in

Kedilere mama dışında verebileceğimiz besinler nelerdir?

Doğru besin tercihi kedilerin sağlıkları açısından çok önemlidir. Bu yüzden, “kediler ne yer?” sorusu kedi besleyen herkesin aklına takılan en önemli sorunlardan birisidir

Kediler meraklı canlılar oldukları için sizin yediklerinize ortak olmak veya en azından bir tadına bakmak isteyeceklerdir. Çok yağlı ve çok tuzlu olmadıkları sürece yediklerinizi kedinizle paylaşmanızda genel olarak bir sakınca yok, ama nasıl kendi sağlığınıza dikkat ediyorsanız, bazı gıdaları sevimli dostlarımıza verirken de dikkatli olmalısınız.

Hadi şimdi kedilerimize mama dışında verebileceğimiz alternatif besinlerden bazılarını inceleyelim.

1# Yumurta

Yumurtayı kedilere pişmiş olarak verebilirsiniz. Yumurta protein kaynağı ve değerli bir besin olmasına rağmen eğer akı ile birlikte verilecekse mutlaka pişirilmelidir. Çünkü çiğ yumurta akının içinde b vitaminini nötralize eden kimyasal bir madde vardır.

2# Sebzeler

Sebze biz insanlarda olduğu gibi kediler içinde hazım ve dengeli beslenme için önemlidir. Özellikle kilolu kedilere sebze ağırlıklı yiyecekler verilebilir. Kediler sebzeyi tek başına tüketemeyecekleri için diğer besinlerin içine karıştırarak vermeyi deneyebilirsiniz.

3# Nişastalı besinler (Patates, makarna)

Bu besinleri kedilere sadece pişmiş olarak vermeliyiz. Kediler için iyi enerji kaynaklarından biridir nişastalı besinler. Dikkatli verilmediğinde bu yiyecekleriin kedilerde kilo sorunu yaratabileceğini de unutmayın.

4# Balık

Balık kedilerin çok sevdiği bir besin kaynağı. Fosfor açısından zengin ve hazmı kolay bir besin olan balığı kedimizin sağlığı için kılçıkları ayıklanarak verilmesi çok önemlidir.

5# Tavuk

Tavuk kediler için hem yararlı olabilecek, hem de zararlı olabilecek bir besin kaynağıdır. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var. Öncelikle tavuğu kesinlikle çiğ olarak vermeyin. Haşlanmış olarak veya ızgara olarak verirseniz bir problem yaratmayacaktır. En önemlisi de tavuktaki kemikleri ayıklamadan vermeyi unutmayın. Dostlarımızın boğazına takılabilecek kemikler ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

6#Ciğer

Kedilerin en sevdiği yiyeceklerden bir diğeri ise ciğerdir. Yüksek besin değeri vardır, fakat çiğ ciğer kedide ishale ve tenya ya da başka bağırsak parazitlerine neden olur. Pişmiş ciğer tek başına kabızlık yapabilir. Dolayısıyla en iyisi patates ve havuç gibi sebzelerle birlikte pişirilip verilmesidir ancak çok fazla ciğer vermek kediler için tehlikeli olabilir.

7# Çim

Çimen besin değeri olmayan ama kedi için hazmı çok kolaylaştıran süper bir oluşumdur. Tüylerini yalayarak temizleyen kedilerin, midesindeki tüylerin atılmasını kolaylaştırır. Doğal talcid, doğal rennine gibi. Bir saksı içinde kolayca evde yetiştirilebilir, eve gelirken yoldan birkaç tutam toplanabilir.

8# Bonus Bilgi

Semtimizin bir sakini olan sokaktaki komşu patilerimizin de sağlıklı beslenmesi için mamanın yanı sıra zaman zaman bu yiyeceklerden yemeleri gerektiği hep aklınızda olsun;)

Köpeği çöpe attı dövdü taşla ezdi ve serbest kaldı

Avrupa’da kırmızı alarm! Her 5 kuştan 1’i yok olma tehlikesiyle karşı karşıya