in , ,

Sanayi Odasının yeni üyesi yavru ‘Moka’

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) tarafından evlat edinilen 2 buçuk aylık yavru köpek Moka, çalışanlar kapıda karşılıyor onlarla mesaiye ortak oluyor. Site çalışanları, “Moka’nın eşlik etmesinin verimliliklerini arttırdığını” söylüyor.

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) çalışanları 2 buçuk aylık yavru köpek Moka’yı evlat edindi.

ESO çalışanlarının kurum bahçesinde beslediği Zeytin isimli köpek, iki buçuk ay önce doğum yaptı.

Yavrulardan bazıları başka aileler tarafından evlat edinilirken, geriye kalan yavru Moka’yı ise ESO çalışanları evlat edindi.

Kurumun yeni üyesi olan Moka, çalışanlar işe geldiğinde onları karşılıyor ve işten ayrıldıklarında onları uğurluyor.

Beslenme ve diğer ihtiyaçlarıyla kurum çalışanlarının ortak ilgilendiği Moka, adeta ESO’nun neşe kaynağı oldu.

Şirin hareketleriyle yüzleri gülümseten Moka, çalışma ortamındaki stresin de azalmasını sağlayarak verimliliği arttırıyor. 

‘KAPIDA BİZİ KARŞILIYOR VE GİDERKEN UĞURLUYOR’

Moka’nın tüm ihtiyaçlarıyla kendilerinin ilgilendiğini aktaran İş Geliştirme Uzmanı Cemil Dalkılıç şöyle konuştu:

“Bizim yan bahçemizde baktığımız birkaç köpeğimiz vardı ve bunlardan biri hamileydi. 5 Aralık’ta doğum yaptı ve 8 tane bebeğimiz oldu. İlk önce bakımların hepsini biz üstlendik fakat daha sonra 6 yavruyu sahiplendirdik. Hepsinin kontrollerini hâlâ yapıyoruz. Dobi ve Moka’yı da bizler sahiplendik. ESO binası içerisinde mamaları ve aşılarından her türlü ihtiyaçlarına kadar bizler ilgileniyoruz” 

Moka’nın kurumun neşe kaynağı olduğunu belirten Dalkılıç sözlerine şöyle devam etti

“Bizim için çok güzel bir his. Odaya çok farklı bir enerji ve mutluluk kattı. Hayvan demek enerji, insanlara katkı demek. Bizler için çok farklı bir deneyim oldu. Onlar bizim neşe kaynağımız. Her sabah geldiğimizde kapıda bizi karşılıyorlar ve giderken uğurluyorlar. Onlarla vakit geçirmek çok eğlenceli”

Eskişehirli sanayicilerin de hayvanlara karşı farkındalığının yüksek olduğuna dikkat çeken Cemil Dalkılıç:

“Normalde bu tarz kurumlarda hayvan beslemek pek hoş karşılanmaz ancak Eskişehirli sanayicilerin bu konudaki farkındalıkları yüksek. Özellikle Moka’yı gördüklerinde çok güzel tepkiler veriyorlar. Personelin burada hayvanlarla vakit geçirmesi çok önemli, aynı zamanda insanın stresini de alıyor. Bu hayvanlarla geçirdiğimiz 5 dakikalık bir vakit o günün stresini tamamen atmanızı sağlıyor”

150 kediye annelik yapan Alkan’a Jandarma desteği

18 Şubat-Dünya Balina Günü: Dünyanın en büyük canlısı balinalar