in

Karadeniz’in asil köpek ırkı: Zerdeva 

Karadeniz’e özgü asil bir köpek olan Zerdeva ırkı köpeklerin geçmişi Kolhis dönemine dayanır. Bu köpek ırkları inatçı ve sert mizacı özellikleri ile özel köpekler arasında yer alır.

Zerdava, zeki, sadık ve atılgan bir türdür.

Karadeniz Bölgesi’ne özgü olan Zerdava ırkı köpeklerin geçmişi Kolhis (Laz-Megrel Krallığı) dönemine kadar uzanır. Trabzon Zerdavası olarak bilinen bu türün Pitbullar kadar inatçı olduğu ifade edilir.

Zeki, sadık ve atılgan bir tür olduğu belirtilen Zerdava köpeklerinin nesilleri günümüzde soyu tükenmekte olduğu ve çok az sayıda kaldığı belirtiliyor.

Trabzon Zerdavası’nın özellikleri

Karadeniz Bölgesi’ne özgü bir köpek olarak bilenen Zerdavaların vücutlar kare biçiminde, oldukça dengeli ve simetriktir. Kuyrukları kıvrık bir biçimde, vücudun üstünde taşınır.

Kulakları dik ve dışa doğru biraz eğimlidir. Başları dar ve uzundur. Dudakları kahverengidir. Ortalama kiloları 20-25 kilodur. Orta büyüklüktedir.

Zerdava ırkı köpeklerin güçlü ayak yapısı ve derin göğsü vardır. Gözleri koyu renklidir. Bakışları etkileyicidir. Sadık ve cesurdur. Genellikle sırtları ve karın kısımları kahverengi, göğüsleri beyaz renktedir. Pati kısmında beyaz rengin üstünde kahverengi küçük benekler yer alır.

Zerdava ırkı köpeklerin güçlü ayak yapısı ve derin göğsü vardır. Gözleri koyu renklidir. Bakışları etkileyicidir.

Zerdava ırkı köpekler tek renktir, kestane rengi olan bu ırk köpeklerin renk, mevsimine göre koyulaşır veya kızıllaşır. Zerdava köpekleri karakter olarak sert yapıya sahiptirler. inatçılıkları ve hızlı oluşları meşhurdur.

Zerdava köpekleri, 100 yıllar önce hayvan sürüleri içerisinde çobanlık yapıp uyarıcı bir yapıya sahipti. Hızlı atik ve hiperaktif oluşu sayesinde çobanları her şeyden haberdar ederlerdi. 

Geçmişte agresif bir yapıya sahip olan Zerdava ırkı köpekler, bekçilik özelliklerini de taşırdı. Aşırı koruyucu olan bu cinslerin bulunduğu evlere gidecek olan misafir ev sahibine haber vermeden gidemezdi.

Geçmişte agresif bir yapıya sahip olan Zerdava ırkı köpekler, bekçilik özelliklerini de taşırdı.


Kedilerde zehirlenmeye sebep olabilecek nedenler

Kedi tuvaleti temizliğinde nelere dikkat edilmeli?