in

Tortoiseshell Kedileri

Siyah bir kedi olarak dünyaya gelecekken son dakikada üzerine turuncumsu yamalar yapılan Tortoiseshell kedileri tanımaya hazır mısınız?

Tortoiseshell kedilerini tanımaya başlarken ilk belirtmemiz gereken Calico kedilerinden farklı olmalarıdır. Ancak her ikisinin de ortak özellikleri nerdeyse hepsinin dişi olmalarıdır.

Kedilerde tüy rengini X kromozomu belirler. Erkek bir yavru, X kromozomunu yalnızca annesinden alabilir. Böylece tüy rengini anneden gelen kromozom belirlemiş olur. Fakat dişi yavrular hem annelerinden hem de babalarından X kromozomu alırlar. Her hücre, yalnızca bir adet X kromozomuna ihtiyaç duyar.

Tortoiseshell kedi2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Örneğin, dişi bir yavruya, hem annesinden hem de babasından siyah tüy aktarılırsa, siyah tüylü olur. Calico kedilerde de aynı süreç işler. Fakat yavruya örneğin, anneden siyah, babadan sarı tüy aktarılır. Bir hücre, siyah tüyü aktaran kromozomu devre dışı bırakırken, diğer bir hücre sarı tüyü aktaran kromozomu devre dışı bırakır. Böylece yavrunun kürkünde her iki renk de yerini alır. Yavru, yalnızca bu iki renge sahipse calico değil, “tortoiseshell” kedisi olur.

Tortoiseshell bir kedi türü değil kürk çeşididir. Bilimsel olarak kürk renklerinin kedilerin karakterlerine olan etkileri kanıtlanmasa da halk arasında bu bağlantı çoğu kedi için kurulu. Örneğin smokin desenli kedilerin çok akıllı olduğu, tekir kedilerin çok hareketli olduğu gibi.

Tortoiseshell kedileri için de bu tarz inanışlar mevcut.

Tortoiseshell kedi3

Kaplumbağa kabuğuna benzeyen deseni nedeniyle kaplumabağa kabuğu da denilen bu kürk rengimdeki kediler bazı toplumlarda şans kedileri olarak adlandırılır. Günümüzde İrlandalı ve İskoç inanlar bu kedilerin şans getirdiğine inanıyor.

Tortoiseshell deseni çoğunlukla safkan olmayan kedilerde görülürken Japon Bobtail ve  Cornish Rex ırkı kedilerde de rastlanır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yaralı kargaya evinde bakan vatandaş

Bulduğu Yaralı Kargaya Evinde Bakmak Zorunda Kalan Vatandaş Yardım İstiyor

ölen yavrusunu mezardan çıkarıp hayata döndürmeye çalışan köpek

Mezarı Kazıp Ölen Yavrusunu Çıkararak Hayata Döndürmeye Çalışan Anne Köpek