in

Muhabbet kuşları yıkanır mı?

Çok sık olmamak şartı ile yıkanmak muhabbet kuşlarının tüylerini iyi gelir. Ancak, muhabbet kuşlarını yıkarken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır.

Anavatanı Avustralya olan muhabbet kuşları, papağan ailesinin en küçük üyesidir. Artık evcilleştirilen ve evlerimizde bizlere arkadaşlık yapan bu kuşlar, iyi bakıldığında yaklaşık 15 sene yaşayabilmektedir. Doğada yaşayan kuşlar sık sık kendilerini su kenarlarında yıkarlar. Evimizdeki dostlarımız, doğadaki arkadaşları kadar kirlenmediği için çok sık yıkanmaya ihtiyaç duymazlar. Ancak, muhabbet kuşlarını yıkarken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Bunlar;

  • Dostunuzu kış aylarında çok seyrek, yaz aylarında ise hafta 1-2 kere yıkayabilirsiniz.
  • Banyo yaptırmak içi doldurulan suyun, kuş oturduğunda boyunu geçmeyecek şekilde ayarlanması gerek.
  • Banyo sonrası kuşunuzu kurutmanıza gerek yok ancak kuşunuz kesinlikle cereyanda kalmamalıdır.
  • Şampuan, sabun vb. hiçbir şey kullanmamalısınız.
  • Dostunuzu gündüz erken saatlerde ve mutlaka hava sıcaklığı idealken yıkamalısınız. Dostunuzun kendini gece olmadan kurutacak kadar vakti olmalı.
  • Muhabbet kuşlarını yıkarken en önemli nokta burunlarına su kaçmamasıdır. Gagalarının üzerinde deliklere doğrudan su tutulmamalı veya püskürtülmemelidir. Aksi halde solunum yoluna su kaçarsa tehlikeli sonuçlar yaratabilir.

MUHABBET KUŞU NASIL YIKANIR?

Su sıçraması olasılığına karşılık kafesin altına temiz bir havlu serin. Kaseyi kafesin kapısının altına yerleştirin. Ki, kafesten çıkıp içine atlayabilsin. Olası herhangi bir kazayı önlemek için hem kasenin hem kafesin düz bir zeminde olduğundan emin olun. 

Sığ bir kabı ılık suyla doldurun. 2,5 – 3 cm derinliğinde su yeterli olacaktır. Su ne çok sıcak olmalı, nede çok soğuk. Parmağınızı rahatlıkla içine sokabileceğiniz kadar ılık olmalı. Kuş kafesinin yan tarafına yapışan banyolardan da edinebilirsiniz. Banyo lavabonuzu da, kuşunuz için banyo haline dönüştrebilirsiniz. Temiz olmasına dikkat edin. Lavabonuzu tıkayıp içini ılık suyla doldurabilirsiniz. Banyodan çıkmasını önlemek için kapıyı kapatın.

Muhabbet kuşunuz suya hemen atlamıyorsa, alışması için biraz  zaman veriz. Bir süre beklemenize rağmen hala atlamıyorsa, azıcık teşvik etmek için bazı ikramlar, oyuncaklar kullanabilirsiniz.

Sabun kullanmanıza gerek yok. Düzenli sabun kullanımı muhabbet kuşunun cildine zarar verebilir ve tahriş edebilir. Özel olarak satılan kuş sabunları sadece kafesi temizlemek için kullanılır, muhabbet kuşunun kendisini değil.

Su keyfi bittiğinde kısa sürede kuruyabileceği ortamı sağladığınızdan emin olun. Banyo bittiğinde kuşunuzun kendi kendini kurutmasına izin verin. Kimi kuş sahipleri kurutmak için saç kurutma makinesi kullanmayı tercih ediyor, fakat biz önermeyiz. Canını yakmadan bir havluyla kurulayabilirsiniz. Sonrasında sıcak bir odada kendi kendine kurumasını sağlayabilirsin.

MUHABBET KUŞUNU YIKAMANIN 4 YOLU

1# Banyoluk ile yıkama

Muhabbet kuşlarının en sevdikleri yıkanma şekli yağmurlama yöntemidir. Bir sprey yardımı ile bu kuşlar yıkanabilir. Evdeki çiçeklerin yapraklarını ıslatmak için kullanılan sprey bu işe yarar. Bu yapılırken muhabbet kuşunu ürkütmemek ve yakından değil belli bir mesafeden su püskürtmek iyi olur.Sprey alıp hafifçe kuşunuza sıkabilirsiniz. Spreyi doğrudan kuşunuza doğru sıkmayın. Yukarıdan ve kuşa ulaşmasına yetecek kadar 3-4 kez sıkmalısınız. Eğer hapşırma gibi tepkiler alırsanız damlalar çok ince olduğundandır, biraz kalınlaştırmalısınız.

2# Sprey ile banyo

Muhabbet kuşu ilk defa yıkanacak ise muhtemelen ürkecek, kaçmaya çalışacak ve bundan hiç hoşlanmayacaktır. Ancak bunda endişe edecek bir durum yok. Muhabbet kuşları banyo yapmayı severler. Hatta her muhabbet kuşunun farklı yıkanma alışkanlıkları olabilir. Bu ilk yıkama sırasında petshop’larda bulunan bir banyoluk alınabilir. Kuşunuz için satın alabileceğiniz bu kapların, içini kuşun boyunu geçmeyecek şekilde ılık su doldurun. Su seviyesi, kuş içinde oturunca boyunu geçmeyecek seviyede olmalıdır. İçine marul gibi kuşun hoşuna gidecek şeyler, oyuncaklarından birkaç tanesi konulabilir. Kuş dostunuz istediği zaman bu kaba girip çıkacaktır.

3# Musluk altında yıkama

Musluktan akan ılık ve hafif bir suyun altında da yıkanabilir. Suyun tazyikli inmemesi için muhabbet kuşu musluğa yakın tutulmalıdır. Musluk altında yıkarken kuşu avcunuza alıp sıkmamalısınız. Su yüksekten akmamalı ve tazyikli olmamalıdır.

4# Duş başlığı ile yıkama

Banyoda duş başlığı ile de muhabbet kuşları yıkanabilir. Ancak burada suyun tazyiksiz olması ve sürekli kuşun üzerine tutulmaması gerekir. Kuş buna alışıksa kendisi zaten suyun altına gelir. Değilse ve istemiyorsa diğer yöntemleri kullanın.

Muhabbet kuşu yıkanır mı?