in ,

Uyumlu, Dayanıklı ve Sevecen Amerikan Shorthair Kedisi

Son yıllarda adını gittikçe daha sık duymaya başladığımız bir kedi ırkı var, Amerikan shorthair. Ülkemizde kısaca shorthair deniliyor ve aslında bu ifade ile kast edilen genellikle British shorthair ırkı oluyor, oysaki isminde shorthair geçen üç ırk var; British shorthair, Oriental shorthair ve yazımızın konusu olan Amerikan shorthair. Amerika’nın en popüler ırkı olan Amerikan shorthair bu popülariteyi birçok farklı unsura borçlu. Yani bu güzel kediler sadece çok ponçik göründükleri için sevilmiyorlar, ponçik görünümden çok daha fazlası olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Amerikan shorthair kedisinin kökeni

Avrupa’dan Amerika’ya gitmek için gemilerle denize açılan göçmenlerin bu uzun yolculukta önemli bir sorunları vardı; fareler. Gemilerin ambarlarındaki fareler yiyecekleri tüketiyordu ve bunu engellemek için gemilere bugün Amerikan shorthair olarak bilinen kedilerin atalarını da aldılar. Böylece Avrupa’dan yola çıkan bu kediler Amerika’ya gelmiş oldular.

Elbette Avrupa’dan Amerika’ya gelen bu kediler yeni yaşam ortamlarına, iklim şartlarına uyum sağlamak için farklılaştılar ve sonrasında da uygulanan bir üreme programı ile bugünkü hallerini aldılar.

 

Amerikan shorthair kedisinin fiziksel özellikleri

 • Amerikan shorthair kediler 8-12 kilo ağırlığa ulaşabilir.
 • Bu kedilerin gözleri iridir ve yeşil, mavi, bakır, ela ya da altın rengi olabilir.
 • Amerikan shorthair ırkının kafası büyük, yanakları dolgun ve çeneleri güçlüdür.
 • Göğüsleri geniş, gövdeleri sağlam ve kaslıdır. Bacaklarıysa kalındır ve kuyrukları orta uzunluktadır.
 • Amerikan shorthair kedilerinin tüyleri kalın ve yoğundur. Bu ırkta 60’tan fazla renk ve desen kombinasyonu görülebilir. Beyaz, krem, gümüş, kızılımsı, kahverengi, siyah, mavi renkli tüyleri olabilir. Ayrıca 2 ya da 3 renkli Amerikan shorthair kediler de vardır. Ancak ırkın en popüler olanı gümüş tekirlerdir.
 • Ortalama ömürleri 15-20 yıldır.
 • Bir Amerikan shorthair bir batında ortalama 5-6 yavru doğurur.

Amerikan shorthair karakteri

Yazımızın başında Amerikan shorthair ırkının popüler olmasının tek sebebinin ponçik görüntüsü olmadığını söylemiştik, evet bu kedilerin popülaritesinde harika özellikler barındıran karakterleri de çok önemli rol oynuyor.

 • Amerikan shorthair çok sakin bir kedidir, bu sebeple özellikle yalnız yaşayan insanlar ve yaşlılar için kusursuz bir dosttur.
 • Bu sevimli kediler çocuklarla harika anlaşırlar.
 • Amerikan shorthair çok başarılı bir avcıdır. Zaten hatırlarsanız bu özellikleri sebebiyle Avrupa’dan Amerika’ya giden gemilere alınmışlardı J
 • Amerikan shorthair diğer kedilerle de iyi anlaşır köpeklerle de. Kalabalık hayvanlı evlerde hiçbir sorun çıkartmadan yaşayabilirler.
 • Gürültücü değillerdir, evde tek başlarına kaldıklarında bağırıp çağırmaz, ortalığı karıştırmaz bunun yerine yatıp dinlenerek yalnızlığın keyfini çıkartmayı tercih ederler.
 • Evime misafir geldiğinde kaçmayan bir kedim olsun diyenler için idealdir, çünkü yabancılara karşı çekingenlik sergileme eğilimi de yoktur.
 • Bu ırkın bir özelliği de tüm aile üyeleriyle çok sıcak ilişkiler kurmasıdır, sıcak ilişkiler kurarlar ama cool havalarından da ödün vermezler.

Amerikan shorthair kedilerin yatkın olduğu hastalıklar

Safkan kediler genellikle sağlık konusunda oldukça sıkıntılıyken söz konusu Amerikan shorthair olduğunda bu kediler için çok sağlıklı denilebilir. Diğer birçok ırka kıyasla çok sağlam olan Amerikan shorthair kedilerinin en yatkın olduğu sağlık sorunu obezite yani aşırı şişmanlıktır. Bu sebeple bu kedilerin beslenmesine azami özen göstermek ayrıca oyun oynayarak egzersiz yapmasını sağlamak gerekir.

Amerikan shorthair ırkı hipertrofik kardiyomiyopati isimli genetik bir kalp hastalığına yatkındır.

Irkın yatkın olduğu diğer bir hastalık da kalça diplazisidir.

Amerikan shorthair bakımı

Amerikan shorthair bakımı çok kolaydır zira hemen hiçbir ekstra bakıma gereksinim duymazlar. Tüylerini haftada bir kez düzenli olarak taramak ölü tüylerin toplanmasını ve derisinin sağlıklı olmasını sağlamak için yeterlidir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi ırk obeziteye yatkındır bu yüzden obezite riskini azaltan mamalarla beslenmeleri iyi olur.

NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

En kalabalık köpek ırklarından biri: Terrier

Pantere benzeyen görünümüyle hayranlık uyandıran bombay kedisi