in

Avustralya koalalar için 35 milyon dolar ayırdı

Avustralya hükümeti, koala nüfusunun korunması için 35 milyon dolarlık bir yatırım yapılacağını açıkladı.

Koala ve yavrusu

Avustralya Koala Vakfı, orman yangınları ve ağaçların kesilmesinin koalaların neslini tehlikeye soktuğunu açıklamıştı. Bunun üzerine Avustralya Başbakanı Scott Morrison’ın ofisinden yapılan açıklamada, koala popülasyonunun uzun vadeli korunması ve desteklenmesi için 4 yıl içinde 50 milyon Avustralya doları (35 milyon ABD Doları) hibe edileceği belirtildi.

Morrison, “Koalalar hem burada hem de dünyada Avustralya’nın en sevilen ve en çok tanınan hayvanlarından biri. Onları gelecek nesiller için korumaya kararlıyız” dedi.

Morrison koalalar için ayrılan fonun, “Koala habitatını eski haline getirmek, popülasyonları hakkındaki anlayışı geliştirmek, koalaların tedavisi ve bakımı konusundaki eğitimi desteklemek ve sağlık sonuçlarına yönelik araştırmaları güçlendirmek” için kullanılacağını söyledi.

Uyuyan bebek koala

Avustralya Koala Vakfı’nın Eylül 2021’de yaptığı açıklamaya göre, 2018’den bu yana ülkedeki koalaların yaklaşık yüzde 30’u orman yangını, kuraklık ve bitki örtüsünün tahrip edilmesi nedeniyle yok oldu.

Koalalar, nesli tükenme tehlikesi altındaki türleri listeleyen Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin (IUCN) Kırmızı Listesi’ndeki “savunmasız” kategorisinde yer alıyor.

UCN, vahşi doğada 100.000 ila yarım milyon koala olduğunu söylüyor, ancak Avustralya Koala Vakfı, sayının 58.000’nin altında olduğunu açıkladı.

Dev baykuş Mardin’de yaralı bulundu

Sokaktaki hayvanlar için şehir şehir gezen ‘Empati Karavanı’