in

Kedilere ev yemeği verilmesi doğru mudur?

Kedinize ev yemeği vermenin doğru olduğunu düşünebilirsiniz. Veyahut kediniz ev yemeklerini çok sevebilir. Ancak ev yemekleri kediler için oldukça zararlıdır. Peki, ev yemeğinin kediler için zararları nedir?

Kedi bakımı konusunda en önemli nokta tabii ki sevimli dostlarımızın beslenmesidir.

Kedi beslenmesi hakkında birçok farklı görüş ve yöntem bulunuyor ve kedilere ev yemeği vermek de bunlardan biri. Hatta çok fazla kişinin kedilere ev yemeği verdiğini ve bunun en sağlıklısı olduğunu düşündüğünü biliyoruz.

Ancak bu düşüncenin doğru olduğunu söyleyebilmek ne yazık ki mümkün değil. Hele de Türk damak tadına uygun olarak pişirilen yağlı, bol baharatlı, soğanlı, sarımsaklı, tuzlu yemeklerin kedilere faydalı olmak bir yana birçok sağlık sorununa yol açabilme riski bulunuyor.

Eğer kedi dostunuzu ev yemekleri ile besliyorsanız ona iyilik yapmadığınızı bilmelisiniz.

KEDİLERİN BESİN GEREKSİNİMLERİ BİZDEN FARKLIDIR

Kedilerin sağlıklı olabilmesi için doğru beslenmeleri çok önemlidir. Kedi beslenmesinde unutmamamız gereken noktalardan birisi kedilerin besin ihtiyaçlarının bizlerden farklı olduğudur. Dolayısıyla her şeyden önce bizim yemeklerimiz kedilerin besin ihtiyacını karşılamaya uygun değildir.

YAĞLI YİYECEKLER KEDİLER İÇİN UYGUN DEĞİLDİR

Yemek yaparken en fazla kullandığımız malzemelerden biri yağdır. İçinde bol yağ bulunan yağlı yiyecekler kediler için kesinlikle uygun değil. Yağ kedilerin sindirim sistemini zorluyor dolayısıyla kedilerin yağlı yiyeceklerden uzak durmaları gerekiyor.

SOĞAN VE SARIMSAK KEDİLERDE ANEMİYE SEBEP OLABİLİYOR

Aynı aileden olan iki sebze soğan ve sarımsak Türk mutfağının olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Hemen her yemeğimizde kullandığımız bu ikili ev yemeklerinin kediler için zararlı olmasının en büyük sorumlusu zira soğan ve sarımsak kedilerin kırmızı kan hücrelerine zarar vererek anemiye yol açma riski taşıyor.

Kedilere ne pişmiş ne de çiğ olarak bu iki sebzenin kesinlikle verilmemesi gerekiyor.

BAHARATLAR KEDİLER İÇİN SON DERECE TEHLİKELİDİR

Ev yemeklerinin kedilere zararlı olmasının sebeplerinden biri de baharatlar. Tüm baharatlar kediler için zararlıdır. Ayrıca yemeklerde bulunan tuz da kedilerin böbrekleri için son derece tehlikelidir.

FAZLA KARBONAT KULLANIMI KEDİLERDE ÇEŞİTLİ PROBLEMLERE SEBEP OLUYOR

Kediler etobur canlılar dolayısı ile kedi beslenmesinde yoğun olarak karbonhidrat bulunması doğru değildir. Karbonhidrat tüketen kedilerin başta dişleri olmak üzere vücutlarının çeşitli yerlerinde sorunlar ortaya çıkabiliyor.

İLLA KEDİNİZE EV YEMEĞİ VERMEK İSTİYORSANIZ ÖZEL OLARAK PİŞİRMELİSİNİZ

Kedinize mamasının yanında lezzetli bir öğün vermek için ev yemeği sunmak istiyorsanız bu yemeği kediler için faydalı sebzeler ve et kullanarak sadece suda haşlayıp hazırlamanız en doğrusudur.

Yavru köpeği annesinden erken ayırmanın zararları

Kedi Tırmalaması ile Kuduz Bulaşır mı?