in

Kedilerde Burun Kuruluğu Nedenleri

Kedilerde burun kuruluğunun her zaman hastalık belirtisi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Kediler konuşamadıkları için sevgili pisilerimizin sağlık durumları hakkında bilgi sahibi olmamızın tek yolu onları her zaman olabildiğince yakından gözlemlemektir. Ayrıca kedilerimizin sergilediği her zamankinden farklı davranışlar ve fiziksel değişimler de bizlere sağlık durumları ile ilgili bilgi verir. Kedilerin sağlıkları hakkında endişe duyan hemen her kedi sahibinin yaptığı ilk şey kedisinin burnunu kontrol etmektir, zira kedilerde burun kuruluğunun hastalık belirtisi olduğuna inanılır. Aslında kedilerde burun kuruluğu her zaman hastalıklara işaret etmeyebilir, bu nedenle kedinin burnunu kontrol etmek sağlık durumu hakkında bilgi alabilmek için pek de geçerli bir yöntem değildir. Peki, kedilerin burnu neden kurur?

İşte kedilerde burun kuruluğunun nedenleri.

Yüksek ateş

Kedilerde burun kuruluğunun hastalık ile özdeşleştirilmesinin sebebi kedilerin ateşi olduğunda burunlarının kurumasıdır. Ancak kedinizin burnu her kuru olduğunda ateşi olduğunu düşünmeniz doğru değildir. Kedinizin burnu kuru olup vücut ısısı da size fazla gibi geldiğinde bile bunlar ateşi olduğunu kanıtlamaz zira kedilerin vücut ısısı bizlerden yüksektir ve bu nedenle tuttuğumuzda bizlere sıcak gelmeleri normaldir. Bir kedinin ateşi olduğunu anlamanın en doğru yolu derece ile ölçmektir.

reduce-cat-s-fever_fe3a8d8994303d1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sıcak hava

Bahar ve yaz aylarında ısınan havalar kedilerin vücut ısısının yükselmesine neden olur ve bu da beraberinde burun kuruluğunu getirebilir. Yani sıcak havalar söz konusu olduğunda kedinizin burnunun kuru olması da gayet normaldir.

cat-sunglasses

Uyku

Uyku da ne alaka demeyin çünkü bazı pisilerin uyurken de burunları kuruyabilir ve bu da normal kabul edilir. Eğer kediniz uyuyorsa ve burnu kuruysa genellikle bu da endişelenmenizi gerektiren bir durum değildir ve uyanınca bir süre sonra burnu tekrar nemlenecektir.

499292552

Burun kuruluğuna diğer hastalık semptomları eşik ediyorsa tehlike çanları çalıyor demektir

Peki, kedilerde burun kuruluğu karşısında ne zaman endişeye kapılmak gerekir? Eğer kedinizin burnu kuruysa ve bunun yanı sıra kusma, ishali halsizlik, depresyon, çevreye karşı ilgisizlik, iştahsızlık gibi çeşitli hastalık belirtileri de varsa bu tehlike çanlarının çaldığı anlamına gelir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken tabi ki hiç zaman kaybetmeden tüylü dostunuzla birlikte veteriner hekimin yolunu tutmaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cat facts 758x426

Sigaranın Kedilere Zararları

ozgeozpirincci zilli

Özge Özpirinçci, Eşeği Zilli’nin Yeni Arkadaşı Oğlaklara İsim Arıyor