in

Kedilerin mırıldama sebebi nedir?

Kedilerin mırıldama sebebinin sadece mutlu olmaları olduğunu düşünsek de mırıldanmalarının tek sebebi bu değildir. Mırıldanmalarının birçok sebebi olmakla beraber bazı sebepleri bilmemiz oldukça önemlidir.

Mırıldayan bir kedinin insanlara çağrıştırdığı ilk şey mutluluktur. Bunun yanlış olduğunu söyleyemeyiz zira evet, mutlu olduklarında kediler mırıldarlar. Ancak kedilerin mırıldamasının altında yatan neden her zaman mutluluk olmayabilir. Bu sebeple kediler neden mırıldar sorusunun cevabı aklınıza gelmeyecek başka birçok durumda olabilir.

Kedilerin sadece mutluluk nedeni ile mırıldadığını düşünmek bazen ortadaki ciddi sorunları görmemize engel olabilir. Dolayısıyla kediler neden mırıldar sorusunun yanıtlarını bilmek aslında kedi ile yaşayan her insanının görevidir diyebiliriz. Çünkü kimi zaman mırıldama sorunlara işaret eder. Kediler neden mırıldar diye merak ediyorsanız yazımız merakınızı tam anlamıyla giderecek.

İşte kedilerin mırıldanma sebepleri;

MUTLULUK ESNASINDA MIRILDAMA

Kedilerin ses tellerinin titreşmesi ile çıkan mırıldanma sesinin en çok bilinen nedeni yazımızın başında da belirttiğimiz gibi mutluluktur. Kediler mutlu olduklarında, kendilerini rahat ve huzurlu hissettiklerinde mırıldarlar.

HASTALIK ESNASINDA MIRILDAMA

Mırıldanmanın kediler üzerinde sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi vardır. Ayrıca yapılan araştırmalar kedilerin mırıldanarak ağrı ve acı hissini azalttığını da göstermiştir ki bu etki sadece kendi üzerlerinde değil insanlar üzerinde de geçerlidir.

Kediler hasta olduklarında, ağrı ve acı duyduklarında mırıldanarak hem kendilerini teskin ederler hem de ağrı ve acı hissini azaltmaya çalışırlar. Eğer kediniz halsiz, iştahsızsa, sürekli yatıyor ve tek düze şekilde mırıldıyorsa bunlar hasta olduğunu gösterir.

DOĞUM ESNASINDA MIRILDAMA

İşte kedilerin mırıldadığı en büyülü an doğumdur. Doğum esnasında kediler yine rahatlamak ve acıyı daha az hissetmek için mırıldanırlar.

YAVRULARLA İLETİŞİM KURARKEN MIRILDAMA

Kedilerde mırıldama anne kedilerin yavruları ile iletişim kurma yollarından da biridir. Anneler mırıldanarak yavrularını rahatlatır ve onlara güven verirler.

ÖLÜM ESNASINDA MIRILDAMA

İşte kediler neden mırıldar sorusunun en üzücü yanıtı, kedi dostlarımızın ölüme yakınken, ölürken de mırıldadığı bilinen bir gerçektir. Bunun altında yatan neden de yine kendilerini sakinleştirmeye çalışmalarıdır.

Eğer kediniz tekdüze şekilde sürekli mırıldıyor, rutin dışı davranışlar sergiliyorsa ve herhangi bir hastalık belirtisi gösteriyorsa bu mırıldamanın mutluluk nedeni ile olduğunu düşünüp onu veterinere götürmemenizin çok büyük bir hata olacağının altını çizelim.

Köpeklerde kabızlık belirtileri

Kedilerin üzüm yemesi zararlı mıdır?