in

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kedi ve köpekleri toplamak için ihale açtı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, şehrin sokaklarında yaşayan kedi ve köpekleri toplamak için ihale açtı. Belediyenin açtığı ihalenin adı ‘Sahipsiz Sokak Hayvanları (Kedi-Köpek) Toplanması Hizmet Alım İşi’ oldu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, sokaktaki sahipsiz hayvanların yerinin barınaklar olduğunu ileri sürmesinin ardından partisine bağlı belediyelerin bazıları harekete geçti.

Bu belediyelerden biri olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, sokakta yaşayan kedi ve köpekleri toplatmak içi ‘hizmet alım ihalesi’ açtı.

25 Aralık’ta açılan ihalenin süresinin bir yıl olduğu duyuruldu. Bunun anlamı, bir yıl boyunca Gaziantep sokaklarda yaşayan kedi ve köpekler, ihaleye alan şirket tarafından toplatılacak. İhalenin şartları arasında, ihaleyi alacak olanların 22 personele ve 9 toplama aracına sahip olması gerektiği belirtildi.

Toplanan kedi ve köpeklerin ilk olarak hayvan barınağına kapatılacağı tahmin ediliyor. Barınağa kapatılan hayvanların ne kadar süreyle burada kalacağı, kapatıldıktan sonra ne olacağı ise belirsizliğini koruyor.

Öte yandan; 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanuna göre sokaklar kedi ve köpeklerin yaşam alanıdır. Barınaklar, hayvanların geçici olarak, tedavi ya da rehabilitasyonları için tutulabilecekleri yerlerdir.

Kahramanmaraş’ta köpekleri barınağa hapsetmeye başladılar

Psikolog Barış Gürkaş: Hayvanlara şiddet kişilik bozukluğuna işaret ediyor