in

Muhabbet Kuşları Yıkanır mı?

Muhabbet kuşlarının çoğu yıkanmayı severler? Peki, muhabbet kuşlarını yıkamak doğru mudur?

Anavatanı Avustralya olan muhabbet kuşları, papağan ailesinin en küçük üyesidir. Artık evcilleştirilen ve evlerimizde bizlere arkadaşlık yapan bu kuşlar, iyi bakıldığında yaklaşık 15 sene yaşayabilmektedir. Doğada yaşayan kuşlar sık sık kendilerini su kenarlarında yıkarlar. Evimizdeki dostlarımız, doğadaki arkadaşları kadar kirlenmediği için çok sık yıkanmaya ihtiyaç duymazlar. Çok sık olmamak şartı ile yıkanmak muhabbet kuşlarının tüylerini iyi gelir. Ancak, muhabbet kuşlarını yıkarken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Bunlar;

0

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

  • Dostunuzu kış aylarında çok seyrek, yaz aylarında ise hafta 1-2 kere yıkayabilirsiniz.
  • Banyo yaptırmak içi doldurulan suyun, kuş oturduğunda boyunu geçmeyecek şekilde ayarlanması gerek.
  • Banyo sonrası kuşunuzu kurutmanıza gerek yok ancak kuşunuz kesinlikle cereyanda kalmamalıdır.
  • Şampuan, sabun vb. hiçbir şey kullanmamalısınız.
  • Dostunuzu gündüz erken saatlerde ve mutlaka hava sıcaklığı idealken yıkamalısınız. Dostunuzun kendini gece olmadan kurutacak kadar vakti olmalı.

muhabet-kusu-banyo1

Kuşunuzu yıkamak için birçok yol seçebilirsiniz.

  1. Sprey ile banyo: Sprey alıp hafifçe kuşunuza sıkabilirsiniz. Spreyi doğrudan kuşunuza doğru sıkmayın. Yukarıdan ve kuşa ulaşmasına yetecek kadar 3-4 kez sıkmalısınız. Eğer hapşırma gibi tepkiler alırsanız damlalar çok ince olduğundandır, biraz kalınlaştırmalısınız.
  2. Banyoluk ile yıkama: Kuşunuz için satın alabileceğiniz bu kapların, içini kuşun boyunu geçmeyecek şekilde su doldurun. İçine marul gibi, kuşun hoşuna gidecek şeyler koyabilirsiniz. Kuş dostunuz istediği zaman bu kaba girip çıkacaktır.
  3. Musluk altında yıkama: Musluk altında yıkarken kuşu avcunuza alıp sıkmamalısınız. Su yüksekten akmamalı ve tazyikli olmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

at çatı ö.ç

Çatıdan Evin İçine At Düştü!

Tuzla Sahilioccc

Tuzla Sahilinde Bir Köpek, Derisi Yüzülerek Öldürüldü!