in

Hangi yiyecekler kediler için zararlıdır?

İnsanlar için çok sağlıklı olabilen bazı yiyecekler kediler için zararlı olabilir. Peki, kediler için zararlı olan bu yiyecekler hangileridir?

KURU ÜZÜM

Üzümler insanlar için çok lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık olsa da kediler üstünde zehir etkisi vardır. Bir avuç kuru üzüm kediler üstünde kötü etkilere sebep olur.

Kuru üzüm gibi taze üzümde vermemeniz lazım ve kedimizin yanlışlıkla bunları yemediğinden emin olmalısınız. Yediyse bile bunun işaretleri yirmi dört saat içinde kusma, iştahsızlık, halsizlik ve azalan idrar olarak ortaya çıkacaktır.

SOĞAN

Kedinize soğanlı yemek vermek pek iyi bir fikir değil. Soğanın içindeki maddeler kedilerin kırmızı kan hücrelerine zarar verir. Soğan tozu genellikle saklı bir baharattır yani çok dikkat edin. Bebek yemeklerinde ve paketlenmiş ürünlerde bulunabilir. Kedinize bir şey vermeden önce dikkatlice okuyun.

ÇİĞ YUMURTA

Bakteri riski olmadığından emin olunmadan insanlar çiğ yumurta tüketmemelidir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kediniz de aynı şekilde çiğ yumurta yememelidir.

KAFEİN

Çayınızı ya da kahvenizi asla kedinizle paylaşmayın. Kafein içeren yiyecek ve içecekler kediniz için tehlikeli olabilir. Bu onun kalbini ve sinir sistemini bozacaktır. Çikolata da kafein içerdiği için kedinizi öldürebilecek bir kimyasaldır.

6

YAĞLI GARNİTÜRLER

Küçük porsiyon yağlar iyi olabilir, ancak pişirdiğiniz yağlı yemekten kedinize bir parça vermek iyi bir fikir değil. Hayvanınızın midesini bozacaktır, kusmaya sebep verecektir. Kediler için onaylı yiyeceklerden vermek daha iyi bir fikir olacaktır.

KEMİK

Listedeki en tehlikeli yemeklerden biri kemiktir. Kemikler piştikleri zaman kedinize zarar verecek bir hale gelirler. Kemikler yağla kaplı olduğu için sindirim sorunlarına yol açacaktır ve kediniz kusma sorunu yaşayacaktır.

Ayrıca tavuk kemiğinin çiğ halde de olsa kedilere verilmesi zararlıdır. Çünkü tavuk kemiğinin kedinin ağzında kırılması kıymık gibi sirvi uçların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu sirvi uçlar ise kedinizin ağzına, yemek borusuna, midesine veyahut kalın bağırsağına batabilir.

SÜT VEYA KREMA

Süt her ne kadar yavru kediler için faydalı olsa da yetişkin kediler için zararlıdır. Kediler olgunlaştıktan sonra laktoza duyarlı hale gelirler. Laktozu sindirememeleri ishale yol açabilir.

Bu yukarıda saydığımız yiyecekler kediler için zararlı olabilecek yiyeceklerden yalnızca birkaç tanesi. Kediler için zararlı olabilecek yiyecekler yukarıda olanlardan çok daha fazla olmakla birlikte kediniz için yapabileceğiniz en iyi şey ona bilmediğiniz bir yiyecek vermemek olacaktır.

Farklı Dillere Göre Hayvan Sesleri

Barışın simgesi neden ağzında zeytin dalı taşıyan beyaz güvercindir?