in

Öksüz kalan kuzuyu evlerinde besliyorlar

Kocaeli’de bir köyde yaşayan 65 yaşındaki Şerif Ekti, rahatsızlanan hamile koyununu tedavi ettirmek istedi. Yapılan tedavinin olumlu sonuç göstermemesi üzerine, doğumda koyun ve karnındaki iki kuzudan biri hayatını kaybetti. Ekti, hayatta kalan kuzuyu yaşatmak için elinden gelen mücadeleyi veriyor.

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bulunan Sipahiler köyünde yaşayan 65 yaşındaki Şerif Ekti’nin geçen hafta koyunu rahatsızlandı. Şerif Ekti, veteriner oğlunu çağırarak koyunun durumunu kontrol ettirdi. Muayene edilip, iğne yapılan koyuna özel bir bakım uygulandı. Fakat tüm çabalara rağmen koyun dördüncü gün karnındaki iki kuzusunu doğururken hayatını kaybetti.

Karnındaki iki kuzudan biri de hayatını kaybetti, diğer kuzu ise hayata tutundu.

Henüz 4 günlük olan kuzuyu sıcak bir ortamda özel bir bakım altına aldılar. Annesi öldüğü için süt ihtiyacını veterinerin verdiği rapor doğrultusunda özel mamalarla hazırlayan Şerif Ekti, kuzuyu yaşatmak için ellerinden gelen mücadeleyi verdiğini söyledi.

Annesinin adı Karagöz olduğu için yavrunun adı da Karagöz olarak konuldu. Şerif Ekti’nin kuzuyla kurduğu bağ kameralara yansıdı.

biberonla beslenen kuzu

“YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ.”

Yaşanan süreçten bahseden Şerif Ekti, “Koyunum hamileydi. Yattı mı kalkmıyordu, yemiyordu. Oğlum da veteriner olduğu için kendisine durumu anlattık. Gelip koyuna baktı. İğne yaptı, yumurta sarısı ile üzüm pekmezi içirdik ve ılık suda erittiğimiz mayayı yedirdik. Akşam olduğunda hayvan ayaklandı, üç gün yiyip içti. 4’üncü günün sabahında koyunu yemliğin altına düşmüş şekilde buldum.”

“Kalkmak istemiş fakat kalkamamış. Çıkarıp ayağa kaldırdım, yemini verdim ama iştahı yoktu. Diğer keçilere çarpıp tekrar düşmemesi için ayrı bir yere koydum. 2 saat sonra bakmak için gittiğimde yatıp boynunu uzatmıştı, ölecek durumdaydı. Oğlumu çağırıp ölmek üzere olduğunu söyledim. 2 tane yavrusu varmış. Yavruları çıkardık. Koyunumuz ve kuzulardan biri öldü fakat diğeri yaşıyordu.”

“Süt vermek istedik fakat ne süt vardı ne de biberon vardı. Oğlumla gidip mama ve biberon aldık. Gelinim mamasını yaptı ve kuzuya bakmaya başladık. Bugün 3’üncü gün, herkes gitti bir tek kuzu kaldı. Yaşatmaya çalışıyoruz, annesi de kardeşi de gitti. Annesine ‘Karagöz’ diyorduk. Şimdi annesinin adını yaşatabilmek için onun da adını Karagöz koyduk” şeklinde konuştu.

Sokaktaki hayvanlar için şehir şehir gezen ‘Empati Karavanı’

İklim değişti: Leylekler bu yıl erken geldi