in

Kediler Neden Ot Yer?

Sevimli dostunu ağzında Red Kit gibi bir ot parçasıyla gördüğünüzde hepiniz şaşırmışsınızdır. Biraz da kaygı duyarak hemen bunu araştırmaya başlarsınız: Kediler neden ot yer?

giphy

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Önünden mamasını eksik etmediğiniz, karnı tok, sırtı pek, keyfi yerinde bildiğiniz kedi dostunuz bir bakmışsınız saksıdaki çiçeklerden birine musallat olmuş. Şımardığını ve ilgi çekmek istediğini düşünebilirsiniz ama emin olun ki bunun birçok nedeni olabilir. Korkmayın ama hangi bitkilerin de kedi dostunuza zararlı olabileceğini aklınızın bir köşesinde tutun. Eğer engelleyemediğiniz ot yeme ihtiyacı baş gösterdiyse sevimli dostunuz için hemen bir saksı içinde kedi nanesi (catnip) edinebilirsiniz.

Yenilen otlardaki folik asit sindirimi düzenleyici bir etkiye sahiptir. Çünkü folik asit, hemoglobin üretiminde rol oynar, eksikliğinde ise kansızlık ve gelişim geriliği görülür. Et ile beslenen kediler folik asidi yeterli alamazsa bu problemler ortaya çıkabilir.

giphy

Genelde kedilerin çim yediğine şahit olmuşuzdur. Kediler çim yiyerek midelerinde yüksek bir lif oranı sağlayıp kendilerini kustururlar. Çim yendikten sonra kusan kedi, kendini temizlerken yalayarak midede biriken tüy yumaklarını (hairball) atmış olur ve rahatlar. Özetle çimi yediği için de kusabilir, kusacağı için de çim yiyebilir. Kusamayan kedilerde ise yenilen çim sindirimi yumuşatarak hafif ishal hale sokar ve tüy yumaklarının kolay atılmasını sağlar. Kediler neden ot yer? sorusunun cevaplarından biri olarak boğazları ağrıyan ve midesi bulanan kedilerin de çim yiyerek kendilerini rahatlattıkları bilinir. Haftada iki sefer karşılaşılan bu kusma normal bir durumdur. Ancak ikiden daha fazla sayıda kusma şekilleniyorsa en kısa zamanda veteriner hekime başvurmakta fayda var.

kediot3

Kediler neden ot yer? diye sorulduğunda halk arasında en yaygın olarak vitamin eksikliklerinde de bu hareketin yapıldığı belirtilir. Fakat kaliteli mamalarla beslenen vitamin eksiği olamayacak kedilerde de çim yeme olayı görülebilmekte. Doğada yaşayan kedilerin dengeli beslenmek için de ot yiyebilecekleri belirtilmektedir. Eğer ki beslenme kaynaklı olduğu kanısındaysanız, diyetteki lif oranını yükselterek doğrulamayı yapabilirsiniz.

giphy

Bazen de kediniz sırf zevk için de ot yiyebilir. Yani ot yemeyi seviyordur. Kedimizin ot yemesine alışmalıyız, hatta evimizin bir köşesinde onun yemesi için hazırlanmış bir çim saksısı olmalıdır. Kedi nanesi (Catnip) ve İsveç sarmaşığı gibi bitkileri de yiyebilirler.

Peki Kedi Dostumuz Her Bitkiyi Yiyebilir mi?

Açelya, at kestanesi, beyaz zambak, domatezin yeşil sapı veya yaprağı, Elma çekirdeği, hint keneviri, incir yaprağı, kaktüs, karanfil, kaynana dili, kayısı çekirdeği, küstüm otu, nergis, okaliptus, sardunya, samaşık, soğan, şeker kamışı, şeftali çekirdeği ve yaprağı, yüksük otu, zakkum gibi bitkiler de kedimiz için zehirleyici olabilir. Bunun dışında birçok bitki türü de kedimiz için tehlikeli olabilir. Evinizde hayvan dostlarınız için zararlı olan süs bitkileri ile ilgili haberimize göz atmanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıka kopek

Norveçli Köpek Katiline Hapis Cezası

benhur1

Ben-Hur ve Hayvan Hakları