in

Sokaktaki hayvanlar için şehir şehir gezen ‘Empati Karavanı’

Karavanı ile 15’den fazla il gezen iş insanı Murat İlgar sokakta yaşayan hayvanların beslenme, barınma ve tedavilerini üstleniyor. İlgar, hayvanlar için yol alan karavanına ‘Empati Karavanı’ adını verdi.

Kocaeli’den yola çıkıp 15’den fazla il gezen Empati Karavanı’nın rotası tüm Türkiye. İş İnsanı Murat İlgar, ilk olarak gittiği ildeki ‘hayvan gönüllüleri’ ile buluşuyor.

Gönüllüler ile bir araya gelen İlgar, şehrin sokaklarında yaşayan ya da kırsal alanına terk edilen hayvanların bakımı için harekete geçiyor. Empati Karavanı ile Türkiye’yi turlayan İlgar, hayvanların sağlık hizmetleri, beslenmesi ve barınma sorunu ile ilgileniyor.

İlgar Ajanimo’ya yaptığı konuşmada, gezdiği illerde binlerce hayvanın hayatına dokunduğunu aktardı.

‘YEREL YÖNETİMLER YETERSİZ KALIYOR’

Türkiye’de milyonlarca sokakta yaşayan evsiz hayvanın olduğunu belirten İlgar, canların sıkıntılarına dikkat çekerek yerel yönetimlerin yetersiz kaldığını dile getirdi. Bu durumun siyasetle bir ilgisi olmadığını söyleyen Murat İlgar, “Farklı farklı partilerin yönetimde olduğu onlarca il gezdik ve bu durumun yetkililerin duyarlılıklarına göre şekil aldığını gördük.” dedi 

‘İNSANLARA DUYURMAYI AMAÇLIYORUZ’

Empati Karavanı hareketiyle ilgili Ajanimo’ya konuşan Murat İlgar “Empati Karavanı’nın amacı Türkiye’yi karavanla dolaşarak o bölgede ki gönüllülerin sorunlarını dinlemek. Sokak hayvanlarının ve gönüllülerin sorunlarını gündemde tutmak ve yetkililerden çözüm istemek.” diye konuştu. Herhangi bir siyasi bağlantısı olmadığını da belirten İlgar “KOHAYDER’in gönüllüsüyüm, buradaki sorunları gördükten sonra harekete geçtim. Bu sorun Türkiye’de ne durumda, eksiklikler nelerdir, bunları insanlara duyurmayı amaçlıyoruz” diye konuştu. 

Kocaeli Üniversitesi Doğa ve Hayvan Dostları Kulübü ve Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği gönüllüsü olan Murat İlgar, gezdiği şehirlerde bulunan hayvanların da umudu oluyor. 

‘HAYVANLARI SALDIRGANLAŞTIRAN İNSANLARDIR’

Hayvanların saldırgan olmadığına dikkat çeken İlgar, “Bu hayvanları saldırgan hale getiren de bizleriz. Taş atıyoruz, vuruyoruz, taciz ediyoruz, arabayla çarpıyoruz bırakıp gidiyoruz, bunlar kabul edilebilir şeyler değil.” dedi

İstanbul’dan Kars’a kadar 15’den fazla il gezen Murat İlgar, Ege ve Güneydoğu Anadolu’daki bazı kentlere de giderek turunu tamamlayacak.

Hem Kocaeli hem de Almanya’da yoğun bir iş temposuyla çalıştığını dile getiren Murat İlgar, “Bu canlarla ilgilenmek beni rahatlatıyor, bunlardan aldığım sevgi beni başka yere götürüyor.” diye konuştu. İş insanlarını duyarlılığa davet eden İlgar “Lütfen siz de bir cana, bu işe gönül verenlere sahip çıkın. Bir işyerinin bir paket mama vermesi, onları etkilemez. Bir paket mama da olsa bu canlara destek olun.” dedi.

Sokakta yaşayan evsiz hayvanların dağlık alanlara bırakılmasının yanlış olduğuna dikkat çeken Murat İlgar herkesi duyarlı olmaya çağırdığını dile getirdi.

Avustralya koalalar için 35 milyon dolar ayırdı

Öksüz kalan kuzuyu evlerinde besliyorlar