in

Yalnızca muhabbet kuşu ile yaşayanların anlayabileceği 5 şey

Muhabbet kuşları, sevimlilikleri, canlı renkleri ve samimiliğiyle tanınan minik arkadaşlarımızdır. Tabii bu sevimli arkadaşlarımızla yaşarken de birkaç değişiklik yapmamız gerekiyor.

Muhabbet kuşları, sevimlilikleri, canlı renkleri ve samimiliğiyle tanınan minik arkadaşlarımızdır.

Papağan türlerinden evcil olan bir kuş çeşididir. Normalde doğada sürüler halinde yaşayan bu canlılar oldukça sosyal varlıklardır. Evlerimizde kısa bir samimiyetten sonra bizlere alışırlar. Bu yüzden en yakın dostlarımız olarak evlerimizde yerlerini alırlar.

Muhabbet kuşları cana yakın olmasıyla bilinir. Bulunda ortama hareket ve neşe getirir. Öğrendiği şeyleri kolay kolay unutmaz, ailesini terk etmez.

MUHABBET KUŞU İLE YAŞAYANLARIN DENEYİMLEYEBİLECEĞİ 5 ŞEY

Onlar evin içinde dolaşırken bazı şeylere de dikkat etmemiz gerekir. Muhabbet kuşu olanlar bunları zaten bilir ama ya bilmeyenler varsa…

  • 1- Değişikliklere alışması zaman alır

Eğer evinizde bir değişiklik yapıyorsanız bu duruma onları da alıştırmalısınız.

Değişiklik yaptığınız yere onu kendiniz götürmeli ve duruma alıştırmanız gerekir. Sürekli konduğu koltuğun yerini değiştirdiyseniz minik arkadaşınıza bunu öğretmeniz gerekir.

  • 2- Küpeniz varsa küpenizle yoksa kulağınızla oynarlar

Eğer küpe takıyorsanız omuzunuza konarlar ve küpenizle oynarlar ve bu onların çok hoşuna gider. Sürekli küpenizle oynanması sizi rahatsız etse de bunu yapmaktan hiç vazgeçmezler, adeta bir oyun haline getirirler.

Küpeniz eğer düzse ya da ona zarar verecek türden değilse bunda sorun yok ancak küpeniz sivri ya da yutabileceği bir şey varsa arkadaşımızın sağlığı için takmamaya özen göstermeliyiz.

Devamlı olarak kafanıza ya da omuzuna konup kulağınıza bir şeyler fısıl

  • 3- Sizinle beraber yemek yerler

Eğer yemek yiyorsanız o da masaya dahil olur. Yuvasında olmayan yiyecekleri yemeye çalışır. Tabii o yemek yerken masada ona zarar verecek şeyleri kaldırmayı unutmamalıyız. Onunla beraber yemek yemek çok keyifli olur.

  • 4- Kelimeleri çabuk öğrenir sizinle konuşur

Muhabbet kuşuyla ilgilenmenize bağlı olarak kısa süre içinde konuşmaya başlar ve evin neşesi haline gelir. Öğrettiğiniz kelimelere bağlı olarak cümle kurarlar ve sizinle konuşurlar.

  • 5- Evde yüksek sesler olmaz

Minik dostlarımız yüksek seslerden korktukları için evde çok fazla ses yapamazsınız. Elektrikli süpürgeniz çalıştığı anda çırpınmaya, ötmeye başlarlar. Onların korkmaması için bulundukları yerde yüksek sesler olacaksa başka bir odaya götürmekte fayda var.

Kısacası bu sevimli kuşlar bizlere arkadaşlığı, samimiyeti öğretirler. Onları düşünerek yaptığımız davranışlar bizleri daha çok sakinleştirir. Yaptıkları en ufak şeylerden mutluluk duyarız.

Kıvanç Tatlıtuğ ile Başak Dizer’in bebeklerinin adı ‘Kurt’ olacak

Denizli’de 7 mahalleye hayvan giriş çıkışı yasaklandı