in

Mersin Büyükşehir, bin 364 hayvanı evlat edindirdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılı çalışmaları kapsamında sokaktaki evsiz 3 bin 700 hayvana; tedavi ve barınma desteği sağladı. Bin 364 hayvanı ise evlat edindirdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Silifke, Bozyazı ve Mersin Merkez’deki bakımevlerinde, doğada çeşitli nedenlerle yaralanan mağdur canlara ameliyat, tedavi ve bakım desteği sağlayarak binlerce minik dostun kalbini kazandı.

2021’de minik dostların 3 bin 700 kadarına tedavi hizmeti sağlanırken, 4 bin 291’ine kısırlaştırma, ve 5 bin 202’sine aşılama işlemi gerçekleştirdi.

Diğer yanda, bin 364 hayvan, evlat edinme yoluyla sıcak yuvalarına yerleştirildi.  

HAYVAN AMBULANSLARIYLA ACİL DESTEK SAĞLANDI

Büyükşehir’in uzman veteriner hekimleri ve yardımcı ekipleri ile doğada ve trafik kazasında yaralanan, işkenceye maruz kalan küçük dostlara hayvan ambulansı ile ulaştı. Evsiz canlar, eski sağlığına kavuşuncaya kadar gözlem altında tutuldu.

Belediye ekipleri ve gönüllü vatandaşlarca 2021 yılında 150 ton mama dağıtımı gerçekleştirdi. Ekipler, pandemi dolayısıyla sokağa çıkma kısıtlaması yapılan günlerde beslemelerini sıklaştırarak yardıma ihtiyaç duyan dostların yanında oldu.

DİKİŞ UYGULAMALARI, KIRIK VE TÜMÖR TEDAVİLERİ

2021’de 3 bine yakın trafik kazalı olarak bakımevlerine getirilen kedi ve köpeklerin yumuşak doku yaralanmaları dikiş uygulaması ile opere edildikten sonra ilaçla tedavi edildi.

Yaklaşık 100 köpek için röntgenle tespit edilen kırık bölgesine pim, plaka ve serklaj uygulanarak tedavisi sağlandı. Yaklaşık 600 yaralı köpek ve kedi ise alçılı bandaj uygulaması ile tedavi edilirken, üç adet meme tümörü cerrahi operasyonla uzaklaştırılarak köpeklerin sağlığına kavuşmaları sağlandı.

4 BİN KISIRLAŞTIRMA

Belediye tarafından gerçekleştirilen kısırlaştırma işlemleri ile tür popülasyonunun dengede kalması ve minik dostların can sağlıklarının korunması hedeflendi. Bu kapsamda bin 337’si kedi, 2 bin 954’ü köpek olmak üzere toplam 4 bin 291 dosta kısırlaştırma işlemi yapıldı.

Ekipler, 2021 yılında 499’u karma,  4 bin 703’ü kuduz olmak üzere toplam 5 bin 202 aşılama işlemi yaptı.

Evsiz hayvanların sorunlarının konuşulduğu Pati Fest’te evcil dostlar ve duygusal insanları bir araya geldi. Söyleşi ve konserlerle oldukça renkli geçen ve sahiplendirme padoklarının olduğu etkinlikte Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi’nde misafir edilen dostların sıcak bir yuvaya kavuşmaları sağlandı.

Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi ekiplerince kedilerin olumsuz hava şartlarında güvenle kalabilecekleri 10 adet kedi evi Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki sahil şeridine sabitlenirken, kuş türlerinin düzenli olarak beslenmesi ve korunması amacıyla kuş evleri yerleştirildi.

2021 yılının son aylarında çıkan orman yangınları sebebiyle Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi’ne bağlı ekipler, yangın yerleri olan Aydıncık, Bozyazı ve Silifke’de dostların yardımına yetişti. Yardım kapsamında yaralanan yaban ve sokak hayvanlarının tedavisini gerçekleştirilirken, beslenebilmeleri için belirlenen bölgelere mama ve yem bırakıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, paydaşlarıyla birlikte yerel hayvan koruma görevlilerine yönelik eğitimler düzenledi. Eğitimlerde, hayvan davranışları, kısırlaştırma, işaretleme ve sahiplendirme ile kedi ve köpeklerin beslenmesi konuları anlatılarak, yerel hayvan koruma görevlilerinin bilinçlenmesi hedeflendi.

Akit, Hayvan hakları savunucularını hedef gösterdi

Kuyruğundan yaralanan kedi tedavi altında