in

Ajanimo’dan sağduyu çağrısı

Köpekler Türkiye’nin bir numaralı gündemi oldu.

Siyasi iktidarın en yetkili ağızları köpeklerle ilgili açıklamalar yapıyor.

İktidarın köpeklerle ilgili söylemleri, sokakları hayvanlar için tehlike bir hale getirebilir, toplumsal ayrışmayı derinleştirebilir.

Nitekim sert demeçlerden sonra kötü haberlerin gelmesi gecikmedi. Bazı belediyeler kendilerine sokakta yaşayan evsiz hayvanları toplamayı görev edindi, medyada ve sosyal medyada köpeklere nefret kusan türcü yorumlara rastlandı ve ne yazık ki hayvanlara yönelik şiddet eylemleri görüldü.

Türkiye’de yaşayan hiç kimsenin işkence manzaraları görmek istemediğini biliyoruz.

Ve şu gerçeği bir kez daha hatırlatmak istiyoruz: Dünya ve sokaklar sadece insanlara ait değildir. Tüm canlıların, dünyada ve sokaklarda yaşam hakkı vardır.
Üstelik her geçen gün başka hayvanların yaşam alanlarına giren insanların “haydi şimdi ben varım sen artık burada yaşayamazsın” demesi; “ben güçlüyüm ve güçlü olan haklıdır” yaklaşımından başka bir şey değildir.

Kendimize benzemeyenleri kovmak, itelemek, yok etmeyi denemek; tarifi imkânsız acılar yaratmaktan ve bir şiddet sarmalına yol açmaktan başka hiçbir sonuç vermeyecektir.

Hayvanlar da dâhil hepimizin ihtiyacı olan şey ayrıştırma ve şiddet değil; ihtiyacımız olan tek şey sağduyulu söylemler ve sevginin kendisidir.

Bu nedenle, toplumun gözü önünde olan herkesi sağduyuya davet etmeyi bir görev biliyoruz.

Başta medya, belediyeler ve üniversiteler olmak üzere tüm kurumları sorumlu davranmaya çağırıyoruz.

Kurum, kuruluş ve toplumun önündeki insanları yeni acılara değil; sevgi ile yaşanabilir bir ortama destek olmaya davet ediyoruz.

Ajanimo

Bakan Murat Kurum: Barınaklar arttırılacak

Dumandan etkilenen kedi oksijen tüpü ile kurtarıldı