in

Kedi patilerinin olağanüstü özellikleri

Kedilerin şirin ve yumuşacık patileri birçok mükemmel özelliği barındırır. Bu muhteşem özellikleri öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumalısınız 🙂

KEDİLERİN PATİLERİ OLDUKÇA ESNEKTİR

Kedilerin patileri birçok yöne rahatça hareket edebilecek kadar esnek oldukları için kediler tırmanma, tutunma, avlanma ve gerinme hareketlerini rahatça yapabilmektedirler. Hatta bu sayede kediler kuşlar gibi tüneme özelliğine bile sahip olabilmektedirler. Ayrıca kedilerin arka patilerindeki kaslar ön patilerindekinden çok daha güçlüdür. Bu durum da kedilere bazı avantajları sağlamaktadır.

KEDİLERİN PATİLERİNİN RENKLERİ TÜYLERİNİN RENGİ İLE UYUMLUDUR

Kedilerin patilerinin renkleri tüylerinin renkleri ile uyumludur. Örneğin açık renkli tüylere sahip bir kedinin patileri pembe olurken, koyu renk tüylü kedilerin patileri de koyu renklidir. Çünkü kedilerde patilerin ve tüylerin renklerini belirleyen pigmentler aynıdır.

KEDİLER PARMAK UÇLARIYLA YÜRÜRLER

Kedilerin yürürken çok estetik olduğunu hepimiz fark etmişizdir. Adeta bir balerin gibi estetik yürümelerinin sebepleri patileridir. Biz hem ayak tabanımız hem topuklarımız hem parmaklarımızla yürürken kediler parmak uçları ve pati yastıklarıyla yürürler. Bu durum kedilerin yürüyüşündeki estetikliği açıklamaktadır.

KEDİLER PATİLERİNDEN TERLERLER

Kediler, patilerinin yumuşak bölgelerinden terlemektedirler. Özellikle yaz aylarında terleme özelliği vücudun ısı dengesini koruduğu için kedilerin çok işine yaramaktadır. Ayrıca kediler korktuklarında ve strese girdiklerinde de patilerinden terlemektedirler.

KEDİLERİN TIRNAKLARI KEMİK YAPILIDIR

Kedilerin tırnakları parmak uçlarından çıkan birer kemik olduklarından dolayı bizim tırnaklarımızdan oldukça farklıdır. Bu yüzden kedilerin tırnaklarının içinde canlı dokular bulunur. Buradaki canlı dokular farklı sebeplerden hasar gördüklerinde kedilerin canları acıyabilir hatta kanamalar bile gözükebilir. Kedilerin pençeleri protein ve keratin dolu bir deri ile çevrili olup tırnaklarını istedikleri zaman çıkarıp gizleyebilmektedirler. Bu durum yürürken kedilerin patilerinin zarar görmemesini sağlar. En önemlisi de kediler tırnakları sayesinde gerek gördükçe tırmalama eylemini gerçekleştirirler.

KEDİLERİN ATEŞİNİ PATİLERİNDEN ANLAYABİLİRSİNİZ

Yapılan araştırmalara göre pati altı aşırı sıcak olan kedilerin ateşi olduğunu ortaya çıkardı. Yani kedinizin ateşi olup olmadığı pati altlarının ısısını ölçerek öğrenebilirsiniz.

KEDİLERİN PATİLERİ EŞSİZDİR

Kediler patilerini iletişim kurmak için, birilerini veya bir şeyi tanımak için kullanabilir. Kedilerin pati izi tıpkı insanların parmak izi gibi diğer tüm pati izlerinden farklıdır. Ayrıca kediler de tıpkı insanlar gibi sağlak veya solak olabilmektedirler.

Köpekler hakkında söylenmiş en güzel sözler

Kedi ve köpeklerler yaralarını neden yalarlar?