in

Kedilerin çok sevdiği 5 oyuncak

Kedilerin ne kadar oyuncu hayvanlar olduğunu ve favori oyuncakları olduğunu biliyoruz. İşte kedilerin oynamayı çok sevdiği 5 oyuncak…

Kedilerin ne kadar oyuncu hayvanlar olduğunu ve favori oyuncakları olduğunu biliyoruz. Oyuncaklarıyla düzenli olarak oynarlar hatta bir yerlere kaybedip daha sonra o oyuncakları ararken bile görebilirsiniz kedinizi.

Oyuncaklarla oynarken kedilerin davranışları av davranışlarına benzer. Bu faaliyetler yavru kedilerin ve küçük kedilerin büyümesini, bilişsel ve motor becerilerini kazanmasını ve diğer kedilerle sosyalleşmesini de sağlar. Bu yüzden kedilere oyun oynatmak veya oynayabilecekleri oyuncaklar vermek iyi olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken nokta ise kedinize oyuncak olarak vereceklerinizi dikkatli seçmeniz. Kedinizin yutabileceği, yiyebileceği veya ona dolanarak zarar verebilecek, kırabilecekleri keskin şeyleri oyuncak olarak vermemelisiniz.

İşte kedilerin oynamayı çok sevdiği 5 oyuncak…

  • 1- TÜYLÜ SOPALAR/OYUNCAKLAR

Kediler tüylü yerlerde yatmayı sevdiği gibi tüylü oyuncakları, ucunda tüy olan sopaları da oldukça seviyorlar. Ucunda tüy olan bir sopayı kedinize salladığınız zaman koşa koşa gelip yakalamaya, avlamaya çalışacağını göreceksiniz. Ayrıca yerde sürüklediğiniz zaman da tıpkı bir avcı gibi peşinden gidip üstüne atlayacaktır.

  • 2- ŞİŞE KAPAKLARI

Şişe kapakları her ne kadar sizin için oyuncak gibi gözükmese de kedilerin favori oyuncaklarından biridir. Tıpkı futbol oynuyormuşçasına kapağı patilerinin arasına alıp oradan oraya fırlatarak kapağın peşinden koşturmak onlar için büyük bir zevktir. Kimi zaman da kapağı ağızlarına alıp evin içinde başka oynayacak yer arayarak gezdirebilirler.

  • 3- TOPLAR

Toplar da tıpkı kedilerin kapaklarla oynadıkları gibi oynayabilecekleri bir oyuncaktır. Özellikle ipten yapılmış bir top verirseniz patilerinin arasına sıkıştırıp arka ayaklarıyla topa vurduklarını görebilirsiniz. Bu da aslında avını yakaladığını sanan bir kediyi gösteriyor bize.

Topla oynayacağı zaman siz de kedinize eşlik ederek topu yerde kedinize doğru atarak onunla oyun oynayabilirsiniz. İkiniz için de oldukça keyifli olacaktır.

  • 4- İPLER

Yine sizin için oyuncak gibi gözükmese de kedilerin oyuncağı olabilen bir diğer eşya ise ipler. Ayakkabı bağcıkları ya da yün iplerle oynamaya bayılıyorlar. İpleri ağızlarında tutup oradan oraya sürükleyerek ya da bir yerlere dolayarak oynarken oldukça komik gözüküyorlar.

Siz de ipleri sürükleyerek kedinizi oynatmayı tercih edebilirsiniz, böylesi hem daha güvenli olacaktır, hem de kedinizle keyifli vakit geçireceksiniz.

  • 5- OYUN VE TIRMALAMA TAHTALARI

Tırmalama tahtaları her ne kadar oyuncak amaçlı yapılmamış olsa da kediler onları da kendileri için bir oyun aracı haline getirmiştir. Hal böyle olunca tırmalama tahtalarının daha büyük ve dolambaçlı şeklinde olanları da üretilmeye başladı. Kediniz hem oyun tahtasında basamaklardan basamaklara atlayarak, hem de tırmalama ihtiyaçlarını gidererek eğlenebiliyor.

Üstelik oynayabileceği bir kedi arkadaşı daha varsa birbirlerini oyun tahtalarının üzerinde kovaladığına şahit olabilirsiniz.

Zehirli yiyecek verilen 5 köpek öldü; soruşturma başlatıldı

Ötenazi isteyen Alain Delon, köpeği için ikna edilmeye çalışılıyor!