in

Kediler için kristal kum kullanmak zararlı mı?

Kristal kum birçok avantajı olması sebebiyle yaygın olarak kullanılıyor. Peki ya zararlı bir yanı var mı? Yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bizler ile beraber yaşayan kedi dostlarımızın en büyük ihtiyaçlarından biri kedi kumu. Piyasada çokça çeşidi bulunan kedi kumlarından bir tanesi son yıllarda revaçta; Kristal(silika) kum. Kristal kumların tercih edilme sebebi daha pratik ve rahat olması. Kristal kumlar diğer kumlara göre daha çabuk topaklanıyor ve kedinin patilerinin arasına daha az giriyor. Böylece ev sahibi için daha temiz bir ortam sağlıyor. Peki, ev sahiplerine biraz daha fazla rahatlık sağlayan kristal kum sağlıklı mı?

KRİSTAL KUM SLİKOSİZ HASTALIĞINA NEDEN OLABİLİR

Ülkemizde kot taşlama işinde çalışan işçilerin hastalığı olarak bilinen silikozis, silika maddesinin solunması nedeni ile ortaya çıkıyor. Yani silika kedi kumu bu hastalık ile direkt ilişkili! Silika tozunun solunması ile birlikte ortaya çıkan bu hastalık nefes darlığı, yorgunluk gibi belirtilere neden oluyor ve ne yazık ki hastalığın ne insanlar ne de kediler için spesifik bir tedavisi yok!

KRİSTAL KUMUN BRONŞİT VE TÜBERKULOZLA İLİŞKİSİ VAR

Yapılan araştırmalar silika tozunun tüberküloz ve bronşite neden olduğunu kanıtlamış durumda. Bugün silika tozuna maruz kalmanın kot taşlama işçilerinin yanı sıra madenlerde çalışan işçiler, inşaat işçileri ve benzer işlerde çalışanlar için yarattığı tehlike ile ilgili kesin bilgilere sahibiz. Ancak silika solumanın kedi sahipleri için zararları da hafife alınmayacak denli ciddi. Kedileri ele alırsak kedilerin ciğerleri bizlerden çok daha küçük dolayısıyla kristal kedi kumu kediler için bizlere kıyasla çok daha tehlikeli.

KRİSTAL KUM SIVI KAYBINA NEDEN OLABİLİR

Kristal kedi kumunun zararları bunlarla da sınırlı kalmıyor, Sıvıyı emmek üzere üretilen bu kedi kumları kedilerin tüylerine, patilerine de yapışabiliyor. Böylelikle kediler kendilerini temizlerken bu kumları yutabiliyorlar.

Kedinin yuttuğu kristal kedi kumları hayvanın midesindeki ya da bağırsaklarındaki suyu emiyor ve bu da beraberinde dehidrasyonu yani sıvı kaybını getiriyor ayrıca besinlerin bağırsaklardan emilimini de engelleyerek son derece ciddi sorunlara zemin hazırlıyor. Amerika’nın en önemli hayvan hakları kuruluşlarından biri olan ASPCA tüm bu nedenlerle kristal kedi kullanılmamasını öneriyor.

Kediler sadece tırnaklarını törpülemek için tırmalamıyorsa neden tırmalar?

Kediler neden kum kabının dışına tuvaletini yapar?