in

Evde Kedi Beslemek Günah mı?

Evde kedi beslemek günah mı? Bu konuda bazı din adamları farklı görüşler ileri sürse de, kedinin islam dinindeki yeri çok eski zamanlara kadar dayanır ve dinimizde kediler özel bir hayvan olarak görülür. Kedi dinimizde beslenmesi caiz görülen bir hayvandır. Kedinin olduğu yerde namaz kılınmaz anlayışı ise tamamen yanlış bir bilgidir. Kediler pis değildir, gezdiği yerlerde namaz kılınır.

Kedi necis değildir. Etrafınızda çok dolaşan (sevimli) bir hayvandır.

Evde Kedi Beslemek Günah mı?

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Kedisi Müezza

Kedilere İslam dininde de büyük önem verilmiştir. Ancak bir kedi vardır ki, tüm İslam âlemindeki kedilerin kaderini değiştirmiştir. Belki de değiştirmesi görevi yüklenmiştir. O kedinin adı Muezza’dır. Çünkü o, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in kedisidir. Muezza, birden fazla kedisi olduğuna inanılan Peygamberimizin en sevdiği, karamel rengi bir habeş kedisidir.

Bir gün Muezza, Peygamberimizin tam da giysisinin yenine kıvrılıp uyur. Peygamberimiz namaza çağrılınca, kediyi rahatsız etmektense giysisinin yenini keser. Döndüğünde Muezza, sahibinin önünde eğilir; bunun karşılığında da üç kere sırtı okşanır. Rivayete göre kedilerin sırt üstü düşmemesinin sırrı, Muezza’nın sırtına yüce peygamberimiz ellerinin değmesidir.

Pek muhtemel bir sokak kedisi olduğu tahmin edilen Muezza’nın “Mekke’nin kavurucu sokaklarından Hz. Muhammed’in ilgisi ile kurtulmuş” olduğu rivayet edilir. Kendisi de sıkı bir kedi dostu olan ve hadisleri aktaran Abu Hurayra, (Anlamı: Kedi babasıdır) Hz. Muhammed’in, kedilerin ticari alım satımını da yasaklattığını söyler.

Yine onun vasıtasıyla aktarılan bazı hadislerde “Kedisine eziyet eden bir kadının cehennemde çektiklerinden” bahsedilir. Mesaj oldukça açıktır! Kedilere iyi muamele şarttır! Bir başka efsane önerme ise “Bir kediyi öldürürsen yedi cami yaptırman gerekir” yaptırımıdır.

Günümüzde kedi Muezza hakkında Prophet’s Cat (Peygamberin Kedisi) isimli yayınlanmış bir de kitap yayınlanmıştır. Ama ne acıdır ki Muezza gibi nice kedilere nasıl muamele edileceği, maalesef Müslümanların kalbindeki raflarda yerleşmesi gerektiği yeri maalesef bulamamıştır.

Kediler ve kuşlar birlikte yaşayabilir mi?

Köpeklere Konabilecek Güzel İsimler