in

Sokaktaki patili dostları evlat edinenler, birlikte çok mutlu

Antalya’da ‘Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi’nden birer kedi sahiplenen Kaplan ve Keleş aileleri, hayatlarına dâhil olan patili dostları ile hem kendilerinin hem de çocuklarının çok mutlu olduğunu ifade etti.

Antalya’da Konyaaltı Belediyesi, sağlık ve rehabilitasyon merkezinde sokakta yaşaya evsiz hayvanların sağlık ve kısırlaştırma işlemlerini düzenli olarak sürdürürken, bir yandan da sokaktaki hayvanlara sıcak bir yuva buluyor.

Kedi veya köpek evlat edinmek isteyen vatandaşlar, “Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi’nin yolunu tutuyor. Tüm sağlık kontrolleri ve kısırlaştırma işlemi yapılan hayvanları evlat edinen vatandaşlar, bu durumdan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Özellikle çocuklarının bir kedi evlat edinmeyi çok istediğini belirten Mihraciye Kaplan, Konyaaltı Belediyesi ile iletişime geçtiğini söyledi. Belediye yetkilileri ile konuştuktan sonra ‘Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret ettiğini söyleyen Kaplan, “İsmini Paşa koyduğumuz kedi sütten yeni kesilmişti. Onu çok beğendik ve sahiplendik. Çocuklarımız da çok mutlu oldu. Paşa’nın tüm aşı ve sağlık kontrolleri belediye çalışanları tarafından yapıldı” dedi. İrmik isimli kediyi sahiplenen Aysel ve Ahmet Kahraman Keleş çifti ise verdikleri bu hizmetten dolayı Konyaaltı Belediyesi ve Belediye Başkanı Semih Esen’e teşekkür etti.

‘Satın almayın sahiplenin’

Sokakta yaşayan evsiz hayvanlara sıcak bir yuva bulmak için kapılarının her daim yaşam hakkına saygı duyan vatandaşlara açık olduğunu belirten Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, “Sokaktaki hayvanları kendi halinde kimsesiz bırakmıyoruz. Sağlık, beslenme ve benzeri temel ihtiyaçlarını gidermek adına sokaktaki hayvanların gerek sağlık merkezimize getirerek gerekse de sokakta her zaman gözetliyoruz. Onların aşılarını, kısırlaştırma işlemlerini ve tüm sağlık kontrollerini yaptıktan sonra sahiplendiriyoruz. Buradan tüm yurttaşlarımıza sesleniyorum, satın almayın sahiplenin” şeklinde konuştu. Sokaktaki hayvanlara daha doğal ve sağlıklı bir ortam sağlamak adına yasal düzenlemelerin şart olduğunu yineleyen Başkan Esen, belediyelerin sokaktaki hayvanlar üzerinde çok kısıtlı bir yetkiye sahip olduğunu ifade etti.

Aç kalan ’tilkiyi’ elleriyle besleyip su verdi

Kayalıklarda mahsur kalan koyunlar halatla kurtarıldı