in

İkinci Ferdinand: AHBAP denize kaçan keçiyi kurtardı

AHBAP Platformu Kurucusu ve Sanatçı Haluk Levent, denize kaçan “kurbanlık” keçiyi kurtardı. Haluk Levent’in kurucusu olduğu dernek daha önce yine kurbandan kaçan Ferdinand isimli boğayı da kurtarmıştı.

Mersin’de bir keçi, kurbanda öldürülmemek için kaçıp denize atladı. Yaklaşık 600 metre yüzen keçi, tam boğulacakken çevredeki vatandaşlar tarafından denizden çıkarıldı.

Olayı basından öğrenen AHBAP Platformu kurucusu ve sanatçı Haluk Levent harekete geçti.

Haluk Levent, sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşarak denize kaçan hayvanın kurtarılmasını istedi.

Haluk Levent ilk mesajında şöyle yazdı:

Madem kaçtı o zaman onu Ferdinandın yanına göndermek bizlere düşer

Mersin Ahbap! Haydi!

Haluk Levent ikinci mesajında ise güzel haberi verdi ve hayvanın kurtarıldığını duyurdu:

Kurban edileceğini anlayınca denize kaçan 200 metre yüzen ve karaya çıkmamak için direnen keçimize Mersin Ahbap ulaştı. N.K adlı hayırsever ücretini ödedi satın aldık. Onu İzmire Ferdinand’ın çiftliğine götürüyoruz.

BOĞA FERDİNAND’I DA KURTARMIŞTI

2018’te de bir boğa, “Kurban Bayramı” öncesinde Rize’nin İyidere ilçesindeki “kurban pazarından” kaçmıştı. 4 gün sonra ise yüzerek geldiği Trabzon’un Sürmene ilçesi sahilinde bulunan boğa, sanatçı Haluk Levent’in kurucusu olduğu AHBAP Platformu tarafından alınarak, 29 Ağustos tarihinde İzmir’in Kemalpaşa ilçesindeki Çiftlik Hayvanları Barınağı’na getirildi.

Kurtarılan hayvana Ferdinand adı verilmişti.

2018’de kesilmekten denize atlayarak kurtarıldıktan sonra AHBAP Platformu tarafından alınarak İzmir’in Kemalpaşa ilçesindeki Kurtarılmış Çiftlik Hayvanları Barınağı’na yerleştirilen boğa Ferdinand, 4 burada yaşam sürüyor.

Ferdinand’ın Ferdi adında bir de yavrusu dünyaya geldi.

Keçi, öldürülmemek için kaçtı; denize atladı

Firar eden koç izini kaybettirmeyi başardı