in ,

Köpeklere neden mikroçip takmalıyız?

Kaybolan köpeklerin bulunmasında önemli rol oynayan mikroçip uygulaması nedir? Her köpeğe mikroçip takılmalı mıdır? Mikroçipler hayvanları rahatsız eder mi? sorularının ve daha fazlasının cevabını yazımızı okuyarak görebilirsiniz.

Köpeği olan insanların en büyük kabuslarından biri köpeklerinin evden kaçması, kaybolmasıdır. Hayatın akışı içinde ne kadar dikkatli olunsa da bu gibi durumlarla karşılaşılabiliyor ve ne yazık ki kaybolan köpeklerin birçoğu bir daha asla evlerine dönemiyor. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan mikroçip uygulaması kaybolan köpeklerin ailelerine dönme şansını ciddi anlamda yükseltiyor.

KÖPEK MİKROÇİPİ NEDİR

Köpeklere takılan mikroçipler yaklaşık bir pirinç tanesi büyüklüğündedir ve pasif mikroçip olarak tanımlanır. Yani sadece içinde bilgi saklıdır, herhangi bir güç kaynağına gerek duymaz. İçinde bir radyo vericisi bulunan mikroçiplerin ömrü yaklaşık 25 yıldır ve bu da istisnai durumlar hariç çoğu köpeğin ömründen daha uzundur, mikroçip köpeğe bir kez takılır ve hayatı boyunca aynı çipi taşır.

MİKROÇİPLER DERİ ALTINA YERLEŞTİRİLİYORLAR

Köpekler için üretilen ve bir pirinç tanesi büyüklüğündeki mikroçipler veteriner hekimlerce köpeklerin deri altına yerleştirilir. Bu işlem köpeklere herhangi bir acı vermez. Köpeğin deri altına yerleştirilen çipin çıkma, kaybolma gibi riskleri yoktur.

KÖPEĞİNİZİN BULUNMASINI SAĞLAYABİLİR

Köpeğinizin tasmasına ismini ve telefonunuzu yazabilirsiniz ancak bu tasmanın kaybolması ya da kötü niyetli kişilerce çıkarılması durumunda hiç bir işe yaramaz. Oysa mikroçip asla kaybolmaz ve köpeğinizi biri bulup veteriner hekime götürdüğünde hekim çip kontrolü yaparsa köpeğinizin adına, bilgilerine ve tabi ki size kolayca ulaşarak kavuşmanızı sağlayabilir ki bu bile tek başına büyük bir faydadır ve köpeklere çip taktırmak için geçerli bir sebeptir.

MİKROÇİP KÖPEKLERİ TAKİP ETMENİZİ SAĞLAMAZ

Köpek mikroçipi ile ilgili en sık düşülen yanılgı çip takılı köpeğin takip edilebileceğinin düşünülmesidir. Ancak çipler takip etmeye olanak tanımaz. Köpeklerin takip edilebilmesini sağlayan GPS ile çalışan tasmalar vardır ama çip köpeğin nerede olduğunu göstermez. Çipin işlevi köpeğin kimliğini yanında taşıması olarak tanımlanabilir.

KAYBOLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ KÖPEĞİN MİKROÇİPİ OLUP OLMADIĞINA BAKMALISINIZ

Köpek mikroçiplerinin işe yaraması tabi ki bizlere bağlıdır. Bir köpekteki mikroçipi ancak veteriner hekimler okuyucu ile kontrol edebilir. Bu nedenle sokakta kaybolduğunu, kaçtığını düşündüğümüz bir köpek bulduğumuzda yapmamız gereken ilk şey köpeği veterinere götürmek ve çipi olup olmadığını kontrol ettirmektir. Unutmayın, bunu yaparsanız bir köpeğin ailesine kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Muhabbet kuşları neden hastalığa yakalanır ve belirtileri nelerdir?

Aç kalan ayılar ilçe merkezine indi, çöpten karnını doyurdu