in

İlk kez köpeği olacaklar için alışveriş listesi

İlk kez köpeğiniz oldu ve ne alacağınızı bilmiyor veya alınacak şeyleri biliyor, neye göre seçeceğinizi bilmiyorsanız tüm bu detayları araştırmanız gerekmektedir. Bu konuda size yardımcı olabiliriz.

Ailenize yeni bir arkadaş, yeni bir çocuk, yeni bir kardeş katmaya karar verdiniz. Ailenizin yeni üyesi bir köpek olacak ve köpüşünüz eve gelmeden önce onun ihtiyaçları için bir alışveriş yapmalısınız. Eğer ilk defa bir kedi veya köpek sahipleniyorsanız dostunuzun nelere ihtiyacı olacağı konusunda kafanız biraz karışık olabilir. Peki, yeni dostunuzun nelere ihtiyacı olacak.

Bu içerik köpek evlat edinmeye karar verdikten sonra çıkacağınız alışverişin listesini hazırlamanıza yardımcı olacak. Köpeğiniz için alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey köpeğiniz ve sizin sağlınız açısından güvenli ürünler seçmektir.

İşte ilk defa köpeği olacaklar için temel ihtiyaçlar listesi;

1- TAŞIMA KABI

Köpek evlat edinmeden önce edinmeniz gereken ilk şey taşıma kabıdır. Taşıma kabı alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey köpeğinizin boyuna uygun olmasıdır. Taşıma kapları havayolu ve karayolu seyahtalerinde farklılık gösterebilmektedir. Muhakkak satın alma amacınızı satın aldığınız yere belirtmelisiniz. Taşıma kabı alırken köpeğinizin küçük ırk mı yoka büyük ırk bir köpek mi olduğunu mutlaka belirtmelisiniz. Köpeğiniz seçtiğiniz taşıma kabında rahatça ayakta durabilmeli, kendi etrafında dönebilmeli ve hareketleri fazla kısıtlamamalıdır.

2- MAMA

Köpeğini için mama alırken köpeğinizin ırkı ve yaşı en temel kıstaslardır.  Eğer köpeğinizin yetişkin ağırlığı 1-10Kg arası ise küçük ırk (small breed), 10-25Kg arası ise orta ırk (medium breed) ve 25Kg’dan büyük ise büyük ırk (large breed) köpek maması almalısınız. Eğer köpeğiniz küçük veya orta ırk ve 12 aydan küçük ise küçük ırk yavru köpek maması veya orta ırk yavru köpek maması yemelidir. Büyük ırklarda yavru dönemi 18 aya kadar devam etmektedir. Dolayısıyla büyük ırk yavru köpekler 18 ayı bitirene kadar büyük ırk yavru köpek maması yemelidirler.  18 aydan 7 yaşını bitirene kadar erişkin (adult) , 7 yaşından sonra yaşlı(senior) mama yemelidir. 7 yaşını geçen küçük ve orta ırklarda yine yaşlı maması tercih etmelidir.

Mama tercih ederken seçeceğiniz mamanın protein kaynağının bütçeniz oranında en yüksek hayvansal protein kaynağı içermesine özellikle dikkat etmelisiniz. Bunun için yapmanız gereken mama içeriklerini incelemek olmalıdır. Mamaların içerik listesinde yer alan ilk beş içerik elinizdeki mamanın %80 nini oluşturmaktadır. Seçeceğiniz mamalar dostunuzun ırkına, ırkının özellikleri hareketlilğine yani enerji ihtiyacına uygun olmalı. Yavrudan itibaren bütçeniz oranında onu sadece kuru mama ile beslemeniz sağlıklı ve mutlu bir ömür geçirmenizde en önemli faktörlerdendir.

3- MAMA KABI

Mama kabı, köpeğiniz için alışverişin en renkli kısmı olabilir. Ancak mama kabını seçerken de dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var. Köpeğinizin suyunu içeceği, mamasını yiyeceği bu kapları onun sağlığını tehdit etmeyecek olanlarından seçmelisiniz. Köpeğinizin sağlığı ve kapların uzun ömürlülüğü açısından, tercihinizi paslanmaz metallerden veya seramik olanlardan kullanmalısınız.

Mama kabı alırken köpeğinizin ırkını da göz önünde bulundurmalısınız. Seçeceğiniz kap köpeğinizin rahatça mama yiyebileceği, su içebileceği boyutta olmalı. Özellikle orta ve büyük ırk köpeklerde su kabındaki suyun sabah ve akşam değiştirilmesinde büyük fayda vardır. Her zaman içme suyu kullanmanız tavsiye edilir.

4- TASMA VE GEZDİRME KAYIŞI

Bir köpeğin olmazsa olmazı tasması ve gezdirme kayışıdır. Köpeğiniz ne kadar eğitimli olursa olsun  onun güveliği için köpeğinizi mutlaka gezdirme kayışı ile gezdirmelisiniz.

Tasma seçerken köpeğinizin ırkı, cinsi ve karakteri çok önemlidir. Köpeğinizin cildine zarar verecek malzemelerden uzak durmalısınız. Köpeğinizin kaybolma ihtimaline karşı tasma ile birlikte isim ve numara yazdırılan isimlikleri tercih edebilirsiniz.

Köpek eğitiminin en önemli noktalarından biri olan tasma takılmasına alışan köpekler ve insanları arasında güçlü bir güven bağı oluşur. Köpek eğitimi hakkında detaylı bilgi için yazımıza bakabilirsiniz.

5- YATAK

Köpekler kendilerine ait özel alanlar olmasına bayılırlar. Kendilerine özel bir yatak onları mutlu edecektir. Köpek yataklarıda tıpki diğer birçok malzeme gibi köpeğinizin ırkına göre seçilmelidir. Aynı zamanda iç mekan veya dış mekan olarak kullanım alanı yatak seçerken dikkat edilmesi gereken bir husustur.

6- ŞAMPUAN

Köpekleri temizliği için çok sık olamamak kaydıyla yıkamanız gerekir. Köpeğinizi yıkarken onlara özel şampuanları tercih etmelisiniz. Köpeğinizin derisinin ve tüylerinin bakımını yapacak olan bu şampuan, köpeğinizin sağlığını kötü etkileyecek maddeler içermemeli ve kokusuz olmalıdır. Unutmayalım ki köpekler çok hassas bir koku alma duyusuna sahiptirler ve üzerleinde farklı bir koku olduğunda bu kokuyu yok etmek için kendilerini çime, toprağa sürerek kokuyu yok etmeye çalışacaklardır.

7- ÖDÜL

Özellikle yavru bir köpek sahiplenenler mutlaka iletişimi ilk defa kurarken, yeni birşeyler öğretirken ödül kullanmalıdırlar. Köpeğinizi ona vereceğiniz mamaya alıştırmanın ve mama hariç farklı şeyler yemesini önlemenin en güzel yolu mamasını tane tane vererek ödüllendirmek olabilir. Ayrıca piyasada satılan ödül mamaları veya bisküvileride kullanılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki ödül mamaları ve bisküvileri seçimi de en az mama kadar önemlidir. Fazla ödül kullanımı obeziteye yol açabilir.

8- OYUNCAK

Köpekler oyun oynamaya bayılır. Hele ki evlat edindiğiniz köpek yavruysa, evinizde bolca oyuncak bulundurmalısınız. Ancak oyuncak konusunda temel prensip, eğer oyuncağın içerisine mama, ödül vb konmuyor ise, oyuncak ile köpeği yalnız bırakmamaktır. Çünkü hemen her köpek oyuncak ile belli bir süre oynadıktan sonra oyuncağı bırakmakta, sahibi ile oynayamaması, yalnız kalması durumunda ise bir müddet sonra oyuncağı parçalama kötü huyunu edinmektedir. Oyuncak seçerken  oyuncağın köpeğinizin yaşına ve ırkına uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Alışveriş yaptığınız noktada sizi yönlendirebilecek bilgi birikimine sahip kişilerin olmasına özellikle dikkat ediniz. . Eğer yavru bir köpek evlat edindiyseniz mutlaka birkaç diş kaşıma oyuncağı edinmelisiniz. Köpeğinizin erişkin dişleri çıkana kadar dişleri kaşınacak ve heryeri, herşeyi dişlerini kaşımak için kullanmak isteyecektir.

9- TARAK

Köpeğinizi yavruluktan itibaren taranmaya alıştırırsanız, tüm yaşamı boyunca çok rahat edersiniz. Köpeğinizi haftada bir düzenli köpeğinizi bir tarak ya da fırça ile taramanız sayesinde hem derisindeki kan dolaşımını desteklemiş hemde ölü tüyleri kürkünden temizleyerek sağlıklı ve bakımlı olmasını sağlarsınız. Taranmaya alışan tüm köpekler çok huzurlu ve mutlu olurlar. Özellikle uzun tüyü bir köpeğiniz vara tüy bakımına özen göstermelisiniz.

10- TUVALET TORBASI

Ve tabi ki tuvalet torbası. Köpeğinizin tuvalet ihtiyacını karşılamak için çıkardığınızda yanınızda mutlaka bir torba olmalı.  Köpeğimizin ihtiyacını giderirken diğer canlıları ve insanları rahatsız etmemeli, dışkılarını alarak çöpe atmalıyız.

Scottish Fold Kedilerin Sevimli İfadesinin Ardındaki Dramatik Gerçek

Shorthair Border Collie Cinsi ve Özellikleri