in

Kediler sadece tırnaklarını törpülemek için tırmalamıyorsa neden tırmalar?

Evde ya da sokakta, bütün kediler bir yerleri tırmalar. Genel kanı, kedilerin tırnaklarını törpülemek için tırmaladığı yönündedir. Bu bilgi doğru ama eksik bir bilgidir.

Ve bu bilgiyle evdeki kediler için tırmalama tahtası alınır. Ama kediler yine de tırmalamaya devam eder. Peki o zaman kediler sadece tırnaklarını törpülemek için tırmalamıyorsa neden tırmalar?

1# Kediler, tırnağını törpülemek için tırmalar

Kedilerin tırnakları da aynı bizlerinki gibi sürekli uzar. Kediler doğada çok fazla tırmandıkları için tırnakları bu tırmanmalar esnasında törpülenerek hem kısalır hem de sivrileşir. Evden dışarıya çıkamayan kediler ise bu ihtiyaçlarını tırmanarak karşılayamadıkları için mecburen mobilyalara yönelirler. Kedilerin sürekli olarak bir yerleri tırmalaması tırnaklardaki eski katmanların atılmasına sebep olur. Bölyece tırmalayan kediler daha sağlıklı tırnaklara sahip olurlar. Kedinizin tırnakları uzadıkça kesmeniz kedinizin törpü ihtiyacını gidermesine yardımcı olacaktır.

2# Kediler, alan belirlemek için tırmalar

Kediler neden tırmalar sorusuna verilen yanıt genellikle yukarıda anlattığımız tırnaklarını törpüleme yanıtıdır. Oysa ki kediler sadece tırnaklarını törpülemek için değil patilerinin altında bulunan salgı bezlerinden salgıladıkları özel bir kokuyu alanlarını belirlemek için eşyalara bırakmak isterler ve eşyaları, mobilyaları tırmalamalarının bir sebebi de budur.

3# Kediler rahatlamak için tırmalar

Kedilerin tırmalamasının yine gözden kaçan bir nedeni de bu hayvanların egzersize, kaslarını çalıştırmaya gereksinim duymalarıdır. Kediler mobilyaları, eşyaları tırmalarken aynı zamanda kol kaslarını gerer yani çalıştırırlar ki bu da kediler için vazgeçilmez bir harekettir. Ayrıca tırmalama hareketi kedilerin gerginliğini azaltarak onları daha mutlu yapar.

KEDİLERİN MOBİLYALARI TIRMALAMAMASI İÇİN NE YAPMALI?

Kedilerin tırmalama alışkanlığından vazgeçilmesi istenir, ancak bu doğal ve sağlıklı bir aktivitedir. Tabi ki kedilerin tırmalama alışkanlığı nedeniyle evdeki mobilyaların harap olmasını kimse istemez. Bu gibi durumları önlemek için kedinizin hoşuna gidebilecek bir tırmalama tahtası almalı ve tırmalama tahtasını ilgi çekici yapmalısınız.

TIRMALAMA TAHTASI NASIL İLGİ ÇEKİCİ OLABİLİR?

İlk olarak birden fazla tırmalama tahtası alarak tırmalama tahtasını çeşitlendirebilirsiniz. Mobilyaları tırmalarken ilgisini tırmalama tahtasına çekebilirsiniz. Tırmalama tahtasını benimsemesi için tırnaklarını hafifçe tahtaya sürtmek tahtaya olan ilgisini arttırabilir. Sürekli tırmaladığı mobilyaların üstünü örtülerle kapatabilir veya tırmalama tahtasını sık vakit geçirdiği veya sık tırmaladığı mobilyaların yanına koyabilirsiniz.

Kedilerin tırnağı kesilmeli mi?

Kediler için kristal kum kullanmak zararlı mı?