in

Çorum’da İmam, sürgündeki hayvanları her gün besliyor

Kar yağışlarının devam ettiği Çorum’da kırsala sürgün edilen ve aç kalan hayvanlara cami imamı sahip çıktı.

Çorum’un Boğazkale ilçesinde ikamet eden, Sungurlu Ümit Camisinde imam olarak görev yapan Engin Kodalak, her gün ilçeler arasında geliş-gidiş yaparken yol kenarında kendisini bekleyen kırsala sürgün edilmiş köpeklere yiyecek veriyor.

İki ilçe arasında geliş-gidiş yaparken arabasını tanıyıp yola çıkan köpekleri her gün kendi elleriyle besliyor.

İlçeler arasında gidiş-dönüş yaparken rastladığı köpeklere arabasında bulunan yiyeceklerden verdikten sonra hayvanların kendisine alıştığını kaydeden Engin Kodalak, “Onlara yiyecek verdiğimiz için bizi tanıyor ve sanki konuşmak istercesine, çıkardığı inilti sesleriyle kendi lisanınca teşekkür ediyorlar” dedi.

Yaklaşık 15 köpeğe her gün ilçeden ekmek ve yemek kalıntıları götürdüğünü söyleyen Kodalak, kara kış şartlarının hüküm sürdüğü ve yağan kar yağışlarının getirdiği soğuk havada zor durumda kalan sokak hayvanlarına sahip çıkılması gerektiğini söyledi.


Sokak hayvanlarının yaklaşık 10 gündür aralıklarla yağan kar yağışı nedeniyle doğada yiyecek bulamadıkları için aç kaldıklarını hatırlatan Engin Kodalak, “Kar yağışından sonra bütün araziler karla kaplandı. Sokak hayvanları bu nedenle doğal ortamlarında yiyecek bulamıyorlar.Yaz mevsimlerinde su bulmakta zorlanan bu hayvanlar, kar yağdı zaman uzun süre aç kalıyorlar. Onlarında birer can taşıdığını hatırlayarak herkesin imkanlar ölçüsünde bu hayvanlara sahip çıkmaları gerekir” şeklinde konuştu.

Tunceli’de sokakta yaşayan bir köpeğin 2 metreyi aşan karla mücadelesi

Donmak üzere olan yavru köpeği ateş yakarak kurtardı