in

Köpeklerde Hipertrofik Kardiyomiyopati

Köpeklerde görülen bu hastalık çoğu kez hiç bir belirti göstermez ve ne yazık ki köpeklerin ani ölümüne yol açar.

Hipertrofik kardiyomiyopati hem kedilerde hem de köpeklerde görülen bir kalp hastalığı türüdür, köpeklerde bu hastalık kedilere kıyasla daha nadir görülür. Kalbin duvarlarının kalınlaşmasına neden olur ve bu da kalp kasıldığında vücuda yetersiz kan pompalanmasına yol açar. Hastalık sonunda konjestif kalp yetmezliğine sebep olur. Hastalık köpeklerde nadir görülmekle beraber çoğunlukla üç yaşından genç erkek köpekleri etkiler. Boston terrier gibi bazı ırklarda bu hastalığın görülme riski diğerlerine kıyasla daha yüksektir.

istockphoto 926228022

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Boston Terrier bu hastalığa yatkınlığı olan köpek ırklarından biri.

Belirtiler

Hastalık çoğu köpekte hiçbir belirtiye neden olmaz ve bu da hastalığı son derece tehlikeli kılar çünkü köpek hiçbir belirti yokken aniden hayatını kaybedebilir. Bazense bazı belirtiler görülebilir, köpeklerde hipertrofik kardiyomiyopati belirtileri şunlardır:

  • Egzersiz intoleransı
  • Nefes darlığı
  • Öksürük
  • Cildin mavimsi bir renk alması

Bunların yanı sıra çok nadir de olsa hastalık bazı köpeklerin yüksek düzeyde aktivite esnasında bayılmalarına ya da geçici bilinç kaybı yaşamalarına neden olabilir. Köpeğinizde bu belirtilerden bir ya da bir kaçı varsa hemen veteriner hekime başvurmanız gerekir.

Heart Dog 4

Nedenler

Köpeklerde hipertrofik kardiyomiyopati hastalığının nedeni kesin olarak bilinmiyor. Hastalığa sahip insanlarda ve kedilerde bazı genetik anormallikler olduğu tespit edilmiş durumda ancak köpekler için henüz böyle kesin kanıtlar bulunmuş değil.

Order 1858 Image 2

Teşhis

Köpeklerde hipertrofik kardiyomiyopati hastalığının tıbbi testlerle teşhisi zordur çünkü bazen köpek hasta olduğu halde radyografik bulgular normal sonuçlar verebilir. Aynı şekilde kan basıncı ölçümleri de normal görünebilir. Bu sebeple hastalığının kesin tanısı için köpeğin kalbinin ultrason ile incelenmesi gerekir.Cavalier

Tedavi

Köpeklerde Hipertrofik kardiyomiyopati tedavisi hastalığın ve köpeğin durumuna göre veteriner hekimlerce belirlenir.  Hastalığın takip ve tedavisi büyük ölçüde semptomların ne kadar şiddetli olduğuna göre belirlenerek hekim tarafından uygun tedavi uygulanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dailypuglet mar26

Kısa Tüylü Köpekler

Çuvallara Koydukları Köpekleri Döve Döve Öldürüyorlaröç

Çuvallara Koydukları Köpekleri, Döve Döve Öldürüyorlar!