in

Kediler Neden Tırmalar?

Çok sevdiğimiz kedi dostlarımız neden tırmalar?

Kedilerin tırmalama davranışı anlamsız değildir. Bu davranışın pek çok fonksiyonu vardır ve sağlıklar için önemlidir.

tkediler-neden-tirmalar

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedilerin tırnakları sürekli uzar

Kedilerin tırnakları da aynı bizlerinki gibi sürekli uzar. Kediler doğada çok fazla tırmandıkları için tırnakları bu tırmanmalar esnasında tırnakları törpülenerek hem kısalır hem de sivrileşir. Evden dışarıya çıkamayan kediler ise bu ihtiyaçlarını tırmanarak karşılayamadıkları için mecburen mobilyalara yönelirler.

Koku bırakırlar

Kediler neden tırmalar sorusuna verilen yanıt genellikle yukarıda anlattığımız tırnaklarını törpülemedir. Oysaki kediler sadece tırnaklarını törpülemek için değil patilerinin altında bulunan salgı bezlerinden salgıladıkları özel bir kokuyu alanlarını belirlemek için eşyalara bırakmak isterler ve eşyaları, mobilyaları tırmalamalarının bir sebebi de budur.

Kaslarını gererler

Kedilerin tırmalamasının yine gözden kaçan bir nedeni de bu hayvanların egzersize, kaslarını çalıştırmaya gereksinim duymalarıdır. Kediler mobilyaları, eşyaları tırmalarken aynı zamanda kol akslarını gerer yani çalıştırırlar ki bu da kediler için vazgeçilmez bir harekettir.

kediler-neden-tirmalar

Ne yapmalı?

Kedilerin tırmalama alışkanlığından vazgeçilmesi istenir, ancak bu doğal ve sağlıklı bir aktivitedir. Tabi ki kedilerin tırmalama alışkanlığı nedeniyle evdeki mobilyaların harap olmasını kimse istemez. Bu gibi durumları önlemek için kedinizin hoşuna gidebilecek bir tırmalama tahtası alınabilir. Kedi dostunuzun tırnakları uzadıkça kesmeniz kedinizin törpü ihtiyacını gidermesine yardımcı olacaktır.

Kaynak: Petfriends.social

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

emaneton

Golden Çetesi’nin Kurtarıcısı: “Hayvanları Geçim Kaynağı Görenler, Zavallısınız”

geyikligeceon

Turgut Uyar’ın Geyikli Gece Şiiri, Animasyonla Yeniden Doğuyor