in

Köpekler İçin Zehirli Meyve ve Sebzeler

Bazı sebze ve meyveler köpek dostlarımızda hafif ya da şiddetli zehirlenmelere yol açabilir.

İnsan beslenmesinde, daha doğru bir ifadeyle bizlerin sağlıklı beslenmesinde meyve ve sebzeler tabi ki baş roldeler. Birçok meyve ve sebze sağlıklı olmamız için vazgeçilmez. Ancak söz konusu köpek dostlarımız olduğunda bazı meyve ve sebzeler bırakın faydalı olmayı zehirlenmelerine bile yol açabiliyor. Çoğu hiç aklımıza bile gelmeyecek bu meyve ve sebzeler hepimizin evinde bulunuyor ve kendimiz vermesek bile obur köpeklerin bulup yemesi zehirlenmeleri ile sonuçlanabiliyor. Bu nedenle köpekler için zehirli meyve ve sebzeler hakkında bilgi sahibi olup hem bu meyve ve sebzeleri köpek dostlarımıza asla vermememiz hem de ulaşamayacakları yerde muhafaza etmemiz çok önemli.

köpekler için zehirli meyveler

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpekler için zehirli meyveler

Köpeklere zaten fazla meyve verilmesi tavsiye edilmez, çünkü meyvelerin çoğunun şeker oranı yüksektir ve şeker köpekler için sağlıklı değildir. Bazı meyveler içinse durum bundan fazlasıdır çünkü bu meyveler köpekleri zehirleyebilir. Köpekler için zehirli meyveler şunlardır:

  • Üzüm: Üzüm köpekler için zehirli meyveler listesinin ilk sırasında alıyor çünkü bazen çok az bir miktarı bile köpeklerde geri dönüşsüz böbrek hasarına neden olabiliyor. Buna bir de üzümün çok yaygın olarak tüketilen yani her evde bulunan, ayrıca minik ve yuvarlak olması sebebiyle kolayca yere düşebilen bir meyve olması eklenince köpekli evlerde üzün konusunda çok dikkat etmek gerektiği aşikar. Bu arada sadece yaş değil kuru üzümün de köpekler için zararlı olduğunu eklemeden geçmeyelim.
  • Trabzon hurması: Cennet hurması ismiyle de bilinen ve ülkemizde son derece sevilen bir meyve olan Trabzon hurmasının çekirdekleri yani tohumları köpek dostlarımız için toksiktir, yüksek ateşe ve ishale neden olabilir.
  • Avokado: Avokado hakkında bazı tartışmalar olsa da bu meyvenin kabuğu ve çekirdeği de dahil olmak üzere herhangi bir bölümünü vermek köpeklerde hafif çaplı da olsa zehirlenmeye yol açabiliyor ve solunum sorunlarına, ishale sebep olabiliyor.
  • Kiraz: En leziz meyvelerden biri olan kirazı herkes sever, tabi köpek dostlarımız da kirazı büyük bir keyifle yerler ama bu kirazın onlar için faydalı ya da doğru bir besin olduğu anlamına gelmez. Kiraz daha doğrusu çekirdeği köpeklerde ciddi zehirlenmelere sebebiyet verebilir çünkü siyanür içerir. Köpek dostunuza illa ki kiraz verecekseniz çok az miktarda ve çekirdeği çıkarılmış olarak vermeniz gerekir. Ayrıca aynı şekilde şeftali, elma gibi meyvelerin çekirdekleri de köpekler için zehirlidir.

köpeklere zararlı sebzeler

Köpekler için zehirli sebzeler

Köpekler için faydalı sebzeler vardır, örneğin havuç, tatlı patates ya da bal kabağı gibi, hatta bu sebzelerin köpeklerin diyetine makul miktarlarda eklenmesi de tavsiye edilir. Bazı sebzelerse köpek dostlarımız için çok tehlikelidir. Köpekler için zehirli sebzeler şunlardır:

  • Olgunlaşmamış domatesler: Köpekler olgun yani kızarmış domates yiyebilirler, elbette aşırıya kaçmamak kaydıyla ama yeşil domatesler köpekleri zehirleyebilir. Olgunlaşmamış domatesler köpeklerin böbreklerine, sinir sistemine ve sindirim sistemine zarar verebilecek tomatin isimli bir madde içerirler. Eğer bahçenizde ya da balkonunuzda domates yetiştiriyorsanız köpek dostunuzun yeşil domateslerinizi aşıramayacağından emin olmanız gerekir 🙂 .
  • Soğan ve sarımsak: Köpeğiniz fazla miktarda soğan ya da sarımsak yerse bu kırmızı kan hücrelerinin tahrip olması ile sonuçlanabilir. Soğan ya da sarımsağın çiğ veya pişmiş olması fark etmez, her iki türlü de köpeklere zarar verebilirler.
  • Işgın: Ülkemizde ışgın olarak bilinen yeşil yapraklı bitki kuzukulağıgiller familyasındandır ve yine köpeklerde sinir sistemi, sindirim sistemi ve böbreklere zarar verebilecek zehirlenmelere yol açabilir. Bu bitki nedeniyle zehirlenen bir köpekte titreme nöbetleri,  nöbetler ve kalp sorunları görülebilir.
  • Patates: Patates pişmiş haliyle köpekler için tehlikeli değildir ancak çiğ ve yeşil patatesler köpek dostlarımızı zehirleyebilir. Aslına bakılırsa çiğ ve yeşil patatesler bizler için bile toksiktir. Çiğ ya da yeşil patates yiyen bir köpekte mide bulantısı, kusma, kalp düzensizliği gibi belirtiler görülebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedilerde zehirlenme

Kedilerde Zehirlenme, Nedenleri Ve Belirtileri

ibb onunde yasam nobeti

İBB Önündeki ‘Yaşam Nöbeti’ Çadırlarda Devam Ediyor: Sesimizi Duyun, Atlı Fayton İşkencesine Son Verin