in

Kedi ve köpeklere kesinlikle yapmamanız gereken 5 davranış

Birlikte yaşadığımız kedi ve köpeklere, yapmamamız gereken davranışlar var. İşte kedi ve köpeklere kesinlikle yapmamanız gereken 5 davranış…

Birlikte yaşadığımız kedi ve köpeklere, yapmamamız gereken davranışlar var.

Bizlerin nasıl ki yapılmasından hoşlanmadığımız, bizi etkileyen, psikolojimize zarar verebilecek davranışlar varsa, birlikte yaşadığımız kedi ve köpek dostlarımızı da etkileyen, onların da psikolojisine zarar verebilecek, kesinlikle yapılmaması gereken davranışlar var.

İşte kedi ve köpeklere kesinlikle yapmamanız gereken 5 davranış…

1- Şiddet uygulamak

Kedi ve köpeklere yapılmaması gereken davranış biçimlerinin başında şiddet geliyor.

Hayvanlara şiddet uygulamak düpedüz bir işkencedir ve kesinlikle hiçbir koşulda hiçbir hayvana yapılmaması gerekir. Bir canlının başka bir canlıya şiddet uygulaması kabul edilebilir bir durum değildir.

Hayvanlara şiddet uyguladığınız zaman canını yakmakla kalmayıp, çok ciddi travmalara da yol açabilirsiniz. Şiddet hiçbir zaman bir ceza veya birşeyleri öğretme aracı olarak kullanılmamalıdır.

Hayvanların da yaşam hakkı olduğunu, tıpkı insanlar gibi acı çekebilen, hissedebilen canlılar olduğunu unutmamalıyız.

2- Bağırıp Azarlamak

Kedi ve köpeklerimiz bazen bizlerin hoşuna gitmeyen yaramazlıklar yapabilir, bu kaçınılmaz bir durumdur. Fakat bu yaramazlıkların sonucunda onlara kesinlikle bağırıp azarlamamalıyız. Hayvanların, bizim sandığımızdan çok daha hassas bir psikolojileri olabiliyor ve kedi – köpeğinizin insanı olarak ona bağırmanız, sandığınız gibi durumu anlayıp bir daha yapmamasını sağlamaz, aksine onlar yaptıkları şey ile sizin bağırmanızı bağdaştıramayacağı için korkmasına, incinmesine sebep olur.

Çoğu insanın bağırıp azarladıktan sonra “davranışını anladı ve utandığı için pıstı” dediği şey aslında hayvanların korkmasından dolayı kenara sıkışması ve kendini korumaya çalışmasından kaynaklı bir davranıştır.
Elbette ki bazı davranışlar üzerine hayvanlara eğitim verilebilir, fakat bunun yolu bağırmak, azarlamak olmamalıdır. Ayrıca yapılan yaramazlık, her zaman bir “yaramazlık” olmayabilir. Hayvanınız size bir şeyi anlatmak istiyor, tepkisini göstermek istiyor olabillir, ya da bir rahatsızlığı sonucunda o davranışı sergilemiş olabilir.

Kedi ve köpeklere yapılmaması gereken davranış biçimlerinin başında şiddet geliyor.

3- Zorla sevmek ve dokunmak

Kediler ve köpekler sevilmekten ne kadar hoşlansa da bu eylemin zorla yapılmasından, istemedikleri halde dokunulmasından hiç hoşlanmazlar. Çoğu zaman da yanınızdan giderek, kucağınızdan inerek istemediklerini gösterirler.

Hayvanları çok sıkmadan, onların izin verdiği kadar sevmek ve dokunmak en doğrusu olacaktır.

Hayvanların izin vermediği, istemediğini belli ettiği durumlarda onları sevmeye çalışmak, zorla dokunmak ya da sarsarak sevmek sanıldığı gibi sevimli bir durum değil, aksine hayvanları sinirlendiren, tıslamalarına veya anlık hırçınlaşmalarına sebep olan bir durumdur.

4- İstemedikleri davranışları yapmak

Tıpkı insanların sevmediği, istemediği davranışlar olduğu gibi hayvanların da istemedikleri, yapıldığında hiç hoşlanmadıkları davranışlar vardır.

Bu davranışların ne olduğunu zamanla hayvanınızı tanıyarak ve iletişiminizi, bağınızı geliştirerek, onları gözlemleyerek öğrenebilirsiniz ancak.

Öğrendiğiniz bu davranışları ısrarla tekrarlamak, hayvanınızı sinirlendirip hırçınlaştırmaktan başka bir işe yaramaz.

5- Kalabalık ve gürültülü ortamlar

Özellikle kediler gürültüyü ve kalabalık ortamları hiç sevmez. Eve misafir geldiğinde, ortam kalabalıklaştığında tedirgin olabilir, tetiklenebilirler. Yüksek ses konusunda hassastırlar ve bu durumdan olumsuz etkilenirler. Bağırmak da bu yüzden yanlıştır

Hayvanların yüksek sesten ve kalabalıktan etkilenmesi sonucu, stres, hırçın davranışlar, iştah kesilmesi, depresyon ve tüy dökülmesi gibi sağlık sorunları görülebilir.

Hayvanlarınızı, özellikle de kedilerinizi kalabalık ortamlara sokmamaya, yanlarında bağırmamaya, yüksek sesli olunmamasına, onların sağlığı açısından dikkat edilmesi gerekir.

Kanal İstanbul hakkında 9 soru ve yanıtları: Çevreye büyük zarar verecek

Bursa’da üzerinden araç geçen köpek yaşamını yitirdi