in

Kedilere tasma takmanın zararları nelerdir?

Kedilere takılan tasmanın onları daha şık yaptığını düşünebilirsiniz. Ancak kedilere tasma takmak ölümle dahi sonuçlanacak kadar ciddi sorunlar doğurabilir. Peki, kedilere tasma takmanın zararları nelerdir?

Kedileri kedi yapan ya da daha doğru bir ifade ile bizlerin kedilere bayılmamıza neden olan en önemli özelliklerinden biri hareketli ve oyuncu yapılarıdır. Eğer hayatınızı bir kedi ile paylaşıyorsanız her an yeni bir heyecana hazır olmalısınız. Çünkü kedilerin ne zaman ne yapacağını önceden kestirmek pek de kolay değil… Dolayısıyla bu oyuncu ve hareketli hayvanlara tasma takmanın kedi sağlığı için zararları vardır.

Kedi ile yaşayan çoğu kişi kedisine pire tasması ya da şık görünsün diye süslü kedi tasmaları takıyor. Ancak kedi tasmaları, yazımızın başında da altını çizdiğimiz hareketli yapıları ile birleşince ciddi kazaların ortaya çıkmasına zemin hazırlayabiliyor.

KEDİLERE TASMA TAKMANIN OLASI ZARARLARI

Kediler çok zeki canlılar oldukları halde çok da meraklı ve oyunculardır. Bu üç özellik birleştiğinde ortaya umulmadık aksilikler çıkabiliyor ve ev kazaları da bunlar arasında yer alıyor. Tasma kedilere zarar verir mi sorusunun yanıtı işte bu nedenle evet. Bu yazıyı okuyan birçok kedi insanı “yaa, ben yıllardır takıyorum kedime tasma hiç bir şey olmuyor, amma uydurmuşlar” diyecektir.

Ancak bu kedilerle yaşayanların en büyük hatalarından biri aslında zira, uyarılara “ben yaşamadım” mantığı ile, sadece kendi deneyimlerine dayanarak kulak asmamanın neticesi acı olabiliyor.

TASMA TAKMAK KEDİLERİN BOĞULARAK ÖLMESİNE SEBEP OLABİLİR

Tasmaların kedinize zarar vermesini siz hiç yaşamamış olabilirsiniz ancak bu yaşamayacağınız anlamına gelmez. Bu uyarıyı yaptıktan sonra konumuza dönelim. Tasmalar kedilerin birçok kazaya karışmasına neden olabiliyor ve özellikle de evde yalnız bırakılan kediler tasmalarının çıkıntılara, köşelere yani herhangi bir yere takılması sonucu boğularak hayatını kaybedebiliyor.

Bu nedenle kedileri boynunda tasma ile evde tek başına bırakmak bir yere takılıp asılı kaldığında, nefessiz kaldığında kurtaracak kimse de olmayacağı düşünüldüğünde ciddi bir risk almak anlamına geliyor.

TASMALAR KOLTUK ALTI YARALANMALARINA SEBEP OLABİLİYOR

Kedilerin köprücük kemiği yoktur ve bu da süper esnek olmalarını, kafalarının geçtiği yerlerden geçebilmelerini sağlar. Tabi bu esneklik söz konusu tasma olduğunda aşağıda gördüğünüz gibi bir kazaya da neden olabilir.

Kedilerin birçoğu doğal olarak tasmayı çıkarma eğilimindedir. Nasıl yaptıklarını anlayamasanız da, kollarını tasmadan geçirip son derece ciddi yaralanmaya sebep olabilirler.

Tasma nedeni ile oluşan bu koltuk altı yaraları kedilerde en zor tedavi edilen yaralardan biridir. Zira koltuk altı hem oynak bir bölgedir, hem de kapalı durduğu için bakteri oluşumuna çok elverişlidir. Tasma yüzünden koltuk altı yaralanması yaşayan, hatta ön patisi ampüte edilmek zorunda kalan kediler bile var, inanın var.

BİLL, TASMA YÜZÜNDEN KOLUNU KAYBETMİŞ TALİHSİZ BİR KEDİ

Bill de tasma ile koltuk altı yaralanan binlerce kediden biri ve yukarıda anlattığımız sebeplerle koltuk altındaki yara birden fazla ameliyat olmasına karşın kapatılamadığı için sonunda patisi ampüte edilmiş, yani cerrahi operasyon ile alınmış.

KEDİLERE TASMA TAKILMASI BOYUN YARALANMALARINA DA SEBEP OLUYOR

Kedime tasma takamıyorum diye üzülüyorsanız olaya bir de bu açıdan bakmanızı tavsiye ediyoruz; tasmalar kedilerde boyun yarası oluşumuna da yol açabiliyor. Gerek sıkı oluşları, gerekse kedinize tasmanın verdiği rahatsızlık hissi sebebiyle sürekli kaşınması ve ciddi yaralar olarak karşımıza çıkabiliyor. Ayrıca tasmanın alerjik reaksiyona yol açması da yine boyun yarasına sebep olabiliyor.

TASMALARIN AĞIZA TAKILMA İHTİMALİ DE VAR

İşte kedilere tasma takmanın zararları içinde en sık karşılaşılanlardan biri; ağza takılma. Kediler tasmanın verdiği rahatsızlık sebebiyle tasmayı ağızları ile çıkartmaya çalışırken bu durum ortaya çıkıyor. Eğer siz evde yoksanız, kediniz tasmadan kurtulmayı başaramazsa; en iyi ihtimalle siz dönüp de onu bu durumdan kurtarana kadar mama yiyemiyor ve su içemiyor.

Peki, en kötü ihtimalle ne mi oluyor?

İşte bu oluyor! Tasmanın yapıldığı malzemeye de bağlı olarak kedinin ağzına takılan tasma ciddi yaralanmalara yol açıyor. Ağız yarası olduğu için aynı zamanda kedinin mama yemesini, su içmesini de zorlaştırdığından genel sağlık durumunu olumsuz etkiliyor.

Gördüğünüz gibi kedilere tasma takmanın zararları ya da olası riskleri son derece fazla… Üstelik tasmanın kedinize vereceği zararlar yaşamını kaybetmesine dek varabiliyor.

Bu nedenle size tavsiyemiz kedinize tasma takmadan önce bir kez daha düşünmeniz. Eğer kedi dostunuza tasma takacaksanız mutlaka güvenli tasmaları tercih etmeniz.

Kedilerin üzüm yemesi zararlı mıdır?

Kediler neden battaniye ve kumaş emer?