in

Evde kedi çimi olmasının faydaları nelerdir?

Kedi çimi, kediler için üretilen ve onların çok sevebileceği bir bitkidir. Bu bitki kedilerin keyifleriyle birlikte sağlıkları için de oldukça gerekli, çok faydalı bir bitkidir. Peki, evde kedi çimi olmasının faydaları nelerdir?

Kediler evcil hayvanlar ve bu nedenle yaşam alanları bizlerin yanı, yani insanların olduğu her yer. Günümüzde bizler yoğun olarak şehirlerde ve apartman dairelerinde yaşıyoruz ve tabi ki kedi dostlarımız da bizlerle birlikte apartmanlarda yaşıyorlar.

Kediler ev yaşantısına mükemmel biçimde uyum sağlasalar da bu evlerimizi onlar için konforlu ve keyifli hale getirmememiz gerektiği anlamına gelmiyor.

Bir evi bir kedi için keyifli ve konforlu hale getirmenin yollarından biri de kedi çimi. Kedilerin hem keyif almasını hem de daha sağlıklı ve mutlu olmasını sağlayan kedi çimi tüm bu açılardan bakılınca gerçekten de evde yaşayan kedilerin kurtarıcısı tanımını hem de fazlasıyla hak ediyor.

İşte kedi çimi nedir sorusunun yanıtı ve kedi çiminin kedilere faydaları:

KEDİ ÇİMİ KEDİLER İÇİN FAYDALI BİTKİLERİN TOHUMLARINDAN ÜRETİLİYOR

Öncelikle şunu söylememizde fayda var, kedi çimi herhangi bir çim değil ve kedi dostlarımız için faydalı bitkilerin tohumları kullanılarak üretiliyor. Kedi çimi yapımında aminoasit ve mineral bakımından zengin arpa, kedilerin bayıldığı hafifçe tatlı lezzeti ile yulaf ve çavdar kullanılıyor. Buğday da kullanılabilse de bazı kediler buğday çiminin tadını sevmeyebiliyor.

KEDİ ÇİMİ KEDİLERİN YUTTUKLARI TÜYLERİ KUSARAK ÇIKARTMALARINA YARDIM EDİYOR

Kedi çiminin öncelikli işlevi kedi dostlarımızın kendilerini temizlemek için yalanırken yuttukları tüyleri kusarak çıkartmalarına yardımcı olmak. Kediler midelerinde biriken tüy topaklarını kedi çimi yiyerek kusup çıkartıyorlar.

KEDİ ÇİMİ KEDİLERİN SAĞLIKLARINI DESTEKLİYOR

Kedi çiminin kediler için faydalı tohumlardan üretildiğini belirtmiştik. İşte bu sayede kedi çimi kedilerin sağlıklı olmak için gereksinim duydukları bazı vitamin, mineral ve aminoasitleri almalarına yardım ederek daha sağlıklı olmalarını sağlıyor.

KEDİ ÇİMİ KEDİLER İÇİN KEYİFLİ BİR ATIŞTIRMALIKTIR

Kim demiş kediler de bir şeyler atıştırmak istemez diye? Tabi ki kedi dostlarımız da arada sırada mama dışında bir şeyler atıştırmak isterler ve kedi çimi kediler için kesinlikle en sağlıklı atıştırmalıktır. Kedinizin kedi çimini kıtır kıtır kemirirken ne kadar keyif aldığını kolayca fark edebilirsiniz.

KEDİ ÇİMİ KEDİLERİN DOĞAYA OLAN HASRETİNİ GİDERİYOR

Kediler evcil hayvanlar olsalar da doğa ile haşır neşir olmaya ihtiyaçları vardır. Kedi çimi evden çıkma şansı yakalayamayan kedilerin doğa özlemini gidermelerine de yardımcı olur. Kedinize yemesinin dışında içinde yatıp yuvarlanabileceği geniş kedi çimi yatağı yapmak için çavdar tohumlarından faydalanabilirsiniz, çavdar daha kısa boylu bir çim olduğu için geniş ve kedinin içinde yatıp zaman geçirebileceği kedi çimi yapmak için idealdir.

Köpeklerde Pika Sendromu Neden Olur?

Kedilerde neden karın ağrısı olur?