in

Kısırlaştırılan köpekler regl olur mu?

Dişi köpeklerde kısırlaştırma yumurtaların alınması ile gerçekleştirilir. Peki , kısırlaştırılan bu köpekler regl olur mu?

Kısırlaştırma; üremeyi kontrol altına almak ve sağlıklı bir köpek neslinin devamı için yapılan uygulamadır. Köpeklerde kısırlaştırma için en sağlıklı yaş, 6 ile 9 ay arasıdır. 8 haftalıktan büyük olan ve hem erkek hem de dişi köpekler kısırlaştırılabilir. Kısırlaştırma uygulaması dişi köpeklerin kızgınlık süresince geçirdikleri adet dönemini de etkiler. Kısır bir dişi köpek adet olmaz, dolayısıyla akıntısı da olmaz.

Ancak  zaman zaman “köpeğim kısır ama kanaması oluyor gibi cümleler” duyabiliyoruz. Peki bunun nedeni nedir? Kısır bir köpek neden regl olur?

KISIRLAŞTIRMA BAŞARILI OLMADIYSA REGL DEVAM EDEBİLİR

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki başarılı bir kısrılaştırma ameliyetı geçiren dişi köpeklerde regl görülmez. Dişilerde kısırlaştırma ameliyetı köpeğin yumurtalıklarının alınması ile gerçekleşir. Eğer yumurtaların hepsi alınmaz ve yumurta unutulursa, köpek regl olmaya devam edebilir. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız veteriner hekimenize başvurmalısınız.

Sorumluluk Reddi: ajanimo.com evcil hayvanlar için nitelikli tıbbi yardım kaynağı değildir. Bu içerik, bilgi amaçlıdır, gerçek bir tavsiye değildir. Hayvanınızın tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal bir veteriner hekime danışın.

Tortoiseshell kedileri ve özellikleri

Kedilerde aşı yaptırmanın önemi nedir?