in

Üniversiteli gençler imece usulüyle hayvanları tedavi ediyor

Üç üniversitenin öğrencileri, sosyal medya üzerinden haberleşip bir araya gelerek, kırsaldaki hasta ve yaralı hayvanları veterinere götürüyor; bazı köpeklerin yarasına merhem sürüyor. Aynı zamanda öğrenciler, yanlarında getirdikleri yiyeceklerle hayvanlara besleme yapıyor.

Üniversiteli gençler Üniversiteli gençler imece usulüyle hayvanları tedavi ediyor.

Kayseri’deki Nuh Naci Yazgan, Erciyes ve Abdullah Gül üniversitelerinin öğrencileri, sosyal medya üzerinden haberleşerek, kırsala terk edilmiş hayvanları imece usulü tedavi ediyor ve aynı zamanda yanlarında getirdikleri yiyeceklerle besleme yapıyorlar.

Öğrenciler, kırsaldaki hasta ve yaralı hayvanları veterinere götürüyor; köpeklerin yarasına merhem sürüyorlar.

AA’nın haberine göre, haftanın iki günü bir araya gelen öğrenciler, hem üniversitelerin çevresindeki hem de yerleşim alanları dışında yaşayan köpekleri besliyor ve hasta hayvanların tedavilerini yaptırıyorlar.

Üniversiteli gençler, sosyal medya hesaplarından besleme yapacakları günü duyurarak vatandaşlardan kuru mama, makarna, kuru ekmek gibi yiyecekleri temin ediyor. Toplanan yiyecekleri kendi araçlarına yükleyen gençler, kent dışındaki besleme noktalarındaki hayvanlara ulaştırıyor.

Kırsalda yer alan Molu Mahallesi’nde arazide yaşayan köpekler, yiyecek getiren öğrencilerin etrafında toplanıyor. Hasta ve yaralı köpekler, gençler tarafından veterinere götürülüyor. Öğrenciler, bazı köpeklerin yarasına merhem sürüyor.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık Bölümü 4. sınıf öğrencisi Aycan Köle, 4 yıldır besleme etkinliklerine katıldığını söyledi.

Hayvan hakkı savunucuları ve öğrencilerden bağış aldıklarını anlatan Köle, “Barınaktaki hayvanları da ziyaret ediyoruz, şartları uygun olanları sahiplendiriyoruz. Bu hafta 3 köpeğe yuva bulduk.” dedi.

Abdullah Gül Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Melike Yorulmaz ise böyle bir etkinliğe katıldığı için mutlu olduğunu dile getirdi.

Yorulmaz, “Her hafta düzenli olarak gelmeye çalışıyoruz. Bağış olarak mama topluyoruz. Hem okulumuzun çevresindekileri hem de buradaki köpekleri besliyoruz.” diye konuştu.

‘HER GÜN ARAMIZA YENİ İNSANLAR KATILIYOR’

Erciyes Üniversitesi öğrencisi Zeynep Polat da önce üniversite çevresindeki sokakta yaşayan evsiz hayvanları beslemek için yola çıktıklarını, daha sonra dağlarda da başıboş çok sayıda hayvan olduğunu gördüklerini ve arkadaş çevresiyle bunları beslemeye başladıklarını aktardı.

Kışın hayvanların yiyecek bulmakta daha çok güçlük çektiğini anlatan Polat, şöyle konuştu:

“Bu hayvanlar dağda yiyecek bulamıyor, su bulamıyor. Sadece besleme yapmıyoruz, hasta olanları tedavi ettiriyoruz, aralarında sahiplenilecek gibi olanları yuvalandırıyoruz. Bireysel olarak biz bu hayvanlara yetişemiyoruz. Maddi ve manevi desteğe ihtiyacımız oluyor. Her gün de aramıza yeni insanlar katılıyor. Yaptığımız beslemeyi fotoğraf ve görüntülerle paylaşıyoruz, insanlar bize güven duyuyor. Mama hesabımız var, gönüllüler oraya bağış yapıp mama gönderiyor. Hasta hayvanları, bize destek veren vatandaşlarımızın desteğiyle veteriner kliniklerinde tedavi ettiriyoruz.”

Kar yağışı en çok onları etkiliyor, uzmanlar yardımlar hakkında ipuçları verdi

Yaralı halde bulduğu karacayı evinde tedavi edip ekiplerin gelmesini bekledi