in ,

Sphynx Kedilerin 14 Özelliği

Sphynx kediler tüysüz oluşları ve görünüşleri ile tüm dünyada popüler olan bir kedi ırkıdır. Sphynx kediler ilk olarak 1966′ da kanada’da kedi fuarında tanıtılmış tüysüz kedi ırkıdır. Aslında doğduklarında özellikle köpek kılına benzer tüyleri vardır. Yaşları ilerledikçe 12 haftadan sonrasında tüyleri dökülmeye başlar. Sphynx‘ler genetik deformasyon örneği olduklarından çok da sağlıklı kediler değillerdir ve maalesef diğer kedi ırklarına göre yaşam süreleri daha kısadır. Tüysüz vücutları ve genetik yapısı sebebiyle sokakta yaşamaya müsait olmayan bu kediler için en önemli ihtiyaçlardan biri de sıcak bir iklim ve yine sıcak bir yuva…

İçeriğimize başlamadan önce son bir uyarı yapalım. Her ne olursa olsun bir kedi satın almak yerine sokaklarda ve barınaklarda yardıma muhtaç olan binlerce sevgi dolu kediden birini sahiplenmeyi tercih edin.

İşte dış görünüşleri ile biraz korkutucu gibi gözükse de, sevgi dolu ve eğlenceli halleriyle insanları kendine hayran bırakan Sphynx kedilerin 14 özelliği…

1# Tüysüz oluşları onlarda ayrı bir çekicilik oluşturur.

Sphynx kedilerin elmacık kemikleri ve geniş gözleriyle eski Mısırda yaşayan adaşlarını çok anımsatıyor. Genellikle tüysüz ve sevimli olan bu kediler eşsiz güzellikte bir insan dostudur. İnsanların dikkatini çekmeyi çok severler ve tüysüz görünmelerine rağmen çok çeviktirler. Sfenksler sadık, insanlarla ve diğer evcil hayvanlarla kolay anlaşan mükemmel kedilerdir. Eğlenceli ve büyüleyici kişiliği ile sahiplerini kendilerine aşık etmekte çok zorlanmazlar.

Sphynx kediler tüysüz görünümü ile biraz ürkütücü gibi görünebilir. Bu özelliği de evcil hayvan besleyenler için pek çekici gelmeyebilir amaonları yakından tanıdıkça bu önyargınızı atacağınıza eminiz. Sonuçta tüysüz de olsalar onlar da bir kedi.

2# Sphynx Kediler de tüm kediler gibi insan dostudur, tek farkları tüylerinin olmaması

Sphynx kediler en cana yakın kedi ırklarından biridir. Cana yakın olmaları, vücutlarını sıcak tutmak için insanlara güvenmek zorunda oldukları ile de açıklanabilir. Tüm Sphynx’ler tüysüz görünür, ancak genellikle her zaman çıplak gözle görülemeyen ince tüyleri vardır.

3# Sphynx kediler farklı renklerde olabilir.

Sphynx kediler siyah, beyaz, kırmızı, kahverengi ve patiska cilalı gibi çeşitli renkli desenlerdedir.

4# Sphynx kediler vücut yapıları gereği çok çeviklerdir.

Sphynx kediler, yüksek enerjili bir kedi cinsidir. Akrobatik numaralar sergilemeyi ve yüksek yerlere tırmanmayı çok severler. Sahiplerini sonsuza dek sevebilecek meraklı ve biraz da yaramaz kedilerdir.

5# Güneş lekelerine dikkat edilmeli.

Tüm kediler güneşte uykuya bayılır ve Sphynx kedileri de bu durum pek farklı değildir. Güneşi çok sevseler de, ev içerisinde güvende olmaları onları dışardaki tehlikelerden korur. Evde olmadığınızda bir perdeyi açık bırakın, böylece uykuya dalmak için güneşli bir yer bulabilirler. Tabii bu durumu dikkatli ve kontrollü bir şeklide uygulamak gerekir, çünkü cilt kanseri riski bu kedilerde çok daha fazla.

6# Düzenli bakım, onları mutlu ve sağlıklı tutar

Tüysüz görünümlerine rağmen, taramak Sphynx kedileri için çok önemlidir. Vücut yağları kürkleri tarafından emilmediğinden, veterinerler cilt problemlerini ve evinizdeki yağ lekelerini önlemek için haftalık bir banyo önermektedir. Güneşte uzanmayı sevmelerine rağmen, ince tüylü Sphynx’lerde güneş yanığı oluşmasını önlemek için kontrollü olunmalıdır.

7# Sphynx kediler çok arkadaş canlısıdır.

Sphynx kediler, dikkat çekmeyi seven çok sosyal kedilerdir. Onlardan sık sık uzak kalacaksanız, bir arkadaşlarının olduğundan emin olun. Köpekler de dahil olmak üzere çoğu evcil hayvanla iyi anlaşırlar.

8# Sarılma onların en sevdiği etkinlik

Sphynx’inizi okşamak, sarılmak ve kucaklamak, her ikinizin de zevk alacağı tarifsiz bir sevgi deneyimi. Bir Sphynx’iniz varsa, sıcak kalmaları için yorganın altında sizinle yatmalarına izin verdiğinizde, mırıltılarıyla mutluluğunu dile getirirken sizin de ısınmanızı sağlayacaklardır 

9# Onlar büyük dengesiyle doğal akrobatlar

Sphynx son derece çevik ve sevgi doludurlar. Ayrıca insan dostları ile oyun oynamaya bayılırlar. Onlara bir çemberin içinden atlamayı veya arka ayaklarının üzerinde durmayı bile öğretebilirsiniz. Bunları yaparken kedinizi lezzetli ikramlar ile ödüllendirmeyi unutmayın.

10# Yemek yemeyi çok severler.

Sphynx kediler küçük, ama iştahları büyük kedilerdir. Genellikle göbekli görünürler, ancak bu fazla kilolu oldukları anlamına gelmez. Hızlı metabolizmaları vardır, bu yüzden ortalama kediden daha fazla yiyeceğe ihtiyaçları var. Eğer kilolu olduğunu düşünüyorsanız da, gerçek etli yiyecekleri ve sağlıklı sebzeleri denemenizde fayda var.

11# Genetiği bozulup özel olarak üretilmiştir!

Sphynxes kedisinin kökenleri, 1960’lı yıllara, evcil bir kediden tüysüz bir yavrunun doğduğu Ontario’ya(Kanada) uzanmaktadır. Sonrasında bu kediden daha fazla tüysüz kediler üretme çabaları kısmen başarılı olmuştur. Yıllar sonra, ABD’nin Minnesota eyaletinde ve Kanada’nın Toronto şehrinde, vücudunda çok az tüy bulunan bir ırk olan Devon Rex kedisinin yetiştirilmesiyle birlikte başka tüysüz kedi ırkları da ortaya çıkmıştır. Şimdilerde ise Sphynx kediler, çok sevilen kedi ırklarının en çok aranan listesinde olmuştur.

12# Oyun ve eğlence Sphynx Kedilerinin en sevdiği şey.

Büyüleyici görünümleri ilginizi çekmiyorsa, eğlenceli ve sevecen duygusu sizi kendisine aşık edecektir. Onların anlık eğlenceli hareketleri, sizi en mutsuz anınızda bile güldürmeye ve mutlu etmeye yetecektir.

13# Kırışıklıklar hayatlarının bir parçası.

Tıpkı Sphynx kedileri gibi, tüylü kedigillerin de kırışıklıkları var. Farkı ise onlar tüylerinden dolayı kırışıklıklarını gizleyebiliyor. Sphynx kedilerin tüyleri olmadığından, kir ve yağ birikmesini önlemek için onları temiz tutmak ve düzenli olarak yıkamak önemlidir.

14# Hollywood Yıldızı Sphynx kediler.

Sphynx kedileri Austin Powers  filmlerinde Bay Bigglesworth rolüyle ünlendi. Sphynx, ona sevgisini okşayarak gösteren Dr. Evil’in evcil hayvanıydı. Bu ünlü kedi, aslında Amerikalı müzisyen Ted Nugent’ın Ted-Nude-gent adında şampiyon kedisiydi.


NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

Kediler Ne Yer? Kedilere Mama Dışında Ne Verilir?

Kediler banyoda olmayı neden bu kadar severler?