in ,

En büyük 10 evcil kedi cinsi

Kedi denilince çoğumuzun gözünün önüne ortalama boyuttaki kediler geliyor, ancak bazı evcil kedi cinsleri kafamızdaki kedilerin boyutlarından çok daha büyükler.

Büyük kedi cinslerinin insanlar tarafından geliştirildiğine dair bir inanış olsa da aslında çoğu büyük evcil kedi ırkı doğal olarak ortaya çıkmış. Bu kedilerin böyle büyük olmasında çeşitli koşullar, örneğin iklim, avlanma gibi rol oynamış ve bulundukları ortamda hayatta kalabilecekleri şekilde irileşmişler, yani tüm büyük kedi cinsleri insanların uğraşıyla ortaya çıkarılmış değil. Tahmin edilebileceği üzere doğal olarak ortaya çıkmış olan evcil büyük kediler diğerlerine kıyasla daha sağlıklı, bunu da belirtmemizde fayda var.  Bakalım en büyük kedi cinsleri sizi de bizim kadar şaşırtacak mı?

1#Maine Coon

Maine Coon

Kuzey Amerika’nın en eskilerinden biri olan Maine Coon ilk olarak Maine eyaletinde keşfedildi ki ismi de zaten bu nedenle Maine Coon.  Bu kedilerin dişileri ortalama 5-7, erkekleriyse 7-12 kilo ağırlığındadır. Ama hem dişi hem de erkek Maine Coon kediler bu ortalamadan çok daha ağır olabilirler. Vücutlarının uzunluklarıysa burun ucundan kuyruk ucuna kadar dişilerde ve erkeklerde ortalama 101 santim yani bir metreden biraz fazla, yükseklikleri de dişilerde 25-35, erkeklerdeyse 25-41 santim arasındadır. Elbette bunlar da ortalamadır, örneğin dünyanın en uzun evcil kedilerinden biri olan Stewie isimli tekir Maine Coon’un vücut uzunluğu 123 santimdir. Maine Coon kocaman cüssesine karşın son derece yumuşak huylu bir kedidir, bu sebeple bu kocaman kedilere “”kediler aleminin “nazik devi” denilir.

2# Norveç Orman Kedisi

 Norveç orman kedisi

Sıklıkla Maine Coon ile karıştırılan Norveç orman kedisi de Maine Coon gibi kocaman bir kedi olsa da gerçek kedi severler için bu iki ırkın arasındaki görünüş farklılıklarını fark etmek hiç de zor değildir. Erkekleri ortalama olarak 4,5-9, dişileriyse 3,6-8 kilo arasında olan Norveç orman kedileri bundan daha ağır da olabilirler. Boyut olarak Maine Coon kadar iri değilseler de bu kediler de dünyanın en büyük kedi cinsleri listesinin ilk sıralarındalar.

3# Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi

Yine soğuk bir iklime ait olan Sibirya Kedisi ortalama 11 kilogram ağırlığı ile büyük evcil kedilerden biri. Diğer ırklara kıyasla çok yavaş olgunlaşan Sibirya kedilerinin tam olarak olgunlaşması beş yılı bulabilir. Rusya yerlisi olan bu kocaman kediler uysal ve yumuşacık karakterleri ile de tanınıyorlar. Bu arada kocaman cüsselerine karşın çok da çevik olan Sibirya kedileri fazla bakım istemeyen bir ırk oluşuyla da ön plana çıkıyor.

4# Ragamuffin

Ragamuffin ismi insana kurabiye ya da kek gibi şeyleri çağrıştırıyor ki zaten en büyük kedilerden biri olan Ragamuffin de kurabiye gibi tatlı bir kedi. 3,5-9 kilogram arasında ortalama ağırlığa sahip olan Ragamuffin ırkının Ankara kedisi, Birman kedisi, İran kedisi gibi ırklar kullanılarak yaratıldığı düşünülüyor, yani bu kocaman pofuduk kediler büyük olasılıkla bizim Ankara kedimizle akrabalar. Hem insanlarla hem de diğer hayvanlarla gayet iyi geçinen Ragamuffin kediler bu sebeple kusursuz birer aile kedisi olarak tanımlanıyor.

5# Ragdoll

Ragamuffin ile aynı ataları paylaşan ancak farklı bir ırk olan Ragdoll kedilerinin ortalama ağırlığı da aynı Ragamuffin gibi 3,5-9kilogram arasında değişiyor. Kuzeni Ragamuffin’den en önemli farkı daha az renkli olması ve şekilleri daha oval olan ve genellikle mavi gözlere sahip olması. Bu büyük kediler ayrıca çok eğlenceli, insanına çok bağlı ve çocuklarla, köpeklerle iyi geçinebilen yapılarıyla da tanınıyorlar. Yani Ragdoll da kuzeni gibi kocaman bir aile kedisi.

6# Van Kedisi

Van kedisi

3,18-9,7 kilogram ortalama ağırlıkları ile en büyük evcil kediler listesine ülkemizden de bir ırk giriyor; Van kedisi. Hepimizin bildiği gibi Van iline ait bir ırk olan Van kedisi dünyada “yüzücü kedi” olarak da tanınıyor ve bu sebeple çok popüler. Sanılanın aksine yalnızca beyaz değil birçok farklı renge sahip olabilen Van kedileri çevik, atletik vücut yapılarının yanı sıra zeki ve aktif olmaları nedeniyle de harika birer arkadaştırlar. Bugün dünyanın dört bir yanında ülkemize ait bu büyük kedilerin fanatikleri olması bu yüzden hiç de şaşırtıcı değil.

7# Bengal Kedisi

Bengal kedisi

Minyatür bir vahşi kediye benzeyen görünümü ile Bengal kedisi gerçekten çok etkileyici bir kedi cinsi, ancak bununla da kalmıyor zira ortalama 2,72-8,16 kilogram ağırlıkları ile bu kediler en büyük evcil kediler arasında da yer alıyor.  Kendinden emin ve meraklı olan bu büyük kediler aile aktivitelerine katılmayı severler ve kovalamacanın, tırmanmanın yani oyun oynamanın tadını sonuna kadar çıkartırlar. Yani Bengal kedileri çok eğlenceli dostlardır.

8# American Bobtail

American bobtail,

İngilizce vaşak hayvanının ismi “bobcat” ve American bobtail ırkının da vaşağa benzediği düşünüldüğü için ismi American bobtail, hatta ortalama ağırlığı 3,18-7,26 kilo arasında değişen bu kedilerin bir vaşak ile tekirin çiftleşmesi neticesinde ortaya çıkmış olduğuna dair bir efsane bile var, tabi ki bu sadece bir efsane  . Aktif, zeki ve arkadaş canlısı büyük kedi cinsi Amerikan bobtail kusursuz bir aile kedisi olabilir, yalnız bu kedilerin çoğunun kaçma ve saklanma eğilimi vardır, bu sebeple dikkatli olmak gerekir.

9# British Shorthair

İsminden anlaşılabileceği gibi İngiltere kökenli bir ırk olan British Shorthair 4,5-8,16 kilogram ortalama ağırlığı ile en büyük kedi cinsleri listesine giriyor. Ülkemizde de en popüler kedi ırkları arasında yer alan British Shorthair de tam bir aile kedisidir. Utangaçlık eğilimleri olsa da sevildiğini hissettiği zaman çok cana yakın olabilen bu kediler mavi kürk renkleriyle de son derece estetik bir görünüşe sahipler.

10# Chausie

Orman kedisi ile evcil kedilerin çiftleşmesiyle ortaya çıkan Chausie kedilerinin erkekleri ortalama 6,8-11,34, dişileriyse 6,8-9,7 kilogram ağırlığında. Uzun gövdeli ve uzun bacaklı Chausie kedileri meraklı yapıya sahiptir ve yaşamları boyunca meraklı yapılarını korurlar. Ayrıca bu kediler fazla miyavlamaz ve yalnız kalmayı da severler. Ancak yalnız kalmayı sevmeleri sizi yanıltmasın çünkü bu büyük kediler insanları ile çok derin bağlar kurarlar.

NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

Kedilerde Karın Şişliği Neden Kaynaklanır?

Doberman Köpek Cinsi Hakkında Bilmeniz Gerekenler