in

Kar yağışı en çok onları etkiliyor, uzmanlar yardımlar hakkında ipuçları verdi

İstanbul’da dursa da Anadolu’da bir çok yerde kar yağışı devam ediyor. Yaşanan sıcaklık düşüşü en fazla sokakta yaşayan evsiz hayvanları etkiliyor.

İç Anadolu’da akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrasında da hava sıcaklıklarında düşüş yaşandı. Gece boyu aralıklarla devam eden kar yağışı sonrasında şehir merkezi beyaza bürünürken, evsiz hayvanlar da bu durumdan olumsuz etkilendi.

Yemek ve su bulmakta zorlanan bazı hayvanların imdadına yaşam hakkına saygılı vatandaşlar yetişmeye çalışsa da soğuk hava şartları buna zaman zaman engel oluyor. Hayvanlar soğuk havadan dolayı donan su ve yiyeceklere de ulaşamıyor.

UZMANLAR YARDIMLAR HAKKINDA İPUÇLARI VERDİ

Uzmanlar özellikle suların sık sık yenilenmesi ve ılık bırakılması konusunda uyarılarda bulunuyor. Su ve donan yiyeceklere ek kuru mama da verilebilecek bir seçenektir.

Sokakta yaşayan hayvan denildiğinde her ne kadar gözümüzün önünde kediler ve köpekler canlansa da kuşlar, soğuk ve karlı havalardan en çok etkilenen hayvanlardır. Camlarınızın önüne bir kap su ve kuşların tüketebileceği türden(bulgur, ekmek kırığı) yiyecekler koyabilirsiniz.

Eskişehir’de soğuk havadan etkilenen serçe kuşları çam ağacının içine tüneyerek soğuktan korunması, vatandaşların beslediği köpek, kulübede yaşam mücadelesi veren başka bir köpek ve yiyecek bulamadığı için kozalağı gagalayan karga objektiflere yansıdı.

Uludere’de güvenlik güçleri hayvanlar için kulübe bırakıyor

Üniversiteli gençler imece usulüyle hayvanları tedavi ediyor