in

Köpeklerde iç parazit belirtileri nelerdir?

Köpeklerde sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biri olan iç parazitler ciddi problemlerin haberici olabilir. Peki, bu iç parazitlerin belirtileri nelerdir?

Köpeklerde yavruluktan itibaren oldukça sık karşılaşılan problemlerden biri iç parazitlerdir. Köpeklerde çok sayıda farklı iç parazit görülebiliyor ve bu parazitler vücudun farklı bölgelerine yerleşebiliyorlar. Ülkemizde köpeklerde en sık görülen iç parazitler halk arasında genel olarak bağırsak kurdu ismi ile bilinse de aslında bunlar farklı parazit türleridir. Köpeklerde görülebilen iç parazitler; tenyalar, askaritler yani ince bağırsakta bulunan kıl kurtları, kancalı kurtlar, kalın bağırsak kurtları. Bu parazitlerin tümü köpeklerde özellikle de yavru köpeklerde ciddi sorunlara yol açabilme potansiyeline sahiptir. İç parazitler köpeklerde kansızlık, zehirlenme gibi kimi zaman ölümcül seyredebilen sorunlara yol açabiliyor ve işte tam da bu nedenle köpeklerde iç parazit belirtilerini bilmek büyük önem taşıyor.

Bu belirtiler şu şekildedir;

KARIN ŞİŞLİĞİ

Çoğu insan yavru köpeğinin karnı şişince kilo aldığını düşünür ve bu durumu sağlık belirtisi olarak algılar oysaki yavru köpeklerde karın şişliği iç parazitlerin en önemli belirtilerinden biridir.

SÜREKLİ GAZ ÇIKARTMA

İç parazitlerin köpeklerde karın şişliğine yol açmasının nedenlerinden biri de gaz oluşumuna neden olmalarıdır. Gaz hem karın şişliğine hem de sık gaz çıkartmaya yol açar. Eğer köpeğiniz sık sık gaz çıkarıyorsa bu da iç parazit sorunu yaşadığına işaret edebilir.

İSHAL

İç parazitler köpeklerin sindirim sisteminin tümünde sorunlara yol açar ve bunun yansımalarından biri de ishaldir. Özellikle de iç parazitler nedeni ile oluşan ishale yavru köpeklerde oldukça sık karşılaşılır. Köpeklerde ishalin diğer nedenlerini öğrenmek için yazımıza bakabilirsiniz.

KANLI – MUKUSLU İSHAL

Yine özellikle yavru köpeklerde iç parazitler nedeni ile kanlı ya da mukuslu yani sümüksü görünümlü ishal görülebilir. Parazitler bağırsaklarda kanamaya neden olurlar ve bu da beraberinde normal ya da ishal dışkıda kan bulunmasını getirebilir.

ANEMİ

Yazımızın başında iç parazitlerin köpeklerde anemi yani kansızlık durumuna da yol açtığını belirtmiştik. Anemi aynı zamanda bu sorunun belirtileri arasındadır. Köpeğinizin diş etleri normalden açık, solgun renkli hatta beyazsa kansızlık sorunu yaşadığını anlayabilirsiniz ve bu sorunun altında yatan nedenler içinde en sık görüleni de iç parazitlerdir.

KİLO KAYBI

İç parazitler köpeklerin özellikle sindirim sistemine yerleştikleri için köpeklerin besinlerden faydalanmalarına engel olurlar. Bu durum da kilo kaybına yol açar. İç parazitlerin en önemli belirtilerinden biri kilo kaybıdır. Özellikle yoğun parazit varlığı mutlaka kilo kaybına yol açar.

Bunlar köpeklerde iç parazit belirtilerinin en önemlileridir. Ancak iç parazitler bunların yanı sıra iştahsızlık ve tüy dökülmesi, tüylerde matlaşma gibi belirtilere de yol açabilir. Yazımızı bitirirken köpeklerin yavruluktan itibaren veteriner hekim başka bir takvim önermediği takdirde her 3 ayda bir iç parazitlere karşı aşılanmaları gerektiğini de belirtelim.

Sorumluluk Reddi: ajanimo.com evcil hayvanlar için nitelikli tıbbi yardım kaynağı değildir. Bu içerik, bilgi amaçlıdır, gerçek bir tavsiye değildir. Hayvanınızın tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal bir veteriner hekime danışın.

Köpeklerde aşırı tüy dökme nedenleri

Kedilerde karın şişliği her zaman şişmanlıktan kaynaklanmayabilir