in

Köpekler Ne Sıklıkla Yıkanmalı?

Köpek dostlarımızın büyük çoğunluğu banyo yapmaktan keyif alır. Peki bu keyif hangi sıklıkla yapılırsa sağlıklı olur?

Tıpkı bizlerde olduğu gibi köpeklerde de kişisel bakım çok önemlidir. Tüy bakımı, diş ve tırnak bakımı bir köpek için olmazsa olmazdır. Tüy bakımının en önemli adımlarından biri de banyodur. Köpek dostlarımızın da tıpkı bizler gibi banyo yapmaya ihtiyaçları vardır. Ancak banyo yapma sıklığı ve kullanılan şampuan kesinlikle bizlerle aynı olmamalıdır. Köpekler Ne Sıklıkla Yıkanmalı 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

Peki Köpekler Hangi Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Öncelikle bu sorunun cevabını vermeden önce köpek dostlarımız hangi şampuan ile yıkanmalıdır bunu öğrenelim.👇

Köpeğinize Şampuan Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Köpek dostlarımız için şampuan seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğrendiğimize göre artık hangi sıklıkta yıkanmaları gerektiğine bir göz atabiliriz.

Köpekleri Neden Çok Sık Yıkamamalıyız?

Yukarda da bahsettiğimiz gibi köpek dostlarımız kesinlikle bizler kadar sık yıkanmamalıdır. Hele hele köpeğimizi yıkarken bir insan şampuanı vb. şeyler kesinlikle kullanılmamalıdır. Sık yıkanma ve yanlış şampuan kullanımı köpeklerin derisinde bulunan yararlı yağları yok edebilir. Bu da deri döküntülerine ve mantar vb gibi deri hastalıklarına neden olabilir.

Sık yıkanma, köpeğinizin tüylerinin canlılığının gitmesine ve tüy dökümüne neden olabilir.

Köpekler Ne Sıklıkla Yıkanmalı 1

Köpekler Ne Kadar Süre de Bir Yıkanmalı

Köpek dostlarımızın yıkanma sıklığı ırklarına ve yaşam koşullarına bağlı olarak değişebilir. Aslında köpek dostlarımızın yıkanma sıklığını ‘köpeğinizin kirlendiğini hissettiğiniz an’ olarak belirleyebiliriz. Yaz aylarında 3-4 haftada bir, kış aylarında ise 6-8 haftada bir yıkanmak köpeğinize yeterli olacaktır. Ancak dediğimiz gibi, bu süreler köpeğinizin yaşam koşuluna ve ırkına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Örneğin; her gün orman, dağ gibi çamurlu bölgelerde uzun vakit geçiren bir köpeğiniz varsa haftada bir ya da 2 haftada bir yıkayabilirsiniz. Kış aylarında köpeklerin üşütmemeleri için banyo aralıkları daha uzun olmalıdır. Köpeğinize banyo yaptırdıktan sonra birkaç saat dışarı çıkarmamaya özen gösterin.

Köpeğimi Her Gün Yıkayabilir Miyim?

Eski tarihlerde köpekleri çok sık yıkamak onlar için daha zararlıydı. Çünkü ciltlerinin ph seviyesine uygun şampuanlar henüz yaygın değildi. Ancak şuan köpeklere özel şampuanlar sebebiyle dostlarımızı eskiye nazaran daha sık yıkayabiliyoruz. Ancak bu sıklık kesinlike her gün değil! Eğer yaz aylarında denize giren bir köpeğiniz varsa üzerinde tuzlu suyun kalmaması için sadece su ile duş aldırabilirsiniz. Ancak burda dikkat etmeniz gereken konu yaz da olsa kışta olsa köpeğiniz en kısa sürede ve iyice kurutmak. Çünkü ıslak kalan deri birçok deri hastalığına neden olabilir.

Köpekler Ne Sıklıkla Yıkanmalı 3

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İmamoğlunun Kampanyasını Yöneten İlyas Başsoydan Köpeği ile Radikal Sevgi Pozuöç

İmamoğlu’nun Kampanyasını Yöneten İlyas Başsoy’dan Köpeği ile ‘Radikal Sevgi’ Pozu

Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Hayvanlara Ev Sahipliği Yapan Kleopatra Koyu Davası Görüldüö.

Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Hayvanlara Ev Sahipliği Yapan Kleopatra Koyu Davası Görüldü