durumunda zehirlenme belirtilerini beklemeniz hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabilir.

Kedilere üzüm dışında vermemeniz gereken bazı diğer yiyeceklere haberimizden bakabilirsiniz.

Kedilerin mırıldama sebebi nedir?

Kedilere tasma takmanın zararları nelerdir?