in

Hamsterlara asla vermemeniz gereken yiyecekler

Sevimli dostlarımız hamsterlar sadece tatlılıklarıyla değil iştahlarıyla da bilinirler. Bir hamstera asla vermemeniz gereken yiyecekler nelerdir?

Hamsterlar, şehirli insanların en fazla tercih ettiği evcil dost olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor.

Dünyanın en sevimli hayvanlarından biri olan minnak kemirgen hamster özellikle yoğun iç yaşamı sebebiyle evde çok fazla zaman geçiremeyen ama bir hayvan ile yaşamanın mutluluğunu da yaşamak isteyen şehirli insanların en fazla tercih ettiği evcil dost olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor.

İlk hamsterın Suriye’de bulunmasının üzerinden geçen yıllar içinde hamster büyük bir hızla tüm dünyaya yayıldı ve buna ülkemiz de dahil. Diğer evcillere kıyasla bakımı son derece kolay olsa da bu hamster bakımının da özen gerektirmediği anlamına gelmiyor.

Zira zaten kısa yaşam süresine sahip olan bu tatlı kemirgenleri doğru beslememek, yanlış gıdalar vermek hastalanmalarına ve kısa olan yaşam sürelerini bile tamamlayamadan dünyadan ayrılmalarına neden olabiliyor.

Çikolata

Kedi ve köpekler için zararlı olan çikolata hamster dostlarımız için de çok zararlı. Çikolatanın içinde bulunan kafein hamsterların kalbinin hızlı atmasına neden olurken teobramin ise bu minikler için zehirleyicidir. Hamsterlara çikolata verilmesi mide ve kalp sorunlarına hatta nöbetlere yol açabilir.

Hamsterlara çikolata verilmesi mide ve kalp sorunlarına hatta nöbetlere yol açabilir.

Patates cipsi

Hamster her ne kadar minik bir canlı olsa da şaşırtıcı bir iştaha sahiptir, üstelik bu minikler seçici değil yiyicidir ve verdiğiniz her şeyi afiyetle lüpletirler. Çoğu hamsterın bayılarak yediği patates cipsi kendisi için oldukça zararlıdır. Patates cipsi hamsterların sindirim sorunları yaşamasına yol açar.

Fasulye

Fasulyenin bir canlıya zararlı olabileceği kulağa inanılmaz gelebilir ancak fasulyede çok yüksek miktarda lif vardır ve bu nedenle hamsterların ishal olmasına yol açar, bu da beraberinde su kaybını getirir ve su kaybı ölüme dek varabilir.

Hamster her ne kadar minik bir canlı olsa da şaşırtıcı bir iştaha sahiptir, üstelik bu minikler seçici değil yiyicidir ve verdiğiniz her şeyi afiyetle lüpletirler.

Soğan

İşte yine kedilere ve köpeklere zararlı olan bir yiyecek; soğan. Bu lezzetli sebze hamster dostlarımız için de zararlıdır ve hem sindirim sistemi sorunlarına hem de anemiye yol açabilir.

Narenciye

Narenciyeler hamster için ölümcül olmasa da ciddi sindirim sorunlarına, karın ağrısına yol açabilir. En doğrusu yüksek miktarda asit içeren narenciyeleri hamster dostlarımızdan uzak tutmaktır.

Üzüm

Üzüm de hamsterlar için doğru bir gıda değildir. Böbrek yetmezliğine neden olabilme riski taşır ve her yediğinde bir soruna neden olmasa da hamster dostlarımıza verebileceğimiz diğer birçok lezzetli ve sağlıklı besin varken bu riski almaya değmez.

Avokado

Avokadonun içerisinde bulunan pepsin isimli madde hamster dostlarımız için toksiktir. Sandığınızdan çok daha küçük miktarda bir parça avokado bile hamsterınızın zehirlenmesine yol açabilir, bu nedenle hamster dostunuzu avokadodan uzak tutmanız gerekir.

Bunların yanı sıra kereviz de hamsterlar için zararlı olabilir, ayrıca hamsterlar için zararlı yiyecekler içinde yer almayan elmanın çekirdeği de bu minikler için tehlikelidir, hamsterlara elmayı çekirdeklerini ayıklayarak vermek gerekir.

Daha önce pek görmediğimiz 20 ilginç hayvan

Cins Kedilere Acı Veren Genetik Hastalıklar