in , , ,

Rottweiler Köpek Cinsi, Özellikleri, Karakteri Ve Bakımı

Güçlü, estetik aynı zamanda düşük kulakları ve hafif sarkık yanaklarıyla çok da sevimli bir görünüşe sahip olan Rottweiler Türkiye’de en sevilen köpek cinsleri arasında yer alıyor.  Bilinen eski köpek ırklarından da biri olan rottweiler ülkemizde ne yazık ki saldırgan olarak tanınıyor, ya da daha doğru bir ifade ile kötü insanların eline düşen rottweiler köpekler saldırgan olmaya zorlanıyor. Aslında halk arasında kısaca “rot” da denilen bu köpekler doğuştan gelen ya da içgüdüsel saldırganlık eğilimine sahip değil. Yani henüz yazımızın başındayken eğer aklınızda bu köpekler ile ilgili agresif, saldırgan oldukları gibi önyargılar varsa bu önyargıları unutup yazımızı öyle okumanızı rica ediyoruz, zira ancak bu şekilde bu güzel köpekleri daha yakından tanıyabilirsiniz :).

Kökeni Roma İmparatorluğu’na dek uzanıyor

Rottweiler köpek cinsi yukarıda da belirttiğimiz gibi en eski evcil köpek ırklarından biri, bu köpeklerin kökeninin Roma İmparatorluğu’na dek dayandığı biliniyor. Büyük Roma ordusu Avrupa’ya doğru ilerlerken askerlerin yiyecek olarak yanlarında götürdükleri canlı sığır sürülerini koruyacak köpeklere ihtiyaç duyuyordu. Bu köpekler yalnızca sürüleri korumakla kalmayıp güçlü, uzun süre yürüyebilecek köpeklerdi.  Ordunun yüksek koruma içgüdüsüne sahip olan köpekleri ayrıca akıllı, sağlam ve dayanıklıydı. Belgeli bir kanıt bulunmamasına karşın işte Roma ordusunun yanındaki b köpeklerin bugün bildiğimiz Rottweiler ırkının atalarını geliştirmek için kullanıldığına inanılıyor.

Rottweiler fiziksel özellikleri

Dayanıklı Rottweiler cinsi büyük köpekler arasında yer alıyor.

 • Yetişkin rottweiler köpeklerin ağırlığı erkeklerde 60-60, dişilerdeyse 35-48 kilo arasında değişir.
 • Yükseklikleri erkeklerde 61-69, dişilerdeyse 56-63 santim arasındadır.
 • Kürkleri çift kaplamalı, kısa, sert ve kalındır.
 • Kürk renkleri siyah-maun ya da siyah-bronzdur.
 • Geniş deliklere sahip olan burunları daima siyah renktedir.
 • Rottweiler köpeklerin dudakları da siyahtır ve dişetleri de koyu renklidir.
 • Gözleri orta büyüklükte ve badem şekillidir. Rottweiler köpeklerin gözleri de koyu renkli, çoğunlukla koyu kahverengidir.
 • Kulakları orta büyüklükte ve öne doğru düşüktür.
 • Bir batında ortalama 8-12 yavru dünyaya getirirler.
 • Ortalama yaşam süreleri 8-10 yıldır.

Rottweiler karakteri

Rottweiler karakterinde yetiştirme tarzı önemli rol oynar. Bu köpeklerin erken dönemden itibaren yeterli düzeyde sosyalleştirilmeleri yumuşak huylu ve uyumlu birer yetişkin köpek olmaları için çok önemlidir. Yeterli sosyalleştirilmeyen bir rottweiler agresif karakterli olabilir. Rottweiler köpekler insanları ve ailelerini çok severler. Uzun süre yalnız bırakılan ve yeterli egzersiz yaptırılmayan rotweeiler köpekler de saldırganlaşabilirler. Çocuklarla iyi anlaşabilen bu köpekler diğer köpeklerle sorun yaşayabilirler. Yabancılara karşı gereksiz saldırganlık sergilemezler, bunun yerine bekle ve gör taktiğini uygulayıp yabancıyı tanımaya çalışırlar. Yabancının tehlikesiz olduğuna karar verirlerse yabancılarla da gayet iyi anlaşabilirler. Kısacası rottweiler karakteri bazı insanların iddia ettiği ya da sandığı gibi saldırgan, kötü değildir. Bu köpekler kendinden emin, sevgi dolu, sadık ve iyi huyludur, elbette insanlar aksi şekilde davranmaya zorlamadıkça.

Rottweiler bakımı

Rottweiler bakımı demişken öncelikle şu uyarıyı yapmakta fayda olduğunu düşünüyoruz, bu köpeklerle ilgili yanlış inanışlar rottweiler köpeklerin çok fazla şikayet edilmesine neden oluyor. Bu sebeple rottweiler köpeğinizi ASLA TASMASIZ OLARAK DOLAŞTIRMAYIN, eğer zaman zaman dahi olsa agresif davranışlar sergiliyorsa ağızlık takın. Bu önlemler hem köpeğinizin güvenliğini sağlamak için hem de olası şikayetlerden onu korumak için son derece önemli.  Rottweiler büyük bir ırk olmasına karşın tam bir ev köpeğidir, evinde ailesi ile birlikte yaşamak ister, onu arka bahçeye bağlayıp tek başına bırakacaksanız bir rottweiler evlat edinmemenizi öneriyoruz çünkü bu onu hem mutsuz edecektir, hem de saldırganlaşmasına yol açabilir. Bunlar dışında rottweiler bakımı için haftada 1-2 kez tüylerini taramak yeterli olacaktır, gerisi tüm köpeklerle aynıdır, aşılarını yaptırmak, düzenli veteriner kontrollerine götürmek, kaliteli mama ile beslemek gibi her köpeğin ihtiyacı olan bakıma ihtiyaçları vardır.

Rottweiler köpeklerde görülebilen hastalıklar

Rottweiler genel olarak sağlıklıdır ancak tüm köpek ırkları gibi bazı sağlık sorunların yatkınlığı vardır. Bu her Rottweiler köpeğin aşağıda sayacağımız hastalıklara sahip olacağı anlamına gelmez. Irkın yatkın olduğu sağlık sorunları şunlardır:

 • Kalça displazisi: Bu uyluk kemiğinin kalça eklemine tam oturmamasıdır ve kalıtsal bir durumdur.
 • Dirsek displazisi: Dirsek displazisi de dirsek ekleminin kalıtsal bir bozukluğudur.
 • Aort stenozu: Bu yaygın bir kalp kusurudur ve rottweiler köpeklerde de görülür.
 • Osteosarkom: Genel olarak büyük ve dev köpek cinslerini etkileyen osteosarkom agresif bir kemik kanseri türüdür. Bu hastalığın görüldüğü köpekler ortalama 9 ay ila 2 yıl arasında hayatlarını kaybederler. Ancak daha uzun süre yaşayanların da olduğunu belirtelim.

Bunların dışında alerjiler ve hipotiroidizm de rottweiler ırkında görülebilen hastalıklardır.

Yazımızı bitirirken bazı insanların rottweiler köpeklerin kuyruklarını kestiklerini ve bunun bu güzel köpeklere yapılan büyük bir haksızlık ve eziyet olduğunu, yani eğer bir rot köpek evlat edinirseniz kuyruğunu kestirmemeniz gerektiğini de söyleyelim.

Muhabbet kuşu bakımı nasıl olmalıdır?

Kürk rengine göre kedi isimleri