in ,

Kedilerde burun kuruluğu nedenleri

Kediler konuşamadıkları için sevgili pisilerimizin sağlık durumları hakkında bilgi sahibi olmamızın tek yolu onları her zaman olabildiğince yakından gözlemlemektir. Ayrıca kedilerimizin sergilediği her zamankinden farklı davranışlar ve fiziksel değişimler de bizlere sağlık durumları ile ilgili bilgi verir. Kedilerin sağlıkları hakkında endişe duyan hemen her kedi sahibinin yaptığı ilk şey kedisinin burnunu kontrol etmektir, zira kedilerde burun kuruluğunun hastalık belirtisi olduğuna inanılır. Aslında kedilerde burun kuruluğu her zaman hastalıklara işaret etmeyebilir, bu nedenle kedinin burnunu kontrol etmek sağlık durumu hakkında bilgi alabilmek için pek de geçerli bir yöntem değildir. Peki, kedilerin burnu neden kurur?

SICAK HAVA

Bahar ve yaz aylarında ısınan havalar kedilerin vücut ısısının yükselmesine neden olur ve bu da beraberinde burun kuruluğunu getirebilir. Yani sıcak havalar söz konusu olduğunda kedinizin burnunun kuru olması da gayet normaldir.

UYKU

Uyku da ne alaka demeyin çünkü bazı pisilerin uyurken de burunları kuruyabilir ve bu da normal kabul edilir. Eğer kediniz uyuyorsa ve burnu kuruysa genellikle bu da endişelenmenizi gerektiren bir durum değildir ve uyanınca bir süre sonra burnu tekrar nemlenecektir.

BURUN KURULUĞU DİĞER HASTALIK SEMPTOMLARI EŞLİK EDİYORSA TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR DEMEKTİR

Peki, kedilerde burun kuruluğu karşısında ne zaman endişeye kapılmak gerekir? Eğer kedinizin burnu kuruysa ve bunun yanı sıra kusma, ishali halsizlik, depresyon, çevreye karşı ilgisizlik, iştahsızlık gibi çeşitli hastalık belirtileri de varsa bu tehlike çanlarının çaldığı anlamına gelir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken tabi ki hiç zaman kaybetmeden tüylü dostunuzla birlikte veteriner hekimin yolunu tutmaktır.

Sorumluluk Reddi: ajanimo.com evcil hayvankar için nitelikli tıbbi yardım kaynağı değildir. Bu içerik, bilgi amaçlıdır, gerçek bir tavsiye değildir. Köpeğinizin tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal bir veteriner hekime danışın.

Kediniz sürekli saklanıyor mu ?

Köpeklerin kaka yemesinin sebebi nedir?