in

Güçlü ve sağlam karakterli Dogo Argentino

Ülkemizde hem en yanlış tanınan hem de ne yazık ki kötü niyetli insanlar tarafından en çok istismar edilen köpek ırklarından biri Dogo Argentino ya da kısaca Dogo. Bu iri köpek ırkının saldırgan olduğuna ilişkin yaygın bir kanı hakim, ancak aslında Dogo doğru eğitildiğinde saldırgan olmadığı gibi sevgi dolu ve oyuncu bir dost olabiliyor. Haydi, Dogoları daha yakından tanıyalım.

DOGO ARGENTİNO IRKININ KÖKENİ

Dogo Argentino 17 yaşındaki Arjantinli Antonio Nores Martinez’in hayaliydi. Genç ülkesinin coğrafyasına, engebeli dağlarına, sert ovalarına uygun büyük bir avcı köpek yaratmayı düşlüyordu. Daha sonra doktor olan Martinez bu hayalinden vazgeçmedi ve hayalindeki ırkı yaratmak için bugün nesli tükenmiş olan Cordoba dövüş köpeğini ana ırk olarak seçti. Bu vahşi köpeği Danua, İspanyol mastifi, Bull terrier, Boxer, Pirene mastifi, Bordo mastifi ve İrlanda kurt köpeği ile melezleyerek selektif üreme yoluyla ırkı geliştirmeye devam etti. Çok uzun süren çabalar neticesinde elde ettiği ırk Arjantin Kennel Club tarafından 1973 yılında tanındı ancak Martinez neredeyse geliştirmek için ömrünü adadığı ırkın tanındığını göremeden 1964’te bir soygun girişimi sırasında öldürülerek hayatını kaybetti.

Martinez’in kusursuz bir avcı olarak tasarladığı Dogolar bugün avcılık dışında birçok farklı iş için kullanılıyorlar. Dogolar çok başarılı birer asker ve polis köpeği, hatta terapi köpeği olabiliyorlar.

DOGO ARGENTİNO FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Dogo Argentino çoğu büyük köpeğin dahil olduğu Mastiff köpek grubunun bir üyesi ve hem büyük ve güçlü hem de çok estetik bir ırk.

 • Yetişkin Dogoların ağırlı erkeklerde 40-45, dişilerdeyse 40-43 kilo arasındadır.
 • Yükseklikleriyse erkeklerde 60-68, dişilerdeyse 60-65 cm arasındadır.
 • Tüyleri kısa ve beyaz renklidir.
 • Alınları dışa doğru çıkık, çeneleri uzun ve güçlüdür.
 • Kulakları uzun ve kıvrıktır. Bu arada ne yazık ki Dogoların kulakları kesiliyor, köpeklerin kulaklarını kesmek bu hayvanları sakatlamaktır. Bu vicdanen kabul edilebilir olmadığı gibi ÜLKEMİZDE HAYVANLARIN KULAK VE KUYRUKLARINI ESTETİK AMAÇLARLA KESMEK YASAKTIR.
 • Burunları siyahtır.
 • Gözleri koyu kahverengi ya da koyu ela renklerde olabilir.
 • Kuyrukları uzundur.

DOGO ARGENTİNO KARAKTERİ

Dogo Argentino inanılmaz derecede güçlü bir kişiliğe sahiptir. Ailesinin sevgi dolu koruyucusudur, hem kibar hem serttir ama bir insan tarafından saldırgan yetiştirilmediği takdirde bir neden olmadan asla saldırma eğiliminde değildir.

 • Dogolar aile üyelerine yakın olmayı çok severler, hatta onlar için kendini ailesine adamış köpekler bile denilebilir.
 • Çocuklarla ilişkileri ortalama bir düzeydedir.
 • Apartman hayatına çok uyumlu olduğu söylenemez ancak bu kesinlikle uyum sağlayamayacağı anlamına da gelmez.
 • Yabancılara karşı genellikle şüphecidir, bir tehlike sezdiğinde yabancılara saldırabilir.
 • Dogolar istisnalar dışında kedilerle pek anlaşamaz. En doğrusu Dogoları kedilerden uzak tutarak olası bir felaketi baştan engellemektir.
 • Çok fazla havlama eğilimleri yoktur.
 • Dogolar diğer köpeklerle de sorun yaşama potansiyeli taşır, buna da dikkat etmek gerekir.

Bu yazdıklarımız Dogoların karakterleri hakkında genel bilgiler, elbette her köpeğin kişiliği farklıdır ki zaten her bir köpeği aynı her bir insan gibi eşsiz kılan da kendilerine has kişilikleridir. Yani her Dogo kesinlikle yukarıda sayılan karakter özelliklerine sahip olmak zorundadır gibi bir kural yok.

DOGO ARGENTİNO BAKIMI

Dogolar kısa tüylüdür, dolayısıyla tüy bakımı çok kolaydır, düzenli taramak tüy bakımı için yeterlidir. Bu arada yeri gelmişken Dogoların yavruluktan itibaren düzenli taranmaya başlanması gerekir, zira eğer yavruyken taranmaya alıştırılmazlarsa yetişkinliklerinde alıştırmak zor olabilir.

Bunun dışında tüm köpekler gibi doğru beslenmeleri, kulaklarının veteriner hekime temizletilmesi de Dogo bakımı için vazgeçilmezdir.

DOGO ARGENTİNO IRKININ YATKIN OLDUĞU HASTALIKLAR

Martinez hayalindeki köpeği yaratırken sağlık konusunda çok da başarılı olmuş denilemez zira Dogolar birçok sağlık sorununa yatkın. Dogolarda sağırlık Dalmaçyalı, beyaz Bull Terrier gibi diğer beyaz renkli köpek cinslerinde olduğu gibi yaygındır. Dogoların %10 kadarında bir ya da her iki kulakta sağırlık görülür. Bunun yanı sıra ırkta görülebilen yaygın sağlık sorunları arasında şunlar sayılabilir:

 • Kalça çıkığı
 • Hipotiroidi
 • Gırtlak felci
 • Glokom

Dogo hipoalerjenik mi?

Dogolarla ilgili dile getirilen yanlış inanışlardan biri bu köpeklerin hipoalerjenik olduğu yani alerji yapmadığı. Dogoların alerji yapmadığına ilişkin herhangi bir kanıt yok.

DOGO BESLEMEK YASAL MI?

Dogo Arjantin Avustralya, Cayman Adaları, Fiji, İzlanda, Singapur, Yeni Zelanda gibi ülkelerin yanı sıra ülkemizde de beslenmesi yasak ırklar arasında yer alıyor. Dogoların beslenmesinin yasaklanmasının altında yatan esas neden bu köpeklerin insanlara saldırmasından çok söz konusu ülkelerde yasa dışı köpek dövüşlerinde kullanılmaları.

EĞER BİR DOGO ARGENTİNO SAHİBİYSENİZ ONU KISIRLAŞTIRIN, BAŞTA KUDUZ OLMAK ÜZERE TÜM AŞILARINI DÜZENLİ YAPTIRIN, ASLA TASMASIZ DOLAŞTIRMAYIN. EĞER ÜZERİNİZE DÜŞEN BU SORUMLULUKLARI YERİNE GETİRMEZSENİZ VE KÖPEK DOSTUNUZ YETKİLİ MAKAMLARA ŞİKAYET EDİLİRSE ELİNİZDEN ALINIR, BİR BARINAĞA HAPSEDİLİR VE ONU BİR DAHA ORADAN ÇIKARTAMAZSINIZ!

Not: Köpeklerin kulaklarını kesmek bu güzel hayvanlara yapılan bir işkence olduğu için yazımızda kulakları kesilmiş Dogo görseli kullanılmamıştır. 

Pofuduk Mu Pofuduk Birman Kedisi

Balinese kedisi enerjik, konuşkan ve uyumlu