in ,

Kedilerin Tırnağı Kesilmeli mi?

Kedi dostunuzun tırnakları çok uzun ve yaralayıcı. Kesmeyi düşünüyorsunuz ancak aklınızda bir soru: “Kedilerin Tırnağı Kesilmeli mi?” Aklınızdaki sorunun cevabı içeriğimizde.

Kedi dostlarımızın minik pençelerindeki tırnakları kimi zamanlar oldukça uzamış ve sivri olabiliyor. Peki, kedimizin tırnağını kesmeli miyiz ve kedilerin tırnağını keserken nelere dikkat etmeliyiz?

kedilerin tırnağı

Sokak Kedilerinin Tırnakları

Dışarıda yaşayan kedi dostlarımız tırnak bakımlarını kendi yöntemleri ile başarılı bir şekilde yapabiliyorlar. Ancak evimizde yaşayan dostlarımızın her zaman böyle bir imkanı olmayabiliyor. Dışarıda yaşayan kediler ağaç gövdelerini ve uygun zemini tırmalayarak tırnaklarını törpülerler.

kedilerin tırnağı

Evde yaşayan dostlarımızın tırnakları törpülenmediği zaman kedi dostumuzu rahatsız edebilir, rahat yürümesine engel olabilir. Kedinizin tırnaklarını törpülüyebilmesi için tırmalama tahtalarından edinebilirsiniz.

kedilerin tırnağı

Evde yaşayan kedilerin tırnakları

Evde yaşayan kedilerin çok uzun tırnakları perdelere, örtülere takılarak onlara zorluk çıkarabilir. Kedinizin tırnakları çok uzun ve sivri ise oyun oynarken size zarar veriyorsa dostunuzun tırnaklarını kesebilirsiniz. Ancak kediniz dışarı çıkan bir kedi ise kedinizin tırnağını asla kesmemelisiniz. Çünkü kedi dostlarımız kendilerini minik pençeleri ile savunurlar. Eğer kedinizin tırnağı kesilmişken bir kavgaya karışırsa bu onun yara almasına neden olabilir.

kedilerin tırnağı

Eğer kedinizin tırnağı çok uzun ve onu rahatsız edecek durumdaysa sizde de küçük yaralanmalara neden oluyorsa ve kedi dostunuz dışarı çıkmıyorsa tırnaklarını kesmeniz onun için yararlı olacaktır. Ancak kedinizin tırnağını kesmek oldukça zor ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Bu işlemi veteriner hekiminizde yaptırmak en sağlıklısı olacaktır.

kedilerin tırnağı

Kedilerin tırnağı nasıl kesilir?

Kedinizin tırnağını kendiniz kesmeye karar verdiyseniz bazı konulara dikkat etmelisiniz. Kedilerin tırnaklarının dipleri pembe uçları ise daha şeffaf olur. Tırnak kesmek işlemini yaparken buna çok dikkat etmelisiniz çünkü bu pembe kısımdan dostunuzun damarlara geçmektedir. Eğer yanlışlıkla fazla dipten keserseniz kedi dostunuzun canı çok acır ve kanaması olur. Tırnağın ucundan kesmeniz onun için yeterli olacaktır. Bazı kedilerin tırnağı siyah olur ve dipleri gözükmez bu yüzden her zaman dostunuzun tırnağını ucundan ve dibe yaklaşmadan kesmelisiniz.

kedilerin tırnağı

Kedi Tırnağı kesim işlemini asla normal bir makasla değil dostlarımızın tırnakları için üretilmiş makas ile olmalıdır.

kedilerin tırnağı

Eğer kediniz dışarı çıkıyor ise ya da dışarı çıkma veya yüksek bir yerden düşme ihtimali varsa kedinizin tırnağını asla kesmemelisiniz!

kedilerin tırnağı

700 Dolar Verip Tüysüz Diye Aldığı Kedi Tüylü Çıktı!

Rüzgara Meydan Okuyan Köpeklerin Komik Halleri