in

Güçlü Ve Sağlam Karakterli Dogo Argentino

Dogo Argentino köpeklerin bedenleri kadar karakterleri de güçlü. Ancak bu özel köpeklere bakmak özen istiyor, zira sorumsuz sahipleri sebebiyle her yıl binlerce Dogo ömürlerinin sonuna kadar barınaklara hapsediliyor.

Ülkemizde hem en yanlış tanınan hem de ne yazık ki kötü niyetli insanlar tarafından en çok istismar edilen köpek ırklarından biri Dogo Argentino ya da kısaca Dogo. Bu iri köpek ırkının saldırgan olduğuna ilişkin yaygın bir kanı hakim, ancak aslında Dogo doğru eğitildiğinde saldırgan olmadığı gibi sevgi dolu ve oyuncu bir dost olabiliyor. Haydi, Dogoları daha yakından tanıyalım.

Dogo Argentino

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Dogo Argentino ırkının kökeni

Dogo Argentino 17 yaşındaki Arjantinli Antonio Nores Martinez’in hayaliydi. Genç ülkesinin coğrafyasına, engebeli dağlarına, sert ovalarına uygun büyük bir avcı köpek yaratmayı düşlüyordu. Daha sonra doktor olan Martinez bu hayalinden vazgeçmedi ve hayalindeki ırkı yaratmak için bugün nesli tükenmiş olan Cordoba dövüş köpeğini ana ırk olarak seçti. Bu vahşi köpeği Danua, İspanyol mastifi, Bull terrier, Boxer, Pirene mastifi, Bordo mastifi ve İrlanda kurt köpeği ile melezleyerek selektif üreme yoluyla ırkı geliştirmeye devam etti. Çok uzun süren çabalar neticesinde elde ettiği ırk Arjantin Kennel Club tarafından 1973 yılında tanındı ancak Martinez neredeyse geliştirmek için ömrünü adadığı ırkın tanındığını göremeden 1964’te bir soygun girişimi sırasında öldürülerek hayatını kaybetti.

Martinez’in kusursuz bir avcı olarak tasarladığı Dogolar bugün avcılık dışında birçok farklı iş için kullanılıyorlar. Dogolar çok başarılı birer asker ve polis köpeği, hatta terapi köpeği olabiliyorlar.

Dogo Argentino

Dogo Argentino fiziksel özellikleri

Dogo Argentino çoğu büyük köpeğin dahil olduğu Mastiff köpek grubunun bir üyesi ve hem büyük ve güçlü hem de çok estetik bir ırk.

 • Yetişkin Dogoların ağırlı erkeklerde 40-45, dişilerdeyse 40-43 kilo arasındadır.
 • Yükseklikleriyse erkeklerde 60-68, dişilerdeyse 60-65 cm arasındadır.
 • Tüyleri kısa ve beyaz renklidir.
 • Alınları dışa doğru çıkık, çeneleri uzun ve güçlüdür.
 • Kulakları uzun ve kıvrıktır. Bu arada ne yazık ki Dogoların kulakları kesiliyor, köpeklerin kulaklarını kesmek bu hayvanları sakatlamaktır. Bu vicdanen kabul edilebilir olmadığı gibi ÜLKEMİZDE HAYVANLARIN KULAK VE KUYRUKLARINI ESTETİK AMAÇLARLA KESMEK YASAKTIR.
 • Burunları siyahtır.
 • Gözleri koyu kahverengi ya da koyu ela renklerde olabilir.
 • Kuyrukları uzundur.

Dogo Argentino

Dogo Argentino karakteri

Dogo Argentino inanılmaz derecede güçlü bir kişiliğe sahiptir. Ailesinin sevgi dolu koruyucusudur, hem kibar hem serttir ama bir insan tarafından saldırgan yetiştirilmediği takdirde bir neden olmadan asla saldırma eğiliminde değildir.

 • Dogolar aile üyelerine yakın olmayı çok severler, hatta onlar için kendini ailesine adamış köpekler bile denilebilir.
 • Çocuklarla ilişkileri ortalama bir düzeydedir.
 • Apartman hayatına çok uyumlu olduğu söylenemez ancak bu kesinlikle uyum sağlayamayacağı anlamına da gelmez.
 • Yabancılara karşı genellikle şüphecidir, bir tehlike sezdiğinde yabancılara saldırabilir.
 • Dogolar istisnalar dışında kedilerle pek anlaşamaz. En doğrusu Dogoları kedilerden uzak tutarak olası bir felaketi baştan engellemektir.
 • Çok fazla havlama eğilimleri yoktur.
 • Dogolar diğer köpeklerle de sorun yaşama potansiyeli taşır, buna da dikkat etmek gerekir.

Bu yazdıklarımız Dogoların karakterleri hakkında genel bilgiler, elbette her köpeğin kişiliği farklıdır ki zaten her bir köpeği aynı her bir insan gibi eşsiz kılan da kendilerine has kişilikleridir. Yani her Dogo kesinlikle yukarıda sayılan karakter özelliklerine sahip olmak zorundadır gibi bir kural yok.

Dogo Argentino

Dogo Argentino bakımı

Dogolar kısa tüylüdür, dolayısıyla tüy bakımı çok kolaydır, düzenli taramak tüy bakımı için yeterlidir. Bu arada yeri gelmişken Dogoların yavruluktan itibaren düzenli taranmaya başlanması gerekir, zira eğer yavruyken taranmaya alıştırılmazlarsa yetişkinliklerinde alıştırmak zor olabilir.

Bunun dışında tüm köpekler gibi doğru beslenmeleri, kulaklarının veteriner hekime temizletilmesi de Dogo bakımı için vazgeçilmezdir.

Dogo Argentino

Dogo Argentino ırkının yatkın olduğu hastalıklar

Martinez hayalindeki köpeği yaratırken sağlık konusunda çok da başarılı olmuş denilemez zira Dogolar birçok sağlık sorununa yatkın. Dogolarda sağırlık Dalmaçyalı, beyaz Bull Terrier gibi diğer beyaz renkli köpek cinslerinde olduğu gibi yaygındır. Dogoların %10 kadarında bir ya da her iki kulakta sağırlık görülür. Bunun yanı sıra ırkta görülebilen yaygın sağlık sorunları arasında şunlar sayılabilir:

 • Kalça çıkığı
 • Hipotiroidi
 • Gırtlak felci
 • Glokom

Dogo Argentino

Dogo hipoalerjenik mi?

Dogolarla ilgili dile getirilen yanlış inanışlardan biri bu köpeklerin hipoalerjenik olduğu yani alerji yapmadığı. Dogoların alerji yapmadığına ilişkin herhangi bir kanıt yok.

Dogo Argentino

Dogo beslemek yasal mı?

Dogo Arjantin Avustralya, Cayman Adaları, Fiji, İzlanda, Singapur, Yeni Zelanda gibi ülkelerin yanı sıra ülkemizde de beslenmesi yasak ırklar arasında yer alıyor. Dogoların beslenmesinin yasaklanmasının altında yatan esas neden bu köpeklerin insanlara saldırmasından çok söz konusu ülkelerde yasa dışı köpek dövüşlerinde kullanılmaları.

EĞER BİR DOGO ARGENTİNO SAHİBİYSENİZ ONU KISIRLAŞTIRIN, BAŞTA KUDUZ OLMAK ÜZERE TÜM AŞILARINI DÜZENLİ YAPTIRIN, ASLA TASMASIZ DOLAŞTIRMAYIN. EĞER ÜZERİNİZE DÜŞEN BU SORUMLULUKLARI YERİNE GETİRMEZSENİZ VE KÖPEK DOSTUNUZ YETKİLİ MAKAMLARA ŞİKAYET EDİLİRSE ELİNİZDEN ALINIR, BİR BARINAĞA HAPSEDİLİR VE ONU BİR DAHA ORADAN ÇIKARTAMAZSINIZ!

Not: Köpeklerin kulaklarını kesmek bu güzel hayvanlara yapılan bir işkence olduğu için yazımızda kulakları kesilmiş Dogo görseli kullanılmamıştır. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bulgaristanda 3 Yavru Ayı Hayatta Kalma Eğitiminden Sonra Doğayı Bırakıldıö

Bulgaristan’da 3 Yavru Ayı Hayatta Kalma Eğitiminden Sonra Doğayı Bırakıldı

CHPli Özgür Özel 24 Haziran Seçimlerinde Hayvan Haklarına Yönelik Verilen Sözler Tutulmadıöç

CHP’li Özgür Özel: 24 Haziran Seçimlerinde Hayvan Haklarına Yönelik Verilen Sözler Tutulmadı