in

Tunceli’de sokakta yaşayan bir köpeğin 2 metreyi aşan karla mücadelesi

Tunceli Ovacık’da sokakta yaşayan bir köpeğin 2 metreyi aşan karla mücadelesi cep telefonuyla kaydedildi. Karda sürünerek ilerleyen köpek, tok olan bir köpeğin doğa şartlarına karşı ne kadar dayanlıklı olabileceğini gösterdi.

Tunceli’de bir köpeğin karla mücadelesi cep telefonu kamerasıyla kayıt altına alındı.
Tunceli, son yılların en çetin kışlarından birini yaşıyor. Kent merkezinde kar kalınlığı bir metreye yaklaşırken başta Ovacık olmak üzere ilçelerde iki metreyi geçmiş durumda. Kar yağışı sadece insanların değil hayvanların hayatını da olumsuz etkiliyor. Bunun en bariz örneklerinden biri Ovacık ilçesinde yaşandı. İlçede bir köpek, iki metreye aşan karda sürünerek ilerlemeye çalışırken o anlar bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerasıyla kayıt altına alındı. Köpek, uzun uğraşlardan sonra yoğun kardan kurtularak ana yola girip gözden kayboldu.

TOK OLAN HAYVAN SOĞUKTAN DAHA AZ ETKİLENİR

Hayvanlar soğuktan etkilenir ama aç oldukları zaman soğuk ve dondurucu havalar öldürücü olabilir. Yani bir hayvanı soğuk değil ama açlık öldürür. Tok hayvanın soğuktan etkilenşr ama kendini koruyabilir. Kedi ve köpekler, -15`e kadar dayanabilir. Ama aç kalırlarsa ölürler. Çünkü hayvan vücut ısısını kaybeder ve mücadele edemez. Ekoloji sistem yani doğanın döngüsü için önemli bir yeri olan sokaktaki evcil hayvanların, özellikle kış aylarında enerjisi yüksek besinlerle beslenmeleri önemli. İyi beslenir ve barınabilecekleri yuvalara olursa soğuktan ve hastalıktan kendilerini koruyabilirler. Bunun için herkes, imkanlaraı doğrultusunda semtinin sakini olan evcil hayvanları ve yaban hayatın bir parçası olan kuşları mutlaka beslemeli.

KÖPEKLERE İLLA DA MAMA VERMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ

Sokakta yaşayan evcil hayvanlara illa da mama vermek zorunda değilsiniz. Sokakta yaşayan ya da evinizdeki evcil hayvanlara verebileceğiniz birçok sağlıklı ev yemeği bulunuyor. Yeter ki baharatlı olmasın. Köpeklere kendiniz için hazırladığınız yemeklerden verebileceğiniz gibi evinizdeki malzemelerden onlara yemek de hazırlayabilirsiniz. Peki sokağımızda yaşayan semtimizin köpeklerinin yiyebileceği ev yemekleri nelerdir? Evcil hayvanlar et, sebze, unlu gıdalardan yepılan gıdalaraı iyebilir. Kırmızı et, balık, tavuk köpeklerin hem seveceği hem de sağlıklı olan ev yemekleri arasında ilk sıralarda gelir. Salam, sosis, sucuk, pastırma baharalı olması sebebiyle verilmemeli, köpekler de yemez zaten. Çok aç ve çaresiz değilse… Sebze yemeklerini de baharatsız ve pişmiş bir şekilde köpeklere verebilirsiniz. Havuç, pırasa, ıspanak, bezelye ve patates severek yiyecekleri sebze yemekleridir. Bunlar dışında balkabağı, süt ve süt ürünleri de sağlıklı atıştırmalıklar olarak köpeklerin sevebileceği besinlerdir ve rahatlıkla tüketirler. Makarna, bulgur, pirinç yumurta, yoğurt, kefir de tüketir köpekler. Dikkat etmeniz gereken baharat olmaması.. Tüm bu yemekleri karıştırıp (sebze, makarna, sebze pirinç, sebze bulgur, sebze ekmek) bir de üstüne et suyu ilave ederseniz, bizim semtin çocuklarıyla yemeğinizi paylaşmanın mutluluğun yaşarken onlara da müthiş bir ziyafet sunmuş olursunuz. Daima temiz suyları da olursa, sokaktaki evcil hayvan için hayatı bira daha kolaylaştırmış oluruz.

Hayvan dostu Erol Evgin’in acı günü

Çorum’da İmam, sürgündeki hayvanları her gün besliyor