in

Doktorlar Koalisyonu, hastane yemeklerinin vegan olması çağrısında bulundu

Sigarayla eti kıyaslayan doktorlar, hasta yemeklerini vegan yapmaya çağırdı

NHS’ye (Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi) gönderilen yeni bir açık mektupta, İskoçya’daki bir doktorlar koalisyonu, hastane yemeklerinin vegan olması çağrısında bulunuyor.

NHS İskoçya’nın CEO’su Caroline Lamb’e gönderilen mektupta, bitki bazlı yemeklerin servis edilmesinin çevre için çok daha iyi olacağı, hastaların sağlığını iyileştireceği ve sağlık hizmetinin potansiyel olarak milyonlarca sterlin tasarruf etmesini sağlayacağı belirtiliyor.

The Times, mektupta yazanları şu şekilde aktarıyor: “İçinde bulunduğumuz sağlık ve iklim krizlerinin olduğu bir dönemde, biz, aşağıda imzası bulunanlar olarak, NHS İskoçya’yı, hastanelerde kalan hastalara vegan menüler servis edilmesi sistemine geçmeye çağırıyoruz.”

“İskoçya halkının ve gezegenimizin sağlığını korumak istiyorsak, et, yumurta ve süt ürünlerini taze vegan gıdalarla değiştirmek hayati derecede büyük önem arz ediyor.”

“Hastanelerde sunulan yemeklerin genellikle sağlıklı olmaktan uzak olması ve bunun yanında kanserojen olduğu bilinen işlenmiş et ve et ürünlerini içermesini bir görev ihmali olarak tanımlıyoruz.”

Doktorlar Vegan Yemeklerin Faydalarını Vurguluyor

Mektupta etli yemeklerin servis edilmesi, “akciğer bakım ünitesinde sigara dağıtmaya” benzetiliyor.

Doktorlar vegan menü talepleriyle ilgili yazdıkları mektupta şu şekilde devam ediyor: “Yüzde 100 vegan menülere geçiş, NHS İskoçya’nın hastalara sunduğu sağlık hizmetlerini iyileştirmesine, maliyetleri düşürmesine, hayvanların acı çekmesini önlemesine ve net sıfır karbon emisyonuna ulaşma taahhüdünü yerine getirmesine yardımcı olacaktır.”

İmza sahipleri, Birleşik Krallık’ta servis edilen tüm yemeklerin vegan olması durumunda, NHS’nin yılda 30 milyar sterlin tasarruf edebileceğini ifade ediyorlar.

Mektupta imzası bulunanlar arasında; NHS danışmanı gastroenterolog Alan Desmond ve pratisyen hekimler Nick Browne, Miriam Maisel, Olga Morton ve Fiona Bullions da dahil olmak üzere çok sayıda hekim bulunuyor.

Hayvansal tarım, iklim krizinin önde gelen nedenlerinden biriyken, et tüketimi kanser ve bir dizi diğer hastalıklarıyla ilişkilendiriliyor.

Buna rağmen mektup, bazı kesimler tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Scottish Conservatory’nin köy işleri sözcüsü Rachael Hamilton, talebi son derece sorumsuz olarak nitelendirdi.

Şu an yürürlükte olan İskoçya devlet hastanesi yönergeleri, vegan ve vejetaryan diyetlerini takip eden hastalar için hükümler düzenlenmesi gerektiğini ve her öğün için etsiz bir seçenek olması gerektiğini belirtiyor. Doktorlar vegan beslenme uygulayanlara sunulacak olan vegan menülerin, diğer hastalar için de oldukça sağlıklı olacağının altını çiziyor.

The Times’ın aktardığına göre, İskoçya hükümeti sözcüsü konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Tüm hastalara etik veya dini gereksinimlere uygun olarak iyi, besleyici yiyecekler sunulmasını bekliyoruz.”

“Dengeli beslenmenin önemi, tüm hastaların mümkün olan en iyi beslenme hizmetini almasını sağlamak için hastane gıdaları konusundaki yönlendirmelerimizde iyi bir şekilde vurgulanıyor.”

Kaynak: vegangazete.com

‘Satarken zorlanıyoruz, Kedi köpek mamalarında KDV düşmeli’

Kediler çay evinde kalıyor, müşterilerle oynuyor